Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şeye inat seyirci e sahip çıkıyor

Giriş Tarihi: 8.4.2016
Her şeye inat seyirci festivale sahip çıkıyor
Film i'nde teamül, Nisan ayının ilk haftası cuma günü töreni yapılması, cumartesi günü de festivalin başlaması şeklindeydi. Açılış töreninde sinema dünyası bir araya gelir, ertesi gün de ilk filmi izlemek için herkes sabah sabah Beyoğlu'nun yolunu tutardı. Yani 15 günlük maraton böyle başlardı. Bu yıl festival birçok değişiklikle çıktı karşımıza. Mesela festivalin süresi azaldı; 15 günlük maraton, 11 güne düştü. Açılış cuma gününden çarşambaya kaydırıldı. Alışık olduğumuz açılış töreni yapılmadı. Onun yerine Taksim'de Atlas ve Beyoğlu sinemalarında, Kadıköy'de ise Rexx Sineması'nda sadece film gösterimi yapılarak başlama düdüğü çalındı. Üç sinemada da aynı anda 'Midnight Special' filmi gösterildi. Bu tür törenlerin son zamanlarda bağlamından sapması ve çeşitli tartışmalara neden olması mı festivali böyle bir karar almaya sevk etmişti? Yoksa sebep, yaşanan hain terör saldırıları sonrasındaki ruh hali miydi? Festivalcilerden aldığım cevap, kaygılarımı boşa çıkardı. Festival ekibi, bu yıl ulusal ve uluslararası gündemin yoğunluğu nedeniyle böyle bir karar alıp sadece film izleme meselesine odaklanmak istemiş. Nazikçe 'Aslolan film izlemektir, gerisi biraz da teferruat' demeye getiriyor festival.

HINCA HINÇ DOLU
Peki bu incelikli tavır anlaşıldı mı? Elbette! Önceki akşam İstanbul'un iki yakasında seyirciler ve davetliler, sadece film izlemek için sinemalarda bir araya geldi. Salonlar hınca hınç doluydu. Seyirciler de heyecanlıydı. Mesela Rexx'teki gösterimde, İz Bırakan Filmler temalı tanıtım filmi başlar başlamaz büyük bir alkış koptu. Açılış gösterimiyle ilgili önemli bir ayrıntıyı anlatayım. Festivalde tören yapılmayacağını ilan edildikten sonra, açılış filmi için seyirci ve davetlilere üç sinemalık bir seçenek sunuldu. Biletleri ilk tükenen Taksim'deki Atlas Sineması olmuş. Hani 19 Mart'taki hain terör saldırısından sonra, 'Taksim'e çıkılmaz' tedirginliği yaşandığı söylenegeliyor ya! Aslında bu tercihin altındaki mesaj şu: Seyirci festivaline sahip çıkıyor, her şeye inat! Son olarak bir yanlış anlamayı da düzeltmek isterim. Açılış filminin gösterimi öncesinde, festivalde hiç tören düzenlenmeyeceği yönünde bir algı vardı. İşin gerçeği şu: 15 Mart Cuma günü ödül töreni yapılacak.

SABAH-ATV DESTEĞİ
SABAH, İstanbul Film Festivali'nin kadirşinas destekçilerinden... 'Dünya Festivalleri'nden' bölümüne, yıllardan beri tema sponsorluğu yapıyor. Bu, festivalin en sevilen ve klasikleşmiş bölümlerinden biridir. Yıl boyu dünya festivallerinde öne çıkan filmler, bu bölümde gösterilir. Ancak SABAH, bu yıl festivalde yalnız değil çünkü atv de 'Yıllara Meydan Okuyanlar' bölümüne tema sponsoru oldu. Bu bölümde de, usta sinemacıların en yeni filmleri gösteriliyor. Sinema kültürünün yavaş yavaş farklılaştığı bir iklimde, böylesi kurumsal desteklerin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok. Bu nedenle bir sinema yazarı olarak, bu kararları alanlara teşekkür ederim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şeye inat seyirci festivale sahip çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN