Sebzelerden klarnet yapıyorum çaldıktan sonra çocuklar yiyor

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Sebzelerden klarnet yapıyorum çaldıktan sonra çocuklar yiyor

Havuç ve kabak gibi sebzelerden yaptığı klarnetlerle dikkat çeken Serkan , sebze-meyveler üzerindeki çalışmalarına devam edeceğini söylüyor: Oğullarım Eser ve havuçtan yaptığım klarneti çaldıktan sonra bir güzel mideye indiriyor

Henüz 4 yaşındayken eline klarnet alan Serkan , şimdilerde en ünlü klarnet virtüözlerinden biri. Çağrı'nın son merakı ise; sebzelerden klarnet yapmak. Ünlü müzisyen kabak ve havuçları oyup üflemeli çalgı haline getirdiği enstrümanların videolarını Instagram hesabında yayınlayınca Beşiktaş'taki sanat merkezi Notist'e gittik. Çağrı'dan sebzelerin nasıl oyulduğunu öğrenip klarnet dersi aldık. İşte dört farklı gözden Serkan Çağrı ile klarnet çalışmasından izlenimler...

SIRA KARPUZDA

İlker GEZİCİ
Çağrı, yıllar önce Almanya'da sebzelerden enstrüman yapıldığını görmüş. Sanatçı, "Tezgahın üstünde havuçlar duruyordu, matkap da yakınında durunca, aklıma geldi. Matkap aşağıda olsa üşenirdim. Havucu beş dakikada deldim. Videoya çektim. Başta biraz çekindim, dalga geçerler diye endişelendim ama Instagrama koydum. Çok büyük ilgi gördü" dedi. Çağrı, ilgiden dolayı şaşırdığını da itiraf etti.
Sanatçı, daha sonra kabak videosunu da paylaştı. Bunun üzerine bir hayranı "Abi ne güzel kabak çalıyorsun" deyip birlikte fotoğraf çektirmiş. Çağrı, "Adam beni kabak sanatçısı sanıyor. Yıllarca klarnet çal, bir kabak videosuyla hatırlan; olacak iş değil" deyip güldü.
"Salatalıkla da klarnet yaptım, güzel oldu. Patlıcan sonuç vermedi" diyen Çağrı; karpuz ve kırmızı biberle denemelerine devam edecek. Ancak bizi "Sakın evde denemeyin" diye uyardı.

TARİHE YOLCULUK YAPACAK

Merve Yurtyapan

Serkan Çağrı, "Üretken biriyim, farklı deneyler ve buluşlar yapmak hoşuma gidiyor" dedi. Aslında böylece tarihe bir yolculuk da yapmaya başladığını söylüyor.
Sanatçı; sebzeleri ve ağaç dallarını oymak için alışveriş bile yapmış. Matkapla içlerini oyuyor, küçük aletlerle de delikleri açıyor. Bize de sebzelerin nasıl oyulduğunu uygulamalı olarak gösterdi. Çağrı; önce tahtaya organik notaları çizdi, sonra da bize havuç ve kabaktan nasıl ses çıkartıldığını anlattı.
Serkan Çağrı ile daha önce tanışma fırsatım olmamıştı. Bu kadar eğlenceli ve esprili biri olduğunu bilmiyordum.

ORGANİK ORKESTRA

Ömer Karahan

Serkan Çağrı; profesyonelce oluşturduğu meyvelerle, özellikle havuçla yaptığı taksimle ayakta alkışlanacak bir performans sergiliyor. Beraber oluşturduğumuz organik koroda ben de havuç üflemeye çalıştım. Ancak havucun kokusu içimde ısırma isteği oluşturdu. Ayrıca hiç anlam veremediğim vücut hareketlerime engel olamadım. Eğer masalda anlatılan fareli köye giden kavalcı ben olsaydım, ortaya çıkardığım sesten değil fareler, tüm köy boşalırdı.
Korodaki diğer arkadaşlarım Özlem'in kargıyı üflediği sıradaki ciddiyeti ile neyzen tavırları, İlker'in kabağa melodi kazandırmaya çalıştırdığı sırada kabak ile imtihanı ve Merve'nin adeta bir yan flütçü gibi havuç, el ve ağız kombinasyonundaki hareketleri görülmeye değerdi.

DUYGUSAL BİR ALBÜM

Özlem Avcı

Belki de en gırgır çekimimizi Serkan Çağrı'yla gerçekleştirdik. Havuç, kabak gibi sebzelerden yaptığı enstrümanlarını bir de biz denedik. Tabii ki; karga sesi bile çıkaramadık...
4 yaşından beri klarnet çaldığını belirten Serkan Çağrı, "Bizim oyuncağımız yoktu. Evin her yerinde babamın enstrümanları vardı. En büyük oyunumuzu enstrümanlarla yapardık" diyor. Bize; oğulları Eser ve 'in minik klarnetini gösterdi. Çağrı, "Eser ve havuçtan yaptığım klarneti çaldıktan sonra bir güzel mideye indiriyor" dedi.
Yeni albümününü 20 Mayıs'ta çıkaracak olan Çağrı şöyle konuştu: "Babamın ölümü ve kız kardeşimin doğumu beni çok etkiledi. İki yıl boyunca yaşadığım tüm duygularımı klarnete üfleyerek bu albümü hazırladım." Bu arada onun iyi bir komedyen olduğunu da söylemeliyim.

SERKAN ÇAĞRI ANALİZİ

İlker GEZİCİ: Klarneti konuşturan Çağrı'nın sebzeleri de konuşturduğunu gördük. Biz havuçları yememek için kendimizi zor tutarken, o bize bir konser verdi.

Özlem AVCI: Serkan Çağrı'nın meyve-sebzelerle yaptığı müzik gerçek klarnet kadar insanı duygusallığa itiyor.

Ömer KARAHAN: Nefesli çalgılara bambaşka bir yorum katmış. Sebzelerden çıkardığı sesi duyunca inanamadım.

Merve YURTYAPAN: Serkan Çağrı ile ilk defa karşılaşmış olmama rağmen bende sanki yıllardır tanıyormuşum hissi uyandırdı. Çok sıcak ve cana yakın biri.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sebzelerden klarnet yapıyorum çaldıktan sonra çocuklar yiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN