Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Contemporary hep erişilebilir oldu’

Bu yıl 11’ yılını kutlayan Contemporary ’un yönetim kurulu başkanı Ali Güreli, geride kalan 10 yılı değerlendirdi. Ayrıca 3-6 Kasım’da yapılacak Sanat Fuarı’nı anlattı

Giriş Tarihi: 17.5.2016
‘Contemporary İstanbul hep erişilebilir oldu’
Sabah Gazetesi'nin bir süredir devam eden Kültür Sanat Buluşmaları'nın bu haftaki konuğu, bu yıl 11' yılını kutlayan bölgenin önde gelen sanat fuarı Contemporary Yönetim Kurulu Başkanı, kurucusu Ali Güreli ve eşi Rabia Bakıcı Güreli oldu. Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin'in organize ettiği öğle yemeği buluşmasına; GÜNAYDIN Yayın Koordinatörü Sinan Özedincik, Şamdan Plus Genel Yayın Yönetmeni Bülent Cankurt ve hem SABAH Gazetesi yazarı, hem de Contemporary İstanbul İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman katıldı. Nişantaşı'ndaki Sofa Otel'de gerçekleşen buluşmada; Contemporary İstanbul'un gelişim süreci, etkinlikleri ve çağdaş sanat alanında yaptığı faaliyetler masaya yatırıldı.

GELİRİ SURİYELİ ÇOCUKLARA...
Contemporary İstanbul, en son geçtiğimiz hafta Aralık Derneği ile birlikte Kilis'te yapılacak ilkokul projesine finansal destek sağlamak amacıyla bir sergi düzenlemişti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteği ile gerçekleşen ve Kilisli ve Suriyeli çocukların sosyal ve psikolojik uyumları gözetilerek eğitimlerini sürdürebilmelerini amaçlayan projeye; Şükran Moral'dan İsmail Acar'a, Ebru Uygun'dan Ali Bilge Akkaya'ya kadar 62 çağdaş sanatçı katıldı. Sergiden elde edilen gelirin tümü bu projeye aktarıldı.

'SEÇKİN BİR FUAR'
Her geçen yıl uluslararası arenada adından daha da çok söz ettiren Contemporary İstanbul'un gelişimi ve Türk çağdaş sanatına yaptığı katkıdan söz eden Ali Güreli, şöyle konuştu: "10'uncu yılı devirdik. İlk 10 yılda oturtmaya çalıştık. Biz genelde hep erişilebilir olduk. Sanat eserlerinin milyon dolarlara satıldığı üst gelir gruplarını hedefleyen galerileri davet etmedik. Bu bize büyük geri dönüş ve istikrar kazandırdı. Yurt dışından gelen katılımcılar ile Türk çağdaş sanatının bir arada buluştuğu seçkin bir fuar oluşturduk. Bu yıl da bu amaçla özellikle Balkanlar'dan Orta Doğu'ya uzanan geniş bir yelpazedeki galeriler ile temas kurduk. Daha çok gelecek vâdeden, ileride büyük satışlar yapabilme potansiyeli olan iyi sanatçıları bünyesinde toplamış genç galerilerin peşindeyiz."

ÇAĞDAŞ SANAT FUARI 100 GALERİYLE AÇILACAK
Bu yıl 3-6 Kasım tarihlerinde yapılacak Çağdaş Sanat Fuarı'nın 11'inci edisyonuna başvuruda bulunan galerileri değerlendirmek üzere geçtiğimiz ay Brüksel'de bir araya geldiklerini söyleyen Güreli, 100 galeriyle açacakları fuarın içeriğiyle ilgili de bilgi verdi. Ali Güreli konuyla ilgili şunları söyledi: "Bu yıl fuarda değişiklik var. Sanatla tasarımın buluştuğu işler ön plana çıkıyor. O yüzden tasarım galerilerini davet ettik. Ayrı bir tasarım bölümü açacağız. CI Design tasarım galerilerine ev sahipliği yapacak. Ayrıca ilk kez koleksiyonerlerin kendi seçtiği, içinde hikayesinin de olduğu eserlerden oluşan bir bölüm de fuarda yer alacak. Collectors' Choice projesi kapsamında Türkiye'nin önde gelen 50 çağdaş sanat koleksiyonundan seçilen eserler sergilenecek ." Ayrıca fuar kapsımında CI Publications bağlamında yayınlanacak proje kitabı da yayınlanacak. Güreli, çağdaş sanatın en büyük sorununun yüzde 18'lik vergi olduğunun altını çizerken, KDV'den sonra en önemli sorunun kurumsal koleksiyon eksikliği olduğunu vurguladı. Güreli, kurumsal koleksiyonerlerin önündeki engellerin kaldırılması için girişimlerde bulunduklarını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Contemporary İstanbul hep erişilebilir oldu’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN