Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü olmak tiyatroda işe yaramıyor

Kadın sorunlarına dikkat çeken ‘Bütün Kadınların Kafası Karışıktır’ oyununun yazarı ve yönetmeni Selen Uçer, tiyatroda ünlü isimlerin rol almasının oyunun izlenmesine yetmediğini söylüyor: Eğer oyun iyi değilse; o iş, iki ay sonra biter. Günümüzde ünlü isimlerle yapılan bir sürü proje bu yüzden tutmuyor

Giriş Tarihi: 30.3.2016
Ünlü olmak tiyatroda işe yaramıyor
Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu 'Bütün Kadınların Kafası Karışıktır'; sezonun en rağbet gören oyunlarından. Oyunda Deniz Çakır, Şebnem Sönmez, İpek Türktan Kaynak, Zeynep Kankonde ve Kadir Çermik rol alıyor. Bu oyunla ilk kez yönetmenlik deneyimi yaşayan Selen Uçer ve oyunun en eğlenceli karakteri 'Meltem Kaya'yı canlandıran İpek Türktan Kaynak ile konuştuk...

Selen Hanım nasıl gelişti süreç; anlatır mısınız?
SELEN UÇER: Üç senelik bir proje aslında. İlk defa yazdığım bir şey oynanacaktı. Yönetmek ilk başta aklımda yoktu. Prova sürecinden sonra şunu fark ettim; ben oyuncuyum, oyuncu gibi düşünerek yazdım. Oyun, Ece Temelkuran'ın kitabından yola çıkılarak yazıldı. Seray Şahiner onu iki kadına uyarladı. Ben o uyarlamayı aldım, dört farklı karakter ekleyerek bambaşka şekilde anlattım.

KALEMİMLE OYNADIM

Oyunda siz neden oynamak istemediniz? S.U.: O dönem iki oyunda birden rol aldığım için üçüncü bir rolü oynamak istemedim. Yazdığım için de yazarlık oyunculuğun bir tık önüne geçmiş oldu. O yüzden kendimi geride tuttum. Kalemle oynadım ben.

Oyuncu ekibini nasıl kurdunuz? S.U.: Rolleri çıkardıktan sonra bugünden bir olay ekledim. Deniz'le (Çakır) biz 'Cam'da oynamıştık. Tiyatro yapmak istediğini biliyordum; zamanlamamız da uydu. Şebnem (Sönmez) benim eski arkadaşım; hayatımda abla gibi benimsediğim biridir. Onun tecrübesi bize çok yaradı. Bir dizide de Zeynep'le (Kankonde) beraber çalışmıştık. 'Bu tip de buna gider' diyerek ilk aklıma gelen bu isimlerdi. Kadir (Çermik) zaten arkadaşım; risk aldı ve kadınların arasındaki erkek oldu.

İpek Hanım, Selen Hanım'ın yönetmenliği nasıl?
İPEK TÜRKTAN KAYNAK:
Oyuncu kafasıyla yani bizim tarafımızdan bakarak oyunu yönetti. Çok doğru insanları bir araya getirmiş, çok iyi bir uyum yakaladık. Oyun bitiyor ve ben bir sonraki oyuna kadar arkadaşlarımın hepsini özlüyorum.

Seyircinin reaksiyonu nasıl? İ.T.K.: Başladığımızdan beri yaklaşık 20 oyun oynadık ve çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Salon dolu oynuyor, turneler yapıyoruz.

İpek Hanım oyunun en eğlenceli karakterlerinden birini canlandırıyorsunuz. Oynarken de çok eğlendiğinizi gördüm... İ.T.K.: Çok doğru; oynarken çok eğleniyorum... Daha okuma sürecindeyken başlamıştım eğlenmeye. Hatta Selen, oynadığım 'Meltem Kaya'yı kendisine yazmış aslında. S.U.: Evet, çok severek yazdım o rolü. "Oynasam bu olur" demiştim. O kadar benimsemişim ki, kimseye veremiyorum. Rolün hakkını iyi verecek insanı bulamadım. Sonra tatilde İpek'e rastladım ve "Bu tip, bu rolü yapar" dedim.

'Meltem Kaya' şarkı söyleyen popüler bir karakter. Karakteri Seda Sayan'a, Yıldız Tilbe'ye benzetenler olmuş... S.U.: Önce ben söyleyeyim; hiç onlar değil. Benim özel hayatımdan biriydi; onu kurguladım. İpek de çok daha farklı bir yere götürdü. İ.T.K.: Ben de isim söylemeyeyim ama sabah programlarını, evlendirme programlarını çok izledim. Demet Akalın'ı rakibi sanan, onun gibi olmak isteyen bir tip 'Meltem Kaya'.

Popülerlik kaygınız var mı? İ.T.K.: Yok. 'Leyla ile Mecnun'dayken biraz öyle hissetmiştim ama sonra bunu tercih etmedim. Dizilerden değil; oyunlardan tanınırsam mutlu oluyorum. S.U.: Ben de öyle. Bir tiyatro izleyicisi beni üç sene önceki oyunumdan dolayı tebrik ediyorsa, bunun mutluluğu tarif edilemez.

Son dönemde popüler isimleri artık tiyatroda da görüyoruz.. S.U.: Oyuncu insan; popüler de olsa tiyatroya aç oluyor. Bu mesleği önemseyen insan tanınırlığını; anlatmak istediği dert için tiyatroda kullanmayı seçiyor.

Tanınırlık, oyunun izlenmesi açısından önemli bir faktör mü? S.U.: İlk başta önemli ama sonuçta oyun iyiyse geliyor seyirci. 'Ben bilmem kimim, nasılsa geliyor seyirci' diye bir şey yok. Bir sürü proje o yüzden olmuyor. İstediği kadar popüler isim olsun; oyun iyi değilse, iki ay sonra biter. 2009'dan beri popüler isimlerin yer aldığı bu tür oyunlarda rol alan biri olarak buna inanıyorum. 'Cam'da mesela, üç-dört ay sonra kapalı gişe oynamaya başladık.

'Tiyatrodan para kazanılmaz' denirdi eskiden; o algı değişti sanırım... S.U.: Evet. Tiyatrodan da para kazanılıyor. Ben içime sinmeyen bir dizi rolü yerine tiyatro yaparak para kazanmayı tercih ederim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü olmak tiyatroda işe yaramıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN