Önce başarılı olup sonra ego yapacaksın!

Behzat Gerçeker, ENBE Orkestrası’nın yakaladığı uzun soluklu başarıyı anlattı: yaparken egonu askıya asacaksın. Önce başarılı olacaksın, ondan sonra havanı atacaksın

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Önce başarılı olup sonra ego yapacaksın!
Enbe Orkestrası'nın kurucusu Behzat Gerçeker, yeni projelerle müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. ile bir maksi single çıkarmaya hazırlanan Gerçeker, ENBE'nin yeni albümünde ise sadece genç müzisyenlere yer vereceklerini söyledi. Gerçeker, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı...

Bugüne kadar birçok ünlü isimle çalıştınız, şarkılar yaptınız. Sırada ne gibi sürprizler var?
Konserlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Ülkemizin ve dünyanın mutluluğunda, müziğin büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Müzik; kültürleri birleştiriyor. Müzisyenlere, sanatçılara çok önemli görevler düştüğünü düşünüyorum. Zaten ENBE'nin sloganı da; 'müziğimizle evreni kucaklıyoruz'... Bu aralar bu sorumluluk bilinciyle konserlerimize ve albüm çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sezen Aksu, Tarkan, Mustafa Ceceli, Ajda Pekkan, Funda Arar, Ziynet Sali, Burcu Güneş ve Ferhat Göçer gibi pek çok ünlü isim, ENBE'nin albümlerinde yer aldı. Yeni albümde de bu tür çalışmalara devam edeceğiz. Ülkemizin sevilen sesleri ve genç arkadaşlarımız bir arada olacak.

?ÇOK YETENEKLİ GENÇLER VAR

Genç müzisyen ve bestecilere yol açmanız, sizin en büyük özelliğiniz zaten... Mustafa Ceceli ile başladık, ardından Aslı Güngör, İlyas Yalçıntaş, Elvan Günaydın ve Büşra Periz gibi isimleri müziğe kazandırdık. Her zaman söylüyorum; ülkemizde çok genç ve çok yetenekli müzisyenler, besteciler, yorumcular var. ENBE Orkestrası ve baş aşçıları ben olarak, gençlere albümlerimizde yer vererek destek oluyoruz.

Yeni albümde hangi isimlerin bulunacağı belli mi?
Konsept bir albüm projesi hazırlıyoruz. Albümde, bir an önce müzikseverlerle tanıştırmak istediğim genç isimler var. Zaten uzun süredir ENBE Orkestrası'ndalar. Beş-altı ay sonra albümümüzü çıkaracağız. Şarkılarımız hazır. Türkiye'nin en popüler isimleri de yine bizimle olacak. Bu albümden önce, Ferhat Göçer'in maksi single'ını yapacağız.

Albüme girecek şarkıları siz mi belirliyorsunuz?
Bir ekibimiz var. ENBE Orkestrası, Sezen Aksu ve Tarkan'ı bir araya getirm bir gruptur. İkisi de, Türkiye'nin en önemli sanatçıları... Benim bir kuralım var; her albümde mutlaka bir Sezen Aksu parçasına yer veririm. Bu bizim için çok büyük gurur kaynağı, aynı zamanda da bizim uğurumuz... Bir önceki albümde ise İlyas Yalçıntaş, 'İncirler' şarkısıyla hem ENBE'ye, hem de kendisine büyük katkı sağlamıştı. Altın Plak kazandık...

Yaz aylarına girerken, peş peşe yeni albümler çıkmaya başladı. Nasıl buldunuz onları?
Tarkan'ın Türk sanat müziği albümü müthiş bence. Bu ülkede herkes pop yapıyor ve popta yıldız olan Tarkan, kaybolmakta olan bir müziği tekrar gündeme getirdi. Böyle bir müziğimiz olduğunu gösterdi. Türk musikisi, çok önemli çünkü bizim müziğimiz. Çok şahane ve çok özel bir iş yaptığını düşünüyorum. Satış rakamlarına baktığımızda, popta olduğu gibi Türk sanat müziğinde de ne kadar başarılı olduğunu görebiliyoruz. Demek ki halkımız albümü çok beğenmiş. Tarkan, zaten sanat müziği altyapısına sahip olduğu için eserleri müthiş söylüyor. Murat Boz'un albümü de çok güzel gidiyor; çok güzel şarkıları var.

ŞARKININ KİME UYACAĞINI BİLİRİM

Bugüne kadar albümlerinizde yer verip sonuçtan memnun olmadığınız bir isim oldu mu? Ya da bundan sonra çalışmak istediğiniz isimler kimler?
Mesela Funda Arar'la 'Hafıza' isimli şarkıyı yaptık. Burcu Güneş'le de güzel bir çalışmamız oldu. Işın Karaca ve Ziynet Sali ile yaptığımız şarkılar da çok beğenildi. Ben şarkının kime uyanacağını bilerek onun kapısını çalıyorum. O kumaşın kime uyacağını biliyorum. ENBE olarak, çalışacağımız isimlere birlikte karar veriyoruz.

Başarınızın devamlılığını nasıl sağlıyorsunuz?
Bırakın grup olmayı, bazen iki kişi bile bir araya gelemiyor! Egoyla iş yapılmaz; önce başarılı olacaksın, ondan sonra sefasını süreceksin. Tabii ki egolar olur ama iş yaparken egonu askıya asıp işi yaptıktan sonra havanı atacaksın.

SAYESİNDE KENDİMİ SIFIRLIYORUM

Müzisyenliğinizin yanı sıra sporcu kimliğiniz de var. Teniste çok başarılısınız. Tenis, hayatınıza nasıl katkı sağlıyor?
Tenis, benim yaşam biçimim... Tenisten feyz alıyorum; tüm işlerimde başarılı olmamı sağlıyor. Başarımın sırrı tenisten geçiyor yani. Hepimiz günlük rutinlerden, iş stresinden, yoğunluktan şikayetçiyiz. Bu nedenle daha sağlam bir fiziksel ve ruhsal yapıya sahip olmamız gerekiyor. Bunun için tenis çok güzel bir spor. Her maçım bittikten sonra kendimi sıfırlayıp hayata başlıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce başarılı olup sonra ego yapacaksın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN