Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kadını aşağılayan bu anlayışa yazıklar olsun’

Hande Soral, eteğinin havalandığı an çekilen, uygunsuz fotoğrafını kullanan Hürriyet’in Kelebek ekine tepki gösterdi: Bu gazetecilik değil. Kadına şiddetin başka türüdür; istismardır, tacizdir! Kadını aşağılayan bu anlayışa yazıklar olsun!

Giriş Tarihi: 27.3.2016
‘Kadını aşağılayan bu anlayışa yazıklar olsun’
Genç oyuncu Hande Soral, geçtiğimiz çarşamba gecesi kız kardeşi Bensu Soral'ın doğum günü kutlaması için Soho House'a gitti. Gecenin sonunda Soral, sevgilisiyle el ele yürürken rüzgarın azizliğine uğradı ve eteği havalandı. Her şeyden habersiz oyuncunun, eteğinin havalandığı sırada çekilen fotoğrafı, geçtiğimiz cuma günü Hürriyet'in Kelebek ekinde kullanıldı.

'SAVUNMASIZ BİR ANIMDA ÇEKİLDİ'
Bu kareyi gören ve şoke olan Soral; Twitter'da tepki göstererek haberi yapan gazeteyi topa tuttu: "Bu sabah Hürriyet gazetesinde gördüğüm fotoğrafımın şokunu atlatmam mümkün değil. Tamamen habersiz ve savunmasız bir durumda çekilmiş bir fotoğrafın, bir gazetenin manşetinden afişe edilmesinin bana, aileme vereceği üzüntü ve zararı nasıl göremezsiniz? Böyle bir fotoğrafın tirajınıza getireceği katkının mutluluğunu neyle ölçüyorsunuz? İtibarımın zedelenmesi, annemin, babamın, ailemin toplum içindeki utancıyla mı? Yazıklar olsun, bu mu habercilik ve magazin anlayışınız? Sırf tanınan biri olduğum için mi bir kadını aşağılama, afişe etme hakkını; habercilik gücünün altında kullanıyorsunuz? Bu kesinlikle gazetecilik değildir. Kadına şiddetin başka bir türüdür; istismardır, tacizdir!"

SANAT DÜNYASI İSYANDA

Acizlik ve rezillik!

Hande Soral'ın ardından sanat dünyası da sosyal medyada isyan etti:
Özge Özpirinçci: "Meslektaşım Hande Soral hakkında yapılan haber ve kullanılan fotoğraftan dolayı, Hürriyet Kelebek'ten iğreniyorum. Rezilsiniz!"
Ferhan Şensoy: "Çok sinirlendim. O fotoğrafın oraya, o şekilde çıkmasına sebep olan ve müsaade eden herkes tiksinç! Bu acizlik; başka bir şey değil!"
Ekin Türkmen: "Bu tacizdir, terbiyesizliktir! Bu kareyi çeken, servis eden, yayınlayan, paylaşan herkesin ahlak ve etik anlayışını sorgulaması lazım." Sinan Tuzcu: "Hande Soral'a yapılan gazetecilik değil; ahlaksızlıktır! Sözde etik sahibi magazin konseyleri kurup ahkam kesenler utanmalı. Bunda Hürriyet Kelebek magazin müdürlerinin ve hatta gazetenin imtiyaz sahibinin sorumluluğu da vardır. Soral'a yapılan haber değil; istismardır." Haberi ve fotoğrafı ünlü oyuncunun takipçileri de sanal âlemde eleştirdi:
Sanal Anne: "Bu yapılan 'gazetecilik' ile kadına şiddet ve cinsel istismar arasında fark yok!"
Yolculugunrengi: "Maalesef fotoğrafı kullanan internet sitesi de çok fazla, hepsinin fotoğrafı silmesi gerek. Utanıyorum."
Özgür Balmumcu: "Sabah gördüğüm fotoğraftan hiç hoşlanmadım. Yanlış!"
Arzu Eksioglu: "Bu kesinlikle ve açıkça kadına karşı şiddettir."

GÜNAYDIN YAZARLARINDAN TEPKİ!

AYŞE ÖZYILMAZEL

Hande değil, onlar utansın!

"Kızın rüzgardan eteği açılmış, magazin gazeteleri de kızın poposunu basmış. İşte bu zihniyetten tiksiniyorum. Senin karına, bacına yapsalar ortalığı yıkarsın; kız ünlü diye poposunu cümle âlem görecek ve buna da haber denecek öyle mi? Hande Soral'a yapılan habercilik değil; çirkinliktir, tacizdir, özel hayata saldırıdır. Hande değil, onlar utansın!"

MEVLÜT TEZEL

Bu anlayış 80'lerde kaldı

"Hande Soral'ın fotoğrafını görünce acaba 'buzlama' yapmayı unuttular mı diye düşündüm. Kelebek eki böyle bir hatayı nasıl yapar? Eski Tan gazetesini hatırladım birden. Kendimi Hande'nin sevgilisinin, ailesinin yerine koyuyorum; ne diyeceğimi bilemiyorum. Bir kadını zor durumda bırakan, özel hayatına saldıran, onu afişe eden bir haber bu. Bu magazin anlayışı; 80'lerde, 90'larda kalmıştı."

YÜKSEL AYTUĞ

Mesleğim adına utanç duydum

"Kadına tacizin en acımasız, en vahşi türlerinden biri de; onu en savunmasız anında medya yoluyla afişe etmektir. Başta Günaydın olmak üzere pek çok magazin ekinin yazı işleri masasına getirildiği anda meslek etiği gereği 'reddedilen' ve basılmayan bir fotoğrafın, Hürriyet/ Kelebek tarafından fütursuzca tiraj oltasına dönüştürülmesi, en hoşgörülü tabirle densizliktir. Bunun, acil serviste sedye üzerinde şuursuz yatan bir kadının sıyrılmış eteğine zoom yapmaktan farkı yok. Etek altında magazin arayan ucuz gazetecilik türünün; 70'li, 80'li yıllarda kaldığını sanıyordum. Ne yazık ki yanılmışım. Mesleğim adına utanç duymama vesile olan durumu şiddetle kınıyorum."

FUNDA KARAYEL

Önce insanlık sonra gazetecilik

"Hande canımdır, çok sevdiğim arkadaşımdır. Magazin haberi altında bu kıza böylesine taciz etmeye kimsenin hakkı yoktur. Kaldı ki; bir insanın eteğinin açılmasının haber değeri olmamalı. Bu durum; haberi yapan kişinin, kendi kız kardeşi ya da annesinin başına gelse nasıl karşılardı acaba? Gazetecilikten önce insanlık gelmeli artık; el insaf!"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kadını aşağılayan bu anlayışa yazıklar olsun’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN