Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mesleğim aşkçılık

Giriş Tarihi: 23.3.2016
Mesleğim aşkçılık

‘Aşk Benim İşim’ adlı bir single çıkaran Merve Çaloğlu: ‘Besteciyim, şarkıcıyım, oyuncuyum diye saymak yorucu oluyor. Benim mesleğim aşkçılık; çünkü hepsinin içinde aşk var

Geçtiğimiz yıl 'Uzak Yollar' adlı albümüyle dikkat çeken Merve Çaloğlu, şu sıralar 'Aşk Benim İşim' adını verdiği single'ıyla adından bahsettiriyor. 5 yaşında piyano çalmaya başlayan, birçok tiyatro ve müzikallerde rol alan Çaloğlu müzik sektörünü ve aşkı anlattı:
Geçen albümden bu yana hayatıma çok güzel insanlar girdi. Sektörün beni sevdiğini düşünüyorum. Profesyonel anlamda daha farklı düşünmeye başladım. Eskiden şarkı yazarken olayın matematiğini bilmezdim; şimdi hangi şarkıyla çıkıp çıkmayacağımı tahmin edebiliyorum.

ZORLUKLAR YILDIRAMAZ
Bana hep 'Müzik sektörü çok zor' diyorlardı. Zaten her sektör, her iş zordur, öyle değil mi? Ancak zorluklar beni yıldırmaz, ben çalışıp üstesinden gelirim ama bazı saçmalıklar oluyor. Mesela ben küçük yaşlardan beri bu işe emek vermiş bir müzisyenim; şarkıma klip çektim ama Kral Pop TV klibimi yayınlamıyor çünkü para istiyorlar. Normalde ilk albümü çıkan şarkıcılardan para istiyorlardı ama bu benim ikinci işim. Bana yeni çıkan şarkıcı muamelesi yapıyorlar. Dört klibim de orada yatıyor şu anda; döndürebilmem için de benden 40 bin lira istediler. Ben bunu saçmalık olarak görüyorum.
Klip çekmek pahalı bir iş ama müzik çok ucuz artık Türkiye'de. Dijital ortamda bir sürü platform var yani mesele dinleyicilere ulaşmak değil. Artık korsana bile gerek yok; 1 lira veriyorsun orijinal kayıt dinliyorsun. Sistem buna dönmüşken ben neden bu parayı kanala vereyim ki... Çocuklara, hayvan barınaklarına bağışlarım. Ben bu yaklaşımı hak ettiğimi düşünmüyorum; bu işi iyi yaptığımı, klibimin ve şarkımın da gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Kliplerim başka kanallarda dönüyor ama zaten mühim olan klibin dönüp dönmemesi değil; sanatçıdan para istenmesi. Ben bunu hakaret olarak görüyorum.

HAKSIZLIK OLUYOR
İlk klipte bu sistemi öğrenince şok yaşamıştım ama sonra alıştım. Tabii ki haksızlığa uğradığın için biraz kırılıyorsun. Seninle ilk albüm için yaptığımız röportajda, "İçimde bir pamuk prenses var ama Zeyna gibiyim" demiştim. Mücadeleye ve savaşmaya devam edeceğim. Ben zaten kendi şarkılarımı yazan biri olmasam hiç albüm yapmazdım.
Klasik müzik eğitimi almama rağmen pop müzik yapmam içimde çatışma yaratmıyor. Klasik müziğin dinleyicisiyle popun dinleyicisi farklı. Ben klasik müzik kökenli olduğum için herkes akustik şeyler bekliyordu benden. 'Uzak Yollar' albümünde 'Pop müzik böyle de yapılabilir' mesajı vermeye çalışmıştım. 'Aşk Benim İşim' ise elektronik alt yapısı olan daha farklı bir şarkı oldu.
Beni hiç tanımayan birisi, bana 'Ne iş yapıyorsun?' diye sorduğunda; 'Şarkıcıyım, piyanistim, söz yazarıyım, besteciyim, oyuncuyum' diye saymak çok yorucu ve inandırıcı değil. O yüzden artık 'Aşkçıyım' diyorum. Benim mesleğim aşkçılık; hepsini barındırıyor. Hepsini aşkla yapıyorum; aşk benim işim.
Aşkçı olmak için birine aşık olmaya gerek yok. Şu an aşık olduğum biri de yok. Ben mesleğime aşığım.

ACI ÇEKERİM, EĞLENCELİ ŞARKI YAZARIM
Her türlü müziği yaparım. Kendi sınırlarım dahilinde her şeyi denemek istiyorum. Caz söylemeyi çok seviyorum. Belki ileride bir caz albümü yaparım. Fahir Atakoğlu'nun bir şarkısına, Burçin Büke'nin albümündeki bir şarkıya söz yazdım. Yakın zamanda onları da paylaşacağım.
Bana aktif hayat şarkı yazdırıyor. Çok acı çekerken çok eğlenceli şarkı da yazabiliyorum; bazı şeyler ters etki yaratıyor. Uçakta yazdığım şarkım da var, duşta yazdığım şarkım da... Suyla enteresan bir ilişkim var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesleğim aşkçılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN