Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komedinin zaman tünelinde çok güleceksiniz

Giriş Tarihi: 12.3.2016
Komedinin zaman tünelinde çok güleceksiniz

Volkan Severcan'ın kurucusu olduğu Tiyatro Sahnekarlar, 'Güle Güle' isimli oyunda 19'uncu yüzyıldan günümüze gelişip değişen komedi anlayışını hicvediyor

2007 yılından bu yana sahnelediği oyunlarla adından söz ettiren Tiyatro Sahnekarlar, geçtiğimiz yıl tiyatroseverlerden büyük ilgi gören 'Abim Geldi'nin ardından yeni oyunu 'Güle Güle'yi izleyiciyle buluşturdu. Üç hostesi aynı anda idare etmeye çalışan çapkın bir adamın komik öyküsünü anlatan 'Abim Geldi'de çok gülmüştüm. Oyun; bazı oyuncu değişiklikleriyle yoluna devam ederken, Tiyatro Sahnekarlar ekibi, çok eğlenceli yeni bir oyuna daha imza attı. Müzikli ve danslı bir komedi olan 'Güle Güle'; 1800'lü yıllardan günümüze, komedi ve eğlence anlayışının geçirdiği değişimi ilginç skeçlerle anlatıyor. Oyunda her oyuncu değişik tiplere bürünüyor. 'Abim Geldi'nin yönetmeni Bora Severcan'ın da oyuncu kadrosunda yer aldığını belirteyim. Severcan'ı kadroda gördüğümde şaşırdım ancak kendisini sahnede izlediğimde aklımdaki soru işaretleri silindi. Çünkü Severcan, oyunda yarattığı her farklı tiple seyirciyi güldürmeyi ve ikna etmeyi başarıyor. İki perdelik güldürünün oyuncu kadrosunda Severcan'ın yanı sıra Halim Ercan, Neslihan Kolaylı, Sercan Gidişoğlu, Ayça Koptur ve Seyhan Şaşko da yer alıyor. Şaşko'nun Sahnekarlar orkestrasıyla birlikte söylediği şarkılar, oyuna ayrı bir renk katıyor.

SEVERCAN'DAN STAND UP ŞOV
Tiyatronun kurucusu usta oyuncu Volkan Severcan; oyunun hem yönetmeni, hem de anlatıcısı. Severcan girişte ve skeç aralarında yaptığı esprilerle ve kendi hayatından paylaştığı anılarla, bir anlamda stand up şov yapıyor. Seyirciyi bir sonraki skeç için hazırlayan Severcan'ın başından geçen hikayeler, en az oyunda anlatılanlar kadar eğlenceli ve komik. Ünlü oyuncu, "Türkiye'de 130 yıldır devam eden tiyatro serüveninde insanların güldüğü şeyler hiç değişmemiş. Bu oyunda bunu anlatıyoruz" diyor. Severcan oyunda, önümüzdeki aydan itibaren Kandemir Konduk'un 45 yıldır yazdığı en komik skeçlerin sahneleneceğini de açıkladı. 'Güle Güle'; komedi anlayışının uğradığı değişimi gözler önüne seren bir zaman tüneli niteliğinde. Bunu yaparken de izleyiciyi iki saat boyunca bolca güldürüyor.

'ORTAOYUNU ZORMUŞ'
İlk defa sahnede izlediğim Bora Severcan, en çok 'Tuzsuz Deli Bekir' adlı kabadayıyı canlandırdığı skeci beğendiğini söylüyor: "Kabadayı olmak hoşuma gitti çünkü hep modern tipler oynuyoruz. Kabadayı tipine bürünmek için çok çalıştım. Partnerim Halim Ercan'la birlikte İsmail Dümbüllü ve Nejat Uygur gibi birçok orta oyunu üstadını izledik. Onların ne kadar zor bir iş yaptığını gördük. Büyük oyuncu olduklarını bir kez daha anladık. Dolayısıyla en çok çalıştığımız skeç oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komedinin zaman tünelinde çok güleceksiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN