Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üzerine resim çizilen buzdolabı, yemekleri yakmayan ocak...

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Üzerine resim çizilen buzdolabı, yemekleri yakmayan ocak...

Dünyanın en önemli mutfak fuarlarından Eurocucina, geçen hafta Milano’da düzenlendi. harikası tasarımların sergilendiği fuarda; ‘Gelecekte yemekleri robotlar mı yapacak, bizi nasıl mutfak araç gereçleri bekliyor?’ gibi soruların peşine düştük

Eurocina, bu yıl 12-17 Nisan tarihleri arasında İtalya'nın moda ve tasarım şehri Milona'da düzenlendi. Biz de fuarı dolaştık, lansmanlara katıldık ve geleceğin mutfağına dair araştırmalar, görüşmeler yaptık. Bizi davet eden Alman devi Miele, şehrin tasarım merkezi Zona Tortona'da The Invisible Kitchen Show adlı bir etkinlik düzenledi. Firma, 'Görünmez mutfak' konseptiyle görkemli bir şov sergiledi. Burada öğrendik ki; Miele ürünleri, gelecekte sadece insanların kullandığı mutfak araç ve gereçlerini üretmekle kalmayacak, aynı zamanda onlara partnerlik hizmetleri de sunacak. Mesela fırında sebze pişireceksiniz. hemen devreye giriyor. Biberi az, patatesi yumuşak, domatesi ise daha diri pişirme imkanına sahip olacaksınız. Ya da fırına kayıtlı bir tarifi uygularken; eğer kek yapacaksınız iki yerine üç yumurta koyarsanız, anında yumurtanın fazla olduğu konusunda uyarı alacaksınız. Bu teknolojinin önümüzdeki 10 yılda hayata geçirilebileceği öngörülüyor.

DAR ALANLARDA YAŞAYACAĞIZ
Firmanın pazarlama ve satış direktörü Dr. Kniehl ile yaptığımız söyleşi sırasında da ilginç bilgilere ulaştık. Kniehl'e "Hızla yaşlanan ve yalnız yaşayan insanlar, şirketinizin gelecek planlarını nasıl etkiliyor?" diye sordum. Kniehl, şöyle yanıt verdi: "Bu konu üzerine Alman üniversiteleri ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Mesela, yaşanan alanların ileride daha da küçüleceği öngörüldüğü için daha az yer kaplayan şeyler üretiyoruz. Bir ürünün birden fazla işlevi olmasına çabalıyoruz. Mesela buharlı pişirici ya da fırının aynı zamanda mikrodalga işlevi görmesi için de uğraşıyoruz. İkinci olarak asistan hizmetimiz var. Yani kullanıcı, yemek pişirirken davlumbazı açmayı unutabilir. Böyle bir durumda davlumbazlarımız anında devreye girip olası bir kokuyu önlüyor. Ya da kapısı bırakılan soğutucu kendi kendine kapanabiliyor."

YEMEK PİŞİRMEK DEMODE OLMAZ
Dr. Axel Kniehl'e "İleride yemeklerimizi robotlar mı pişirecek, yemek kültürü tarih mi olacak?" diye sordum. O, tam tersini düşünüyor: "Bana göre bilakis insanlar ileride yemek pişirmeyi daha çok sevecek. Ailelerini, arkadaşlarını etraflarında toplayıp açık bir mutfakta onlara lezzetli yemekler yapacak. İleride mutfaklar, daha önemli sosyalleşme alanları olacak. Bu kültür asla kaybolmayacak. Bu arada, ileride bugünkünden daha iyi ve kaliteli gıdaların olacağına inanıyorum." Fuarda Miele'in en ilginç tasarımını da yakından görme şansım oldu. Hani mutfaklarda hep buzdolaplarının üzerine notlar falan asılır ya… Miele, iF Design ödülüne layık görülen Blackboard Edition Bozdolabı'nı üretmiş. Alışveriş listesini, okul ders programını, doktor randevularını, restoran magnetlerini ve unutmak istemediğimiz her şeyi buzdolabı kapağının üzerine yapıştırmanız ya da yazmanız mümkün. Notlarınızı tebeşirle veya keçeli kalemle yazabiliyorsunuz. İsterseniz resim bile yapabilirsiniz!

ARTIK KULP YOK
Fuarda başka ilginç yeniliklere de şahit oldum. Mesela 'Ocakta yemeğim var, yanacak' diye endişeye kapılmaya artık gerek yok. Çünkü ocak belirli bir ısıda kalıyor ve sürekli ısınarak üstündeki yemeği yakmıyor. Bu arada Miele'nin standındaki hiçbir üründe tutacak yoktu. Yani fırını ya da ocağı kullanırken kulp ya da düğmeye artık yer verilmemiş. Hepsi dokunmatikti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üzerine resim çizilen buzdolabı, yemekleri yakmayan ocak...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN