Festivalde kadın yönetmenlere özel ödül verilecek

Sabah ve atv’nin tema sponsoru olduğu 35. İstanbul Film Festivali’nin direktörü Kerem Ayan; bu yıl kadın yönetmenlere özel ödül verileceğini söyledi. 25 kadın yönetmenden biri, 30 bin Euro’luk ödülün sahibi olacak

Giriş Tarihi: 30.3.2016
Festivalde kadın yönetmenlere özel ödül verilecek
Bu yıl 7-17 Nisan tarihleri arasında 35'inci kez yapılacak olan İstanbul Film Festivali'nin direktörü Kerem Ayan, bu hafta Sabah Gazetesi Kültür Sanat Buluşmaları'nın konuğu oldu. Ayan, Sabah binasında yapılan toplantıda, festivalin detaylarını paylaştı. Toplantıya Sabah yazarları Hasan Bülent Kahraman, Emre Aköz, İbrahim Altay, Bülent Cankurt, Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin, Ek Yayınlar Genel Yayın Yönetmeni Şengül Balıksırtı, İKSV Kurumsal İletişim Direktörü Ayşe Bulutgil ve İKSV Sponsorluk Direktörü Yasemin Keretli Çavuşoğlu katıldı.

'FESTİVAL SÜRESİNİ 11 GÜNE'


Festivalde bu yıl 87 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel filmin gösterileceğini açıklayan Ayan, geçtiğimiz yıllarda 16 gün süren festival süresini Cannes ve Venedik festivallerinde olduğu gibi 11 güne indirdiklerini söyledi. Ayan, bu yıl 10 salonda gösterim yapacaklarını belirterek "Bu yıl Sultangazi ve Maltepe'yi de ekledik. Özellikle Maltepe'de satışlar iyi gidiyor. Ayrıca Fransız Kültür yerine İtalyan Kültür Merkezi'nde film göstereceğiz" dedi. Ayan, festivalin yeni bölümleriyle ilgili de bilgi verdi: "Akbank Galaları, Yıllara Meydan Okuyanlar, Dünya Festivallerinden, Genç Ustalar, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Antidepresan, Çocuk Mönüsü, Geceyarısı Çılgınlığı gibi klasikleşmiş bölümlerin yanı sıra; bu yıla özel bölümlerde gösterimler yapacağız. Musikişinas'ta; sekiz tane müzikli film göstereceğiz. Sinema tarihinin yeteri kadar değer görmemiş dört filminin yer alacağı Gömülü Hazineler adlı bölümümüz olacak. 70'lerin Amerikan Avangard Sineması'nın öncü isimlerini bir araya getiren Işığın Peşinde ve sinema tarihinin en özgün yönetmenlerinden Otto Preminger'in 10 filmle anılacağı bölüm de var." Biletlerinin online ortamda hizmet bedeli alınmadan satıldığı festivalde bu yıl, ilk kez kadın yönetmenlere dikkat çekmek amacıyla Audentia ödülü verilecek. 25 kadın yönetmenin filminin değerlendirileceği projede; kazanan, 30 bin Euro'luk para ödülünün sahibi olacak. 25 bölümde, 62 ülkeden, 223 yönetmenin, toplam 221 filminin gösterileceği festivalde; atv, Yıllara Meydan Okuyanlar bölümünün, Sabah gazetesi de festivalin en fazla filminin gösterileceği Dünya Festivallerinden bölümünün tema sponsorluğunu üstlendi. Festival kapsamında; Sinema Onur Ödülleri. oyuncu Suzan Avcı, yönetmen Ülkü Erakalın, yapımcı Şeref Gür, oyuncu Perran Kutman ve seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm'e takdim edilecek. Suzan Avcı'nın rol aldığı, Atıf Yılmaz'ın yönettiği 'İki Gemi Yan Yana', yönetmenliğini Ülkü Erakalın'ın üstlendiği 'Gözlerin Ömre Bedel', Perran Kutman'ın rol aldığı 'Gırgıriye' filmleri de gösterilecek. Ulusal Yarışma'da Altın Lale Ödülü için 11 film yarışacak. Müjde Ar'ın başkanlığını üstlendiği jüride; Ben Hopkins, Tansu Biçer, Murat Uyurkulak, Niki Karimi ve Torsten Frehse yer alıyor. Festivalde 'En İyi Film'e 150 bin lira ödül verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festivalde kadın yönetmenlere özel ödül verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN