25 gün sürecek heyecanı başlıyor

Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 20’nci İstanbul i, 3 Mayıs’ta perdelerini açıyor. Festival, 28 Mayıs’a kadar yerli-yabancı 90’a yakın gösterimi tiyatroseverlerle buluşturacak

Giriş Tarihi: 30.4.2016
25 gün sürecek festival heyecanı başlıyor
20 yıldır büyük bir heyecanla yapılan i için geri sayım başladı. 25 gün boyunca, 25 farklı mekanda sürecek maraton; 3 Mayıs'ta, Şahika Tekand'ın yönettiği 'Godot'yu Beklerken' ile start alacak. 23 yerli yapımdan 21'inin Türkiye prömiyerini yapacağı festivalde yer alan yerli projelerin dokuzu, uluslararası projelerin ise dördü İstanbul Tiyatro Festivali'nin ortak yapımcılığında sahnelenecek. Festival kapsamında oyunların yanı sıra ücretsiz söyleşiler, gösteriler, sempozyumlar, sergiler ve atölye çalışmaları da yapılacak.

FARKLI DİSİPLİNLER
Yiğit Sertdemir'in Shakespeare yapıtlarından yola çıkarak uyarlayıp tek başına oynadığı 'Şizo Şeyks', Özge Özder, Selin İşcan ve Tuba Karabey'in rol aldığı Hayal Perdesi yapımı 'Üç Kız Kardeş', Gülce Uğurlu ve Firuze Engin'in yazıp yönettiği, Funda Eryiğit ve Esme Madra'nın rol aldığı 'Ev'vel Zaman'; festivalin öne çıkan yerli yapımlarından. Elif Şafak'ın bir dönem çok tartışılan romanlarından 'Baba ve Piç'in de Mehmet Ergen yönetimiyle ilk kez sahneleneceği festivalde; Özen Yula'nın kurgu, konsept ve yönetmenliğini üstlendiği 'An' da tiyatro tutkunlarına ilginç bir deneyim sunacak. Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar ve kendilerini onları iyileştirmeye adayanları anlatan oyunda; izleyiciler mekanda dolaşarak o ana tanık olacaklar. Guatemala, Vietnam ve Türkiye'den yola çıkan ve sanal kimliklerini kullanarak internette iz bırakan üç farklı kadının hikayesini anlatan 'e-mülteci. com' adlı oyunda; Meltem Cumbul ve Fehmi Karaaslan'ın yanı sıra, sahnedeki ekranda Ahu Türkpençe, Ece Dizdar, Fırat Tanış gibi isimlerin performansları da yer alacak. Festivalde önemli dokuz yabancı yapım da var. Bu yapımlar, Türkçe üst yazıyla sahnelenecek. En çok ilgi gören oyunların başında; 'Shakespeare'nin Bütün Ölümleri' geliyor. Oyun, 24, 25 ve 26 Mayıs'ta British Council İstanbul sponsorluğunda Moda Sahnesi'nde olacak. 2. Dünya Savaşı'nda Yahudiler'in uğradığı soykırımı anlatan 'Merhametliler', festivalin en iddialı oyunlarından. Guy Cassiers ve Erwin Jans tarafından Jonathan Littell'in aynı adlı kitabından tiyatroya uyarlanan oyun; Toneelgroep Amsterdam tarafından 6, 7 ve 8 Mayıs tarihlerinde Uniq İstanbul'da sahnelenecek. Daracık bir mutfakta günlük angaryalarıyla meşgul üç kadının öyküsünün anlatıldığı 'Her Gün Biraz Daha' ise, İran'ın devrimden 2013 yılına uzanan tarihinden bir kesit sunuyor. Oyun, 17 ve 18 Mayıs'ta Uniq İstanbul'da.

Festivalin En'leri:

En uzun oyun: 'Merhametliler' (190 dakika)
En kısa oyun: 'Büyükannem Bir Taş' ve 'Üç Yeşil Adam' (45 dakika)
Bileti en pahalı oyun: 'Needles and Opium' (180 lira)
En rağbet gören yabancı yapım: 'Merhametliler'
En rağbet gören yerli yapım: 'Godot'yu Beklerken'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 gün sürecek festival heyecanı başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN