Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perdeler çocuklar için açılıyor

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Perdeler çocuklar için açılıyor

etkinlikleri kapsamında lar, birbirinden eğlenceli çocuk oyunlarını sahneleyecek. Minikler hem eğlenecek, hem de öğrenecek

Bugün, . Çocukluğumuzda elimizde bayraklarla, okullarda 23 Nisan şiirleri okumaktan ibaretti bayramımız. Günümüzde ise çocuklar için o kadar çok alternatif var ki... Gösteriler, şovlar, konserler ve birbirinden eğlenceli oyunları bugün çocukları bekliyor. Ben de bugün ve yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde çocuklara ücretsiz sahnelenecek olan bazı tiyatro oyunlarını derledim.

42 SEANS OYUN SAHNELENECEK
Bu yıl 32'nci kez Çocuk Şenliği düzenleyen Şehir Tiyatroları, bu kapsamda çocuk oyunlarını Üsküdar, Harbiye, Fatih, Ümraniye ve Kadıköy sahnelerinde çocuklarla buluşturacak. 12 konuk tiyatro ekibi, dokuz Şehir Tiyatroları oyunuyla birlikte toplam 42 seans çocuk oyunu sergilenecek. Bugün Tiyatro Kronik'in sahneye koyduğu 'Adada Şamata' oyunu ve Çizgi Kukla Tiyatrosu'nun sahnelediği 'Kahraman Ağustos Böceği'; Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak. Berko Çocuk Tiyatrosu'nun oyunu 'Berfu'nun Rüyası' ise Ümraniye Sahnesi'nde sahnelenecek. Eğlenceli tiyatro oyunları yarın da küçük tiyatroseverlerle buluşacak. 'Harikalar Mutfağı'; Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde, Moliere'nin 'Cimri'si Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde, 'Alaaddin'in Sihirli Lambası'; Ümraniye Sahnesi'nde, 'Piti' adlı kukla oyunu Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde, 'Balon'; Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde, 'İki Kova Su'; Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi'nde, ödüllü çocuk oyunu 'Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt' ise Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde izleyici ile buluşacak.

800 ÇOCUK İZLEYECEK
İstanbul Devlet Tiyatroları da (İDT) bugüne özel farklı bir etkinlikle çocuklara unutamayacakları bir deneyim sunacak. İDT, Kültür Üniversitesi Kültürlü Replikler Tiyatro Topluluğu tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında bugüne kadar hiç tiyatro oyunu izlememiş 800 çocuğun tiyatroyla buluşmasını sağlıyor. 6-12 yaş arası çocuklara tiyatro deneyimi sunacak olan 'Lay Lay Lom' adlı oyun, Kültür Üniversitesi Akıngüç Sahnesi'nde saat 14.00'te ücretsiz olarak miniklerle buluşacak. Oyun, beste yapmaya çalışan bir genç maestronun hikayesini anlatıyor.

DOT'TAN İLK ÇOCUK OYUNU
Sahnelediği yetişkin oyunlarıyla tiyatro dünyasında her zaman adından bahsettiren Dot, 'Yeni Öğretmenimiz Bir Canavar' adlı ilk çocuk oyununu da bugün DotKanyon'da ücretsiz olarak küçük tiyatroseverlerle buluşturuyor. Okula gelen yeni öğretmenin bir canavar olduğunu gören okulun belalı ikizleri 'Robbie' ve 'Holly'nin başından geçen olayların anlatıldığı oyun, 8-10 yaş arası çocuklara hitap ediyor.

BU KEDİYİ HERKES TANIYOR
En olumsuz durumlarda bile umudumuzu kaybetmememizi ve mutlaka bir çıkış yolu bulacağımızı, sevdiklerimize ve zekamıza güvenmemizi öğütleyen 'Çizmeli Kedi' adlı oyun, Fabrika Sanat tarafından sahneye konuyor. Oyun, bugün 11.00'de Mecidiyeköy'de ücretsiz olarak sahneleniyor.

EFSANEVİ PALYAÇO TEKRAR GELDİ
Dünya çapında milyonlarca izleyiciyi büyüleyici bir gösteriye ortak eden efsanevi Rus palyaço, Soytarılar Akademisi'nin kurucusu ve meşhur 'Slava's Snowshow'un yaratıcısı Slava Polunin; yoğun istek üzerine 19 nisanda yeniden başladığı gösterilerine 24 Nisan'a kadar Zorlu Center PSM'de devam ediyor.

E. Gredianus Redianus'un yazdığı 'Bir Kova Su' isimli oyun, İBB Şehir Tiyatroları tarafından sahneleniyor. Göksel Arslan'ın yönettiği oyunda; Aslı Menaz, Hasip Tuz ve Mehmet Soner Dinç gibi isimler rol alıyor. Murat Karahüseyinoğlu'nun yazdığı 'Balon' isimli oyunun yönetmenliğini ise Murat Ozan üstleniyor. Oyunda; Arda Alpkıray ve Berk Samur gibi isimler oynuyor.

Atölyeler de var
AKBANK Sanat da çocuklara yönelik atölyeler hazırladı. 7-14 yaş arası çocuklar için Oyuncak Heykel Atölyesi ile 6-12 yaş çocuklara yönelik Ailece Mozaik Atölyesi; çocukların yaratıcı yönlerini keşfetmelerini sağlıyor. İki atölye de 26 Nisan'da Akbank Sanat'ta gerçekleşecek. Çocuklara eğlenerek öğrendikleri ve yorgunluklarını atabildikleri özel bir kültür ve eğlence merkezi sunan Maslak'taki The ZONE by Finansbank sosyal sorumluluk projesi kapsamında bugün, Da Vinci Learning Atölyesi'nde Eğlenceli Bilim Sergisi ve Matematik Atölyesi çalışmaları yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perdeler çocuklar için açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN