‘Üç Kız Kardeş’e farklı yorum

Çehov’un ‘Üç Kız Kardeş’ adlı oyunu, Aleksandar Popovski’nin, özgün yorumuyla Tiyatro Festivali’nde sahnelendi. Yönetmen, üç kız kardeşin öyküsünü günümüze taşımış

Giriş Tarihi: 14.5.2016
‘Üç Kız Kardeş’e farklı yorum
Ünlü Rus yazar Anton Çehov'un en bilinen eserlerinden biri olan 'Üç Kız Kardeş', 20. Tiyatro Festivali kapsamında önceki akşam izleyiciyle buluştu. Şehir Tiyatroları oyunları 'Tehlikeli İlişkiler' ve 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' ile Hayal Perdesi prodüksiyonu 'İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz' adlı oyunların ödüllü yönetmeni Aleksandar Popovski; bilinen 'Üç Kız Kardeş' hikayesine bambaşka bir yorum katmış. Makedon yönetmen; daha iyi bir yaşam hayaliyle Moskova'ya gitmek isteyen 'Olga', 'Maşa' ve 'Irina' adlı üç kız kardeşin dokunaklı hikayesini günümüze taşımış. Ayrıca bu öyküyle Berlin'e gitmek isteyen ve , Selin İşcan ile Tuba Karabey'in oynadığı üç kadının hikayesiyle birleştirmiş. Üç kız kardeşin sıkışmışlık, yalnızlık ve umutsuzluk hissini mülteci sorunu ekseninde vurgulamış.

Gerçekle soyut karışıyor
Oyun ilerledikçe Özder, İşcan ve Karabey; sınırda kendilerine zorluk çıkarıp ülkeye almayan görevlileri ikna etmek için kitaptan cümlelerle Çehov'un 'Üç Kız Kardeş' oyununu oynamaya başlıyor. Gerçeklikle soyut kavramları birbirine karışırken, seyirci de oyuna yabancılaşıyor. 75 dakikalık oyun, 60'ıncı dakikadan itibaren format değiştiriyor. Oyuncular, sahnede kostüm değiştirip canlandırdıkları karakterlere bürünüyorlar. O andan itibaren teatral bir oyun sergileniyor. Metindeki erkek karakterler de, dış ses olarak oyunda yer alıyor. Bu, oyuncuların boşluğa oynamaları, seyircinin de zor ikna olmasına yol açıyor. Bu arada İşcan'ın, Popovski'nin her oyununda yerlerde sürünmesi dikkatimi çekti. 'İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz'de dizleri yara bere içinde kalmıştı. Bu oyunda da yine yerlerde... Ataol Behramoğlu'nun dilimize çevirdiği oyunun sahne ve ışık tasarımını Sven Jonke yapmış.

'Oyundaki olayı yaşadım'
Oyun sonrası 'Olga' karakterine hayat veren Özge Özder ile konuştum. Özder, Ocak ayından beri oyuna hazırlandıklarını söyledi. Orijinal metni olduğu gibi yorumlamayan yönetmenin bu farklı yorumuna adapte olmakta zorlanmayan Özder, oyun provaları için Zagreb'e giderken pasaport kontrolünde sıkıntı yaşamış. Ünlü oyuncu bu konuyu şöyle anlattı: "Görevlilere, 'Ben Özge Özder'im, oyuncuyum şu dizilerde oynuyorum. Ülkenize de 'Üç Kız Kardeş' oyununun provaları için gidiyorum' diye izah etmeye çalıştım. Bu olayı yönetmene anlattım. O da oyuna kattı. Ayrıca gündemdeki mülteci konusuna da gönderme yaptık." Özge Özder, "Yeni bir yere gitme umudu, sanki gidince her şey çok güzel olacakmış hissi herkeste vardır. Bu hissi, zaman ben de yaşıyorum. Kaçıp gidesim geliyor ama kolay değil" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Üç Kız Kardeş’e farklı yorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN