Türkiye'nin en iyi haber sitesi

43 yılda 2 bin 935 gösteri

İstanbul Festivali’nde bu yıl ilk kez çocuklar için de etkinlik yapılacak. Çocuklar için ‘Cadı ile Maestro’ müzikali sahnelenecek. Ayrıca ilk defa Meryem Ana Kilisesi’nde verilecek

Giriş Tarihi: 20.5.2016
43 yılda 2 bin 935 gösteri
SABAH Gazetesi'nin Kültür Sanat Buluşmaları etkinlikleri kapsamında, gazetemizin Balmumcu'daki binasında İKSV yetkililerini ağırladık. İstanbul Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak bu yıl 44'üncü kez yapılacak olan müzik festivalinin programını, büyük bir heyecanla paylaştı. Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin'in organize ettiği toplantıya; SABAH Gazetesi yazarlarından Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve ekonomi müdürü Şeref Oğuz da katıldı. Oymak; bu yılki teması Shakespeare'in 'Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız' dizelerinden ilham alınarak oluşturulan festivalde, ünlü yazarın ölümünün 400'üncü yılı sebebiyle özel bir program hazırladıklarını söyledi. Ayrıca Shakespeare'in bestecileri en fazla etkileyen yazar olduğunu ve onun yazdıklarından yola çıkılarak 400'den fazla eser bestelendiğinide sözlerine ekleyerek festivalde tiyatro ile iç içe geçen eserlerin yer aldığını söyledi. Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret'in 75'inci yaşını kutladığını hatırlatan Oymak, ünlü sanatçının 'Bir Virüöz'ün Piyano Maratonu' başlığıyla 2, 5 ve 8 Haziran'da üç ayrı vereceğini söyledi. Besteci İlhan Baran'ın 1 Haziran'daki açılış töreninde Onur Ödülü alacağını söyleyen Oymak, festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün ise çağımızın efsane piyanistlerinden biri olan Murray Perahia'a 6 Haziran'daki inde verileceğini belirtti. Festivalde usta yazar Yaşar Kemal'in 1978 tarihli romanından Michael Ellison'ın uyarladığı müzik tiyatrosu 'Deniz Küstü'nün dünya prömiyerine evsahipliği yapacağını da aktaran Oymak, festivaldeki yenilikleri de paylaştı.

KİLİSEDE KONSER
Festivalin bu yılki yeniliklerinden Müzik Rotası; ilk kez konser mekanı olarak kullanılacak Meryem Ana (Panayia İsodion) Kilisesi, Üç Horan Kilisesi, Sent Antuan Alt Kilisesi ile Hollanda Konsolosluğu Şapeli ve Kırım Anglikan Kilisesi'nde festival takipçilerini müzikal bir yolculuğa çıkaracak. Sabah 00.90'da Cezayir Bahçe'de kahvaltı ve söyleşi ile başlayan tur, 17.00'deki konser ile sona erecek. Festivalin gelenekselleşen ücretsiz Haftasonu Klasikleri bu yıl Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Fenerbahçe Parkı ve Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesi'nde gerçekleştirilecek. Hasan Bülent Kahraman'ın "Festivale duyarlılığı artırmak için popüler figürleri kullanmak gerek" yorumunun ardından Şeref Oğuz , 'Arda Turan' önerisinde bulundu. Öneriyi oldukça sıcak karşılayan Oymak, "Neden Arda Turan ile bir iş birliğine gidilmesin. Tabii ki çok isterim. Uluslararası arenada da ses getirecek bir isim. İspanyol bir orkestrayla yapılacak bir programda değerlendirilebilir ama çok iyi bir konsept oluşturmak gerekir" dedi. Sohbet sırasında 24 Mayıs'a kadar sürecek olan festivalin biletleri de masaya yatırıldı. 35 ile 300 lira arasında değişen bilet fiyatlarının, yurt dışındaki festivallerin yanında oldukça ucuz olduğu görüşü savunuldu. En pahalı bilet 300 lira ile Viyana Senfoni Orkestrası'nın 24 Haziran'daki kapanış konseri olacak. Oymak, festivali geçen yıl 23 bin kişinin takip ettiğini, bu yıl bu sayının 25 bini geçeceğini söyledi. Nitekim 13 Şubat'ta satışa çıkan biletlerin çoğu satılmış ve şu an geçen yılki rakama ulaşılmış durumda. Festivalle ilgili detayları muzik.iksv.org adresinden bulabilirsiniz.

RAKAMLARLA 44 YIL
Türkiye'nin en köklü ve uzun soluklu festivalleri arasında yer alan İstanbul Müzik Festivali, geride kalan 43 senede 3 milyon 425 bin seyirci tarafından takip edildi. Bu sürede 42 bin 500'ü aşkın sanatçı 2 bin 935 gösteri sundu. Bu yıl da 600'e yakın sanatçı 24 günde 17 farklı mekanda 26'dan fazla konser verecek.

ÇOCUKLAR İÇİN ETKİNLİK
Festivalin 44 yıllık tarihinde ilk kez çocuklar için etkinlik gerçekleştireceklerini anlatan Oymak, 'Cadı ile Maestro' adını verdikleri müzikalde ünlü oyuncu Bergüzar Korel'in anlatıcı olarak yer alacağını söyledi. Bilinirliliği ve farkındalığı arttırmak adına popüler kişilerle iş birliği yapmaya çalıştıklarını söyleyen Oymak, "Korel, iyi bir oyuncu olmasının yanı sıra örnek bir anne. İlk kez yapacağımız çocuk etkinliği için kendisinin çok doğru bir isim olduğunu düşündük. O da gerçekten çok severek kabul etti" dedi. Çocukları bir peri masalının içinde sihirli bir müzik yolculuğuna davet eden 'Cadı ile Maestro' müzikali, 12 Haziran Pazar günü Uniq Hall, Uniq İstanbul'da iki seans olarak gerçekleştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
43 yılda 2 bin 935 gösteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN