Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otizmli çocuklara dev destek

Giriş Tarihi: 11.4.2016
Otizmli çocuklara dev destek

Sekizinci Renk Otizm Farkındalık Projesi için cuma akşamı Haliç Kongre ’nde bir etkinlik düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşma yaptığı gecede, birçok ünlü isim otizmli çocuklara destek vermek için hazır bulundu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin hazırladığı Sekizinci Renk Otizm Farkındalık Projesi için, cuma akşamı Haliç Kongre 'nde bir etkinlik gerçekleştirildi. Otizmli çocukların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen projenin tanıtımına; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ve birçok ünlü isim katıldı. Sera Tokdemir'in sunduğu gecenin konukları arasında; otizmli çocuklar ve ailelerinin yanı sıra Hülya Koçyiğit, İzzet Yıldızhan, Sevim Emre, Nihat Doğan, Ferman Akgül, Erhan Güleryüz, Mine Koşan, Linet, Ebru Yaşar, Furkan Palalı, Betül Demir ve Serkan Kaya gibi birçok sanatçı vardı. SABAH'ın ana medya sponsoru olduğu proje kapsamında, 'nin dört bir yanına otizmli çocuklar için özel eğitim merkezleri kurulacak. Böylece şu anda İstanbul'da 34 öğrenciye hizmet veren Sakine Kalyoncu Çocuk Eğitim Merkezi, tüm Türkiye'de faaliyet göstermeye başlayacak. Gecede bir konuşma yapan Emine Erdoğan, otizmle mücadelede eğitimin önemini vurguladı: "Eğitim, otizmli çocuklarımız için bir tedavi niteliğinde. Eğitim, otizmin tek çıkar yolu diyebiliriz. Bazılarımız nöro-biyolojik bir farklılıkla dünyaya geliyor. Bu şekilde doğan çocuklarımız, yaşamlarını birtakım zorluklarla sürdürmek durumunda kalıyor. Sosyal etkileşimlerini engelleyen özellikler, onları iç dünyalarında sıkıntılarla baş başa bırakabiliyor. Hayatlarında eğitimin çok özel bir önemi var." Otizmli çocukların çok zengin bir iç dünyaya sahip olduğunu, detaylara olan ilgilerinin onları sanat ve sporda zirveye taşıdığını söyleyen Erdoğan, "Özel çocuklarımıza sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama eşit biçimde katılım fırsatı verebiliriz. Bu, onların en doğal ve anayasal hakkıdır" diye konuştu. Emine Erdoğan ayrıca, otizmin her 68 çocuktan birinde görüldüğünü hatırlatarak "Kanser gibi yaygın olan birçok hastalıktan çok daha fazla görülme riski var. Fakat ne yazık ki farkındalığımız o derece fazla değil" dedi.

NİL İLE CECELİ'DEN ŞARKI
Gecede konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da sorunların aşılmasında sevgi ve ilginin önemine dikkat çekti. Sağlık Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu ise otizmin erken teşhisi için çalışmalarını artırdıklarını anlattı. Törende; Nil Karaibrahimgil ile Mustafa Ceceli, otizmli çocukların eğitimine dikkat çekmek için ortak besteledikleri şarkıyı ilk kez seslendirdi. Ceceli, gecenin sonunda otizmli çocuklardan oluşan bir koroyla şarkılar söyledi. Ünlü müzisyen, hayatının en özel konserlerinden birini verdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otizmli çocuklara dev destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN