Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzun evliliğin sırrı ruh ikizi değil, zıt ikizi olmaktır

‘Aşka 22 Durak’ isimli albümünü çıkaran , eşi ile 31 yıllık evliliğinin sırrını açıkladı: Ruh ikizi olmak değil, zıt ikizi olmak lazım. Ruh ikizi olursanız, birbirinizi tamamlayamazsınız. Ali ve ben çok zıt karakterleriz. Bence bu çok güzel. Çünkü bu sayede birbirimizin açık taraflarını görebiliyoruz

Giriş Tarihi: 9.4.2016
Uzun evliliğin sırrı ruh ikizi değil, zıt ikizi olmaktır
, yedi yıl aradan sonra 'Aşka 22 Durak' isimli yeni albümünü çıkardı. Ünlü sanatçının albümünde 22 şarkı yer alıyor. Albümde; Özdemir Erdoğan'dan Emrah'a kadar pek çok ismin hit olmuş şarkıları bulunuyor. çalışmalarını 1985 yılında evlendiği ile birlikte sürdüren Aysun Kocatepe'nin 31 yıllık mutlu bir evliliği var. İkilinin kızları İlkyaz ise sinema sektöründe çalışıyor. Müzik dünyasındaki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyleyen Aysun Kocatepe, hakkında merak edilenleri anlattı...

'Aşka 22 Durak' isimli yeni bir albüm çıkardınız. Albümün tanıtım çalışmaları devam ediyor, değil mi?
Albüm 1.5 ay önce çıktı. Albüm tanıtımıyla ilgili çalışmalarım devam ediyor, konserler var. Albümü en iyi şekilde duyurabilmek adına sürekli koşturma içerisindeyim.

HİT ŞARKILARI AYSUN'CA YORUMLADIM

Kaç yıl aradan sonra albüm çıkardınız?
Son albümü 2009'da çıkarmıştım; yedi yıl olmuş.

Albüm çıkarmak için neden bu kadar beklediniz?
Albüm yapmak kolay bir şey değil. Ali Bey'le beraber gece çalışmalarım devam ediyor, konserlere ağırlık verdik. İstanbul dışında da çalışmalarımız oluyor. Bir de albümde 22 şarkı olunca hazırlıklar uzun sürdü.

Albümde hangi tarz şarkılar seslendirdiniz?
Albümdeki şarkıların hepsi hit olmuş parçalar. Özdemir Erdoğan'dan Emrah'a kadar pek çok ünlü ismin şarkısı var. Bunları zaten sahnede de okuyorum. Ancak bu şarkılara Aysun'ca yorumun kalıcı olmasını istedim. Herkes 'Deli işi yapıyorsun. Herkes bir şarkı yapıp internet üzerinden yayınlıyor, sen 22 şarkı yapıyorsun' dedi. Ali ile birlikte 70-80 şarkı arasından 22 şarkı seçtik. Şarkıları tamamen akustik olarak seslendirdik. Amacım şarkılarımı evimde dostlarıma söyler gibi dinleyicilerim için yorumlamaktı. 'Götür Beni Gittiğin Yere' adlı şarkıyı da seslendirdim. Bazı şarkılar insanın yüreğine dokunuyor.

BURALARA KENDİ TIRNAKLARIMLA GELDİM

90'lı yıllarda eşiniz Ali Bey'le daha çok göz önündeydiniz. Niye geri planda kaldınız?
Bunun benimle bir ilgisi yok. Gittiğimiz konserler çok ilgi görüyor. Benim çok düzenli bir hayatım var. Çok iyi bir yorumcu olduğumu ama televizyonda daha sık görünmem gerektiğini söylüyorlar. Eşim Ali'nin katkısı bir yere kadar, kendi tırnaklarımla buralara kadar geldim.

31 yıldır evlisiniz. Uzun ömürlü evliliğin sırrı nedir?
Ruh ikizi olmak değil, zıt ikizi olmak lazım. Ruh ikizi olursanız, birbirinizi tamamlayamazsınız. Ali ve ben çok zıt karakterleriz. Bence bu çok güzel. Çünkü birbirimizin açık taraflarını görebiliyoruz. Böylece yanlışlarımızı daha kolay ele alıp onları düzeltebiliyoruz. Tabii ki ortak noktalarımız da var. En önemlisi, Ali ile tartışmayı seviyoruz. Ben, Ali ile küsüp uzun süre onunla konuşmamazlık yapamam. Gece sabaha kadar oturup Ali ile tartıştığımızı hatırlıyorum. Böylece ortak noktada buluşup anlaşıyoruz.

Sağlıklı yaşam için nelere dikkat ediyorsunuz?
Kendimi bildim bileli yüzerim. Hayatım boyunca rejim yapmadım. Yemek yemeyi çok seviyorum. Benimle yemek yemekten keyif alırsınız. Günde yedi-sekiz öğün yerim. Sigara kullanmıyorum. Bol bol yürüyüş yaparım.

DEMET AKALIN ŞARKILARINDAN KEYİF ALIYORUM

Genç popçuları takip ediyor musunuz?
Tabii ki. Aralarında çok değerli arkadaşlar var ve çok güzel şarkılar çıkıyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Bu albümde Murat Dalkılıç'la çalıştım. Ancak eski şarkılardaki melodi ve sözler yenilerde yok. Onun için eskiler kalıcı oluyor. Kızım bile "Eskiler başka" diyor.

Siz kimleri dinliyorsunuz?
Mesleğim gereği her şeyi dinliyorum. Demet Akalın şarkılarından keyif alırım. Hande Yener'i takdir ediyorum. Sıla hem beste yapıyor hem de kendine has bir yorumu var. Murat Dalkılıç'ı beğeniyorum.

ÜNİVERSİTEDE EKONOMİ OKUMUŞTUM

Ali Bey'in kariyerinize avantajları ya da dezavantajları nelerdir?
Ali ile evli olmak ilk zamanlar dezavantajdı. Çünkü eşim benden yaşça daha büyüktü ve müzikte önemli bir kariyer sahibiydi. Bir süre Ali Kocatepe'nin eşi olarak anıldım. İlk zamanlar ben de bu durumun çok üstüne düşmedim. Çünkü ders almam lazımdı. Aysun Kocatepe olarak çıkmak benim kişiliğime aykırı bir şeydi. Timur Selçuk'tan dört yıl solfej ve şan dersleri aldım. İlk adımlarımı yavaş yavaş atmaya başladım. Üniversitede ekonomi okumuştum yani müzikle tamamen zıt bir mesleği seçtim. Ancak çocukluğumdan beri müziğin içindeydim, babam orkestra şefiydi. Ali ile evlendikten sonra "Siz manken miydiniz?" diye soranlar oldu. Ben mankenlik yapmadım. Müzik tamamen beni çekti. Her şeyden taviz verebilirim ama kişiliğim ve yorumculuğum değerli görülüyor, ben de bunun farkındayım.

Kızınız İlkyaz da müzikle ilgileniyor mu?
İlkyaz, sinema-televizyon okudu. Şu anda bir dizi setinde çalışıyor, bu konuda ödülleri var. Ayrıca müzik dersleri de alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzun evliliğin sırrı ruh ikizi değil, zıt ikizi olmaktır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN