Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne-babaysan sabah 5’te eve gelmek olmaz

Hande Ataizi, ’nü oğlu Aslan Leon ve kendi annesiyle büyük bir sofra kurarak kutlayacağını söylüyor. Artık daha sakin bir hayatı olduğunu belirten ünlü oyuncu, “Evlilik sistemine göre yaşıyorum. Anne-babaysan eve sabah 5’te dönemezsin” diyor

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Anne-babaysan sabah 5’te eve gelmek olmaz
Bazı isimler fazla nettir, laf cambazıdır ve sağı sollu belli olmaz. Öğreticidirler ama sizi bir anda tersleyebilirler de... İşte böyle bir isim Hande Ataizi. Profesör bir annenin kızı olan Ataizi; ve sinemada onlarca ödülle taçlanmış bir kariyere sahip. 2012'de Bloomberg'in Türkiye Büro Şefi ABD'Li Benjamin Harvey ile evlenen ünlü oyuncu, şimdi 19 aylık oğlu Aslan Leon ile anneliğin tadını çıkarıyor. Ataizi, 'nde GÜNAYDIN'a evliliğini, oğluyla ilişkisini ve anneliğe bakışını anlattı...
Oğlunuz Aslan Leon'un doğumuyla hayatınızda neler değişti?
Ailemle, arkadaşlarımla her şey keyifliydi ama çocuğumun doğmasıyla hayat şenlendi. Hiç deneyimlemediğim için çocuk duygusunu bilmiyordum. Mesleğimden dolayı, gecemiz gündüzümüz belli değil, 'Acaba iyi anne olur muyum?' diye kendimi sorguluyordum. Leon'un gelişiyle bütün taşlar yerine oturdu, beni biraz sakinleştirdi. Zaten tam hazır olduğum dönemde anne oldum.

BİRBİRİMİZE SARILARAK UYUYORUZ

Eskisine göre daha uslu bir kadın mısınız artık?
Asilik baki, o ayrı! O ruh, bedenden çıkmıyor ama en azından onu kontrol altına aldım diyebiliriz. Angelina Jolie, Kate Moss gibi dünyaca ünlü isimler üç-dört çocuk yapıyor, demek ki bir nedeni varmış. Aslında kadının doğasında var annelik ve bu misyonu yerine getirmesi gerekiyor.
Anne olmanızla ilgi nasıl tepkiler aldınız?
Geçen gün bir kadın, "Hande Hanım, sizin gibi birinin çocuk yapması çok iyi oldu. Herkese örnek oldunuz" dedi. Bu a kadar her şeyi deli dolu yaşayıp şimdi sağlam bir aile formatı içinde olmak güzel bir duygu. Sürekli sarılarak uyuyoruz. İster istemez, hormonlardan dolayı kendini daha feminen hissediyorsun. 'Şu tiyatro oyununda müthiş alkış aldım, bu filmde çok beğenildim' derdim ama şimdi düşünüyorum da, hayatta yaptığım en güzel şey Leon'u doğurmaktı.
Annelik, sizden beklenilen bir şey değildi sanki... Gerçekten mi?
Ama yaş ilerliyor ve biz de büyüyoruz. Sonuçta kendinden başka birinin sorumluluğunu almak istiyorsun. Aldığın zaman da hayatın başka bir düzene giriyor. Her yaşı dolu dolu yaşamak lazım.
Annelik, biraz da olgunluk döneminize denk geldi diyebilir miyiz?
İnsanlara bakıyorum, çok genç yaşta evleniyorlar. Erken yaşta evlenmek yanlış demiyorum ama çok da gençliklerini yaşayamıyorlar. Ben 20'li yaşlarımı sonuna kadar yaşadım. Zaten yaşadığımız her şey yanımıza kar kalıyor. 'Eve kapanayım, televizyonun karşısında oturayım, kremlerimi süreyim' gibi bir duruma girmedim. Neşeli, eğlenceli bir insanım; ünlü oldum diye neden kendimi kısıtlayayım...
Çocuk olduktan sonra evde vaziyetler nasıl, krem sürmeye başladınız mı?
Krem değil, kremler diyelim... (Gülüyor) Çocuktan önce de aile atmosferini yaşamak istemiştim. Bir yerden sonra zaten yoruluyorsun ve hayatında sakinlik istiyorsun. Eğlence anlayışın bile değişiyor. Artık arkadaşlar arası yemeklerle vakit geçiyor.

İNGİLİZCE-TÜRKÇE REKABETİ VAR

Hamilelik ve doğum sonrası bir süre oyunculuk yapamadınız. Aklınızdan oyunculuğa veda etmek geçti mi?
Mesleğimi severek yapıyorum ve ondan besleniyorum. Oyunculuk yapmadığım zaman oğluma da, eşime de enerji veremem. İşimi bırakmayı hiç düşünmedim. Aktif, üreten ve çalışan bir anne örneğiyim. Benim annem de öyleydi... Sabahtan akşama kadar çalışırdı, hâlâ da çalışıyor. Kaç yaşına geldi, üniversitede psikoloji bölümünün başında profesör olarak görevine devam ediyor. Önümde dominant bir anne örneği oldu ama hiçbir şeyimiz de eksik edilmedi, soframızda hep bir zeytinyağlı yemeğimiz vardı.
Leon'un annesi Türk, babası Amerikalı. Kültürel gelişimi ne yönde olacak?
Türkiye'de yaşıyoruz. Yanımızda anneanne ve dayı da var... Benjamin'in ailesini çok sık göremediğim için biz kendi geleneklerimizle yetiştiriyoruz Leon'u. Yarı Türk, yarı Amerikalı ama Türkiye'de bir Türk çocuğu gibi yetişecek. Sadece dil anlamında avantajı var; babasıyla İngilizce, benimle Türkçe konuşuyor.
Benjamin Bey, oğlunun gelişim sürecinde baskın gelmeye çalışmıyor mu?
Öyle bir çabası yok ama bir kelimeyi İngilizce söylediği zaman ben biraz atarlanıyorum. 'Banana' falan bize gelmez! Muz mu, "Aa ne kadar güzel muz!" diyerek, inatla Türkçe'sini öğretiyorum. Takdir edersin ki, Benjamin'e karşı galip geliyorum. Aramızda tatlı bir rekabet var. Leon, 1'den 10'a kadar Türkçe sayıyor ama İngilizce sayamıyor!
Anneler Günü planlarınız ne?
Topluca anneme gidilecek. Ben, kardeşim, Benjamin ve Leon... Anne evinin ortamı daha keyifli oluyor. Birbirimize yakın olalım, güzel sofralar kurulsun; ben böyle seviyorum. Kızlar babacı olur derler ama biz o bölümü göremedik. Anne bizde daha önemli ve çok güzel bir ilişkimiz var. Annemle olan her şey benim için çok hassas.

BENJAMİN'İN HALA ÇÖZEMEDİĞİM YÖNLERİ VAR

Son dönemde Benjamin Bey'den ayrılıp ayrılmayacağınız konuşulmaya başladı. Evde durumlar nasıl?
Bir evliliğin devam etmesi, kadının elinde olan bir şey. Evliliği yürütmek çok kolay değil ama bir evlilik sistemine giriyorsan, onun kurallarına uymalısın. Evlilikte çok serbest ve özgür bir düzene karşıyım. Tabii ki herkes arkadaşıyla buluşacak, seyahate de gidebilecek, akşam yemeğe de çıkabilecek ama annebaba sabah 5'te eve gelmemeli. Bir aile düzeni içinde anne olduysan, bir anne gibi yaşamalısın. Bizde dışarı çıkan taraf Benjamin... İşi gereği bir sürü yemeği oluyor, arkadaşlarıyla toplanıyorlar. Ben daha evcimenim.
Geçenlerde Cem Yılmaz ile görüntülendiğinizde 'Evliliği iyi gitmiyor, Hande de kafa dağıtmaya çıkmış' dediler...
Yemek yiyeceğiz diye üç kız arkadaş dışarı çıkmıştık. Bir baktım Cem geldi; sarıldım, öptüm ve beş kişiyle yan masaya oturdu. Selam vermeyelim mi? Saçma bir şey ima ettiler! Cem benim canım, çok eski arkadaşız.

ÖZGÜVEN, ÇOK ÇEKİCİ BİR ŞEY

O zaman evlilikte bir sıkıntı yok diyebilir miyiz?
Benjamin'le ilgili hiçbir huzursuzluk söz konusu değil. Bu konuda çok rahatım; öyle bir durum olsa söylerim. Tam tersi, biz güzel bir ikili olduk. Birbirimizi anlıyoruz, bu çok önemli bir şey ve birbirimizin alanlarına saygı duyuyoruz. Tabii ki güven de var. Zaten özgüvenli bir erkek olması da, benim için en önemli özelliklerinden biriydi. Bir erkek için bu çok çekici ve seksi bir şey...
Evde hangi dilde tartışıyorsunuz?
Benjamin hiç tartışmaz, ben kavga çıksın isterim. Ama rahat uyuyabilmem için o anda sorunun çözülmesini de isterim. Benjamin duygularını belli etmez; daha sakindir. Henüz çözemediğim yönleri olduğu için biz baya bir gideriz!

AYIPTIR SÖYLEMESİ, BİLETLER SATIŞA ÇIKTIĞI GÜN TÜKENDİ

Elif Şafak'ın 'Baba ve Piç' romanından uyarlanan bir tiyatro oyununa hazırlanıyorsunuz. Nasıl gidiyor çalışmalar?
Yönetmenimiz Mehmet Ergen ile çalışmayı çok istiyordum. Bir de işin içine 'Mad Max: Fury Road' filminin Oscarlı kostüm tasarımcısı Jenny Beavan katılınca, ortaya güzel bir iş çıktı. Dekor, ışık ve müzikte hep yabancı isimlerin imzası var. Ayıptır söylemesi, biletler çıktığı gün tükendi. Oyunda 'Zeliha' isimli, dövmeci dükkanı olan asi bir kızı oynuyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne-babaysan sabah 5’te eve gelmek olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN