Sizin seçiminiz hangisi?

Farklı damak zevklerine hitap eden birçok kahve çeşidi bulunuyor. Yoğun kahve aroması, sütlü yumuşak içim veya çikolatayla karışık tatlı bir kahve... Peki sizin seçiminiz hangisi?

Giriş Tarihi: 18.3.2016
Sizin seçiminiz hangisi?

TÜRK KAHVESİ
Yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve ağır ağır kavrulan Türk kahvesi, çok ince biçimde öğütülür. İçine su ve isteğe göre şeker ilave edilerek bir cezvede pişirilir. Bir fincan kahve için iki çay kaşığı kahve kullanılır.
Küçük boy Türk kahvesi fincanlarıyla servis edilir. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa süre beklenir.

ESPRESSO
1885'te İtalyan Angelo Moriondo'nun, kahvenin içinden basınçlı buhar ve su geçiren büyük boy bir filtre kahve makinesi icat etmesiyle ortaya çıkar. Koyu sıvı halde, konsantre bir kahvedir. Aynı zamanda cappuccino, macchiato, latte ve americano gibi kahve türlerinin de bazıdır. Çekilmiş kahvenin içinden sıcak basınçlı su geçirilerek elde edilir.

CAPPUCCINO
1/3 oranında espresso, 1/3 oranında sıcak süt ve 1/3 oranında süt köpüğü ile hazırlanır. Bazen üstüne kıyılmış çikolata, tarçın veya şeker konulabilir. Cappuccino chiaro (daha fazla süt içerir) ve cappuccino scuro (daha az süt içerir, koyudur) gibi çeşitleri vardır.
Sıcak tüketilse de, yaz aylarında cappuccino freddo gibi, soğuk süt köpüğü ile servis edilen çeşidi de sıkça tercih edilir.

AMERICANO
Avrupalılara göre daha hafif filtre kahve içmeyi seven Amerikalılar, II.
Dünya Savaşı sırasında espressoya sıcak su ilave ederek Americano'yu yarattı. Espressodan daha az acı ve seyreltilmiş olan Americano, genel olarak 1/3 oranında espresso'ya, 2/3 sıcak su eklenerek hazırlanır. Üzerine süt veya krema da ekleyebilirsiniz.

MACCHIATO:
Caffe macchiato ve latte macchiato olarak iki türü vardır. Caffe macchiato; espressoya bir parça süt veya süt köpüğü ilave edilerek hazırlanır. Latte macchiato ise bir bardak süte bir veya iki ölçü espresso katılmasıyla hazırlanır.

MOCHA:
Çikolata ve kahveyi birleştiren kahve türüdür. Espresso, süt ve çikolata ile yapılır. İçimi yumuşak ve tatlı bir kahvedir.
İsmini Yemen'deki Moka limanından alır.

RISTRETTO:
Kahveden en iyi anlayan kahveseverlerin tercih ettiği bir espresso türüdür.
Küçük bir fincanla servis yapılır. Normal bir espressodan daha sert, daha dolgun ve daha koyudur. Espresso makinesiyle ristretto hazırlarken, kahvenin su ile daha az temas etmesi için el presinin daha hızlı çekilmesi gerekir

CAFFE LATTE
İtalyanca süt ilave edilmiş kahve anlamına gelir.
Kısaca latte olarak adlandırılır.
Bir veya iki ölçü espressonun üzerine buharda pişmiş süt ve az miktar köpük ilave edilerek hazırlanır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sizin seçiminiz hangisi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN