‘Bir bebek bir de yurtdışında kariyer isterim’

Giriş Tarihi: 30.4.2016
‘Bir bebek bir de yurtdışında kariyer isterim’

Dördüncü albümü ‘Sen En Çok sın’ı çıkaran Fettah Can: Hayalim hem besteci, hem de solist olarak yurtdışında farklı bir noktaya gelmek. Bir de baba olmayı çok istiyorum

Türkiye'nin önemli adamlarından Fettah Can'ın, solistlik kariyerinin dördüncü albümü 'Sen En Çok sın' geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Kendisi gibi müzisyen olan Cansu Kurtçu ile evli olan Can; albümü, kariyeri ve hayalleriyle ilgili soruları yanıtladı.

ÇOK İÇİME SİNDİ

Bize yeni albümünüzü anlatır mısınız?
Şarkılarımız çok içime sindi. Tüm stüdyo sürecinden sonra hâlâ arabada dinliyorum kendi albümümü. Cansu'yla birlikte yaptığımız beş şarkı var. 10 şarkılık bir albüm oldu.

Siz genelde şarkı veren tarafsınız; başka bir besteciyle çalışmak nasıl bir duygu?
Şarkıların doğru solistlere gitmesi önemli; ben en çok buna dikkat ederim. Kendi şarkılarını yazıp söyleyen biri olarak, başka bir kalemden çıkan şarkıyı ruhuna girdiğime inanırsam söylerim. Bu da farklı bir deneyim.

Verdiğiniz şarkılar ülkemiz sınırlarını da aştı. Var mı yeni çalışmalar?
Aslında üzerinde çalıştığımız farklı projeler var, şarkılar hazırlamaya devam ediyoruz. İki hafta önce görüşmeler için Cansu'yla Atina'ya gittik. Kimyamız tuttu, güzel işler çıkarıyoruz.

Günümüzde müzik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çırpınış devam ediyor. Dijitalin hayatımıza girmesi ile şartlar değişti. Ulaştığımız insan sayısı artarken hakkımızı alamadığımız mecra sayısı arttı. Hâlâ üzerinde çalışılan yasalar var. Yurtdışında bu sistem çok hızlı ve düzenli işliyor; örnek alınıp buraya da uyarlanabilmeli. Ben çok uğraştım ama artık bazı şeyleri akışına bıraktım; sadece takip ediyorum.

SAHNEM SÜRPRİZLİDİR

Sizin sahne performansınız da çok konuşuluyor...
Benim konserlerim çok eğlenceli ve sek müziklidir. Ben eğlenince, seyredenler daha da çok eğleniyor. Ben konserlerimde hiç şarkı listesi yapmam. O gece müzik dinlemeye gelenler ile nasıl daha çok keyif alacaksam ona göre seçiyorum şarkıları. O yüzden orkestra arkadaşlarım sadece çıkış şarkısını bilir, devamı hep sürprizdir.

Yakın gelecekte kendinizle ilgili planlarınız neler?
Şarkılar yapmaya, konserler vermeye, şarkıcı arkadaşlarımla şarkılarımı paylaşmaya devam edeceğim. Hayalim yurtdışında da hem besteci, hem solist olarak farklı bir kariyere gelmiş olmak. Bir de baba olmak istiyorum.

AŞK KADAR DOSTLUĞU DA OTURTTUK

Meslektaşınızla evli olmak nasıl?
Cansu ile biz dokuz yılı deviriyoruz. Hem evde, hem işte doğru uyumu yakaladığımız için evlendik. Aşk kadar dostluğu da oturttuk. Hem güzel işler yapıyoruz, hem de yaşamın keyfini çıkarmaya çalışıyoruz. Birlikte sakinlik içinde eğlenecek şeyler yaratıyoruz. Konforlu bir hayat oluyor iki taraf içinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bir bebek bir de yurtdışında kariyer isterim’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN