12 yaşımdan beri kendi reklamıMı yapıyorum

Giriş Tarihi: 2.4.2016
12 yaşımdan beri kendi reklamıMı yapıyorum

Forbes dergisine göre Amerika’nın en zengin kadınlarından olan Jessica Alba, “12 yaşımdan beri kendi kendimin reklamını yapıyor, şekilden şekle giriyor, erkeklerle yarışıyorum” diyor

Oyuncu Jessica Alba, Honest isimli markasıyla adından söz ettiriyor. Alba bu güzellik markasıyla deterjandan bebek bezine, makyaj malzemesinden tampona kadar her şeyi üretiyor. 34 yaşında başarılı bir kadını olan Jessica Alba, bu işi yapmaktan son derece mutlu olduğunu söylüyor. Dört yıllık şirkete, geçtiğimiz yaz Wall Street Journal 1.7 milyar dolarlık değer biçmiş. İki çocuk annesi Alba, iş dünyasıyla ilgili düşüncelerini Cosmopolitan dergisine anlattı...

BANA DELİ DEDİLER
Param konusunda her kendimi sorumlu hissettim. Rahat bir hayat yaşıyorum ve bundan dolayı çok minnettarım ama hiçbir zaman imkanlarımın ötesinde yaşamıyorum. Hiçbir yere gitmeyen bir şirkete yatırım yapmam başta likti. 'Honest', üç yıl boyunca hiç iş yapmadı. Zamanla kötüye gitti. Etrafımdakiler bana deli olduğumu söyleyip durdu. Ben yine de sınırlarımı zorladım.

EŞİME GÜVENDİM
Bana Hollywood'da kimse yardım edemezdi. Tanıdığım hiç kimse iş planını, günden güne nasıl çalışılacağını ya da sıfırdan üretimi hiç bilmiyordu. Büyük ölçüde eşime (Televizyon ve film yapımcısı Cash Warren) ve onun girişimci ruhuna güvendim. Beni iş ortağım Christopher Gavigan ile tanıştırdı. O da fikrimin çerçevesinde iş modelini oluşturdu. Ama bu, çok uzun zaman aldı. Hep doğru kişileri bulmam gerekti. Kendinizi doğru insanlarla ve kendinizden zeki kişilerle çevrelediğinizde doğru işi yapıyorsunuz. Ben bu görüşe çok inanıyorum.

AVANTAJLARIM VAR
İş hayatı olarak erkeklerin dünyasında yaşıyoruz. Ama kadınların ne istediğini ve erkeklerin ne istemediğini biliyorum. Onlardan daha avantajlı durumdayım. Toplantılarda karşı cinsten biri beni sorguladığında 'Eve git ve eşine sor. Bu çok anlamsız bir konuşma. Eve git ve onunla konuş' diyorum. Paket tasarımlarından konuştuğumuzda 'Bana gerçekten kadınsal bakım ürünlerinin paketlenmesi hakkında soru mu soruyorsunuz? Bunu sizinle gerçekten tartışamam' dediğim de oluyor. Ama erkekleri işin içine sokmayı çok seviyorum çünkü mağazaya gitmeleri gerekiyor.

EŞİTLİK ÖNEMLİ
Kadınlar erkeklerle aynı maaşı almıyor. İş dünyasında ve ülke yönetiminde çok fazla kadın yok. Yani hiçbir yerde eşit değiliz. Eşitlik gelene kadar, hangi sektörde olursanız olun, bunu hissedeceksiniz. Ama ben ilk günden itibaren bir masanın çevresinde erkek ve kadınların eşit dağılımda olmasına dikkat ettim. Jennifer Lawrence'ı ele alalım. Gişe söz konusu olduğunda en az erkekler kadar filmi götürüyor. İş hayatında ya da Hollywood'da örnek alacağım birisi olduğunda mutlu oluyorum.

YARATICIYIM
Ben her şeye farklı açıdan bakıyorum çünkü yaratıcıyım. Oyuncu olduğum için haliyle çılgın taraflarım da var. Ayrıca çok duygusal ve hassasım. Maddi konularda ise mantıksal tarafım devreye giriyor. Ben kendimi mantıklı birisi olarak tanımlayabilirim ama hemen mantığımı devreye sokmuyorum. Oraya girmem bir dakika alıyor. Eşim bana farklı bakış açıları gösteriyor. Ağız dalaşına hiç girmiyoruz. İikimizin de farklı bakış açıları olabiliyor.

ŞEKİL DEĞİŞTİRDİM
Eğlence dünyasındaki bazı kişiler o kadar ünlü ki, günlük hayatlarında da şov yapıyorlar. Bu, iş hayatında da oluyor. Bu çok büyük kişilikler, dünyanın kendi etraflarında döndüğünü düşünüyor. Sadece masada onların karşısında oturarak deli olduğunuzu düşünebiliyorsunuz. 12 yaşından beri kendi reklamımı yapıyorum ve şekilden şekle giriyorum. Erkeklerin yönettiği bir dünyada yaşıyoruz. Küçük yaşlardan itibaren erkeklerden güçlü olmak istedim. Diğer kızlar kadar güçlü olmak yetmiyordu. Hep erkeklerle yarış içindeydim. Erkeklerin hesap soracağı kişi olmaktansa, işlerin nasıl yapılacağını söyleyen olmayı istedim.

ANNEMLE BABAMIN EVLİLİĞİNİN SIRRI KONUŞMAK!
Yapımcı eşi Cash ile evliliğiyle ilgili ünlü yıldız, şöyle konuşuyor: "Eşim ve ben çoğu zaman geceleri çalışmıyoruz. O esnada yemek yiyor ya da televizyon izliyor olsak da konuşmak çok önemli. Gün içinde mutlaka birbirimizi arıyoruz. Özellikle çocukları da bu karışıma katınca, işler giderek zorlaşıyor. Annem ile babam 35 yıldır evli. Birbirleriyle nasıl iletişim içinde olduklarını izledim. Bu her zaman çok sağlıklı şekilde olmasa da, mutlaka konuşurlardı. İşin sırrı burada."

30 YAŞINDA KADINLIĞIMI KEŞFETTİM
Jessıca Alba gençken nasıl biri olduğunu şöyle anlatıyor: "20'li yaşlarımın ortasına kadar çok agresif ve erkeksiydim. Çok küçük yaşta göğüslerim çıktı ve 11 yaşındayken adet dönemine girdim. O zaman kendime 'Ben şimdi ne yapacağım?' diye sordum. 'Dark Angel' dizisinin çekimleri esnasında karamsar bir kadındım. Kendimi rahat hissetmiyordum. Birisini taklit eder gibi hep kendimi kızgın hissediyordum. Feminen tarafımı 30 yaşımda keşfettim ve 'Oh şimdi bir kadınım' dedim. İyimser birine dönüştüm."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 yaşımdan beri kendi reklamıMı yapıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN