Hayaller tiyatro perdesinde hayat buluyor

Giriş Tarihi: 26.3.2016

13 yılda 600 bin çocuğu tiyatroyla buluşturan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, ‘Hayallerine Hayat Ver’ sloganıyla bir ilki gerçekleştiriyor. 9 yaşındaki Çağrı Berat’ın hayal dünyasını anlatan ‘Lunapark Gezegeni’ isimli oyun, ilk kez yarın sahnelenecek

Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 13 yılda 600 binden fazla çocuğu tiyatroyla buluşturdu. Topluluk, şimdi çok anlamlı bir projeye evsahipliği yapıyor.

HAYAL EDİYORLAR
'Hayallerine Hayat Ver' sloganına sahip proje kapsamında 9 yaşındaki Çağrı Berat isimli tiyatro sevdalısı çocuğun hayallerinden yola çıkılarak bir tiyatro oyunu hazırlandı. Projenin detaylarını, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, Kurumsal İletişim Genel Müdürü Aslı Alemdaroğlu ve oyunun yönetmeni Gaye Cankaya önceki gün Zorlu PSM'de yapılan toplantıda paylaştı. Zorlu Holding'in 50 yaşında, sadece grup çalışanları için 'Karagöz ve Hacivat' ile başlattıkları tiyatro serüveni; bugün Broadway standartlarında sahnelenecek noktaya geldi. 'Kibritçi Kız' ve 'Karlar Ülkesi' isimli iki oyun sahneye koyan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 'Lunapark Gezegeni' oyunu ile de 9 yaşındaki Çağrı Berat'ın hayal dünyası ile Zorlu Çocuk Tiyatrosu'nun buluşturuyor. Olgun Zorlu, Zorlu Holding'in çocuk tiyatrosuna verdiği önemden bahsederken, yeni projeleri 'Lunapark Gezegeni'yle ilgili konuştu. Zorlu, çocukların zengin bir hayal gücüne sahip olduklarına inandıklarını söyledi.

400 ÇOCUK ARASINDAN SEÇİLDİ
Zorlu, projenin işleyiş sürecini şöyle anlattı: Zorlu Çocuk Tiyatrosu ekibi, Çağrı'yı dinlemiş. Onun resim defterine çizdiği karakterleri incelemiş, ondan nasıl bir dünya hayal ettiğini öğrenmiş. Çağrı Berat, 400 çocuk arasından seçilmiş. Hayali ve hayalini ifade edebilme yeteneği, tiyatro sevgisi ve hevesi onu diğer adayların önüne geçirmiş. Daha önce herhangi bir markanın reklam yüzü olmaması da artı kazandırmış. Çağrı Berat, yaklaşık üç ekiple birlikte vakit geçirmiş. Bu hazırlık sürecinden sonra projenin ruhuna uygun olarak seçilen, genç ama aynı zamanda tecrübeli bir tiyatro yazarı olan Serdar Saatman, 'Lunapark Gezegeni' adındaki oyunu yazmış. Böylece ortaya; Çağrı'nın hayalleri ile zenginleşen, çocuk pedogojisine uygun ve eğlenceli bir oyun çıkmış. Çocuk gözünden, çocuk dünyasından hareketle ortaya çıkan bir proje olması bakımından önem taşıyan 'Lunapark Gezegeni'; 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü olan yarın, saat 11.00 ve 13.00'te olmak üzere iki seansta çocuklarla buluşacak. Zorlu Çocuk Tiyatrosu'nun yönetmeni Gaye Cankaya'nın sahneye koyacağı 12 kişilik oyunda 25 kişilik bir ekip görev alıyor. Oyun, bir grup çocuğun hayallerini terk etmeleri karşılığında gittikleri 'Lunapark Gezegeni'nde başlarından geçen ilginç olaylar çerçevesinde şekilleniyor.

'BİR ÇOCUĞUN YAZDIĞI OYUNU SAHNELEYECEĞİZ'
Yönetmen Gaye Cankaya, özellikle Anadolu turnelerinin çok önemli olduğunu söylüyor. "600 bin seyircinin 500 binden fazlası ilk defa tiyatro seyreden çocuklardan oluşuyor. O yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz." Cankaya, ayrıca yazın okul bitmeden önce hikaye yarışması yapacaklarını ve beğenilen hikayelerden bir oyun meydana getirmeyi planladıklarını açıkladı. Cankaya, "2017'de bir çocuğun kaleminden çıkan bir oyunu sahneleyerek yine ilke imza atmayı düşünüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayaller tiyatro perdesinde hayat buluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN