Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her 13 çocuktan birinde besin si var

Besin si, gibi solunum yolu alerjilerini tetikliyor. Her 13 çocuktan birinde görülen alerjiye en çok neden olan besinler ise süt, yumurta, buğday ve deniz ürünleri

Giriş Tarihi: 22.5.2016
Her 13 çocuktan birinde besin alerjisi var
Besin leri, miniklerin hayatını alt üst edebiliyor. Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; Avrupa'da en önemli iş günü kaybı sebebi olan, çok tehlikeli sonuçlar doğuran gibi solunum yolu alerjilerinin temelinde de besin alerjisinin olduğunu söyledi. Özellikle çocuklarda, temelinde besin alerjisi olan alerjik nezlenin; okul günü kayıplarına yol açtığını, günlük fiziksel ve sosyal aktivitelere katılımı engellediğini sözlerine ekledi.

BİRÇOK ORGANI ETKİLEYEBİLİR
Akpınarlı, bütün besinlerin alerji yapma potansiyeli olduğunu, en çok besin alerjisi yapan gıdaların başında ise süt, yumurta, buğday, deniz ürünleri, fındık-fıstık gibi çerezlerin olduğunu belirtti. Akpınarlı, her 13 çocuktan birinde görülen besin alerjileriyle ilgili şunları anlattı: "Besin alerjileri genellikle erken çocukluk döneminde başlama eğilimindedir fakat anne karnında başlayabileceği gibi, erişkin yaşlarda ya da yaşlılıkta da ortaya çıkabilmektedir. Çocuklukta başlayan besin alerjileri, genelde yüzde 80-90 geçer, yüzde 10-20 oranında ise ömür boyu devam edebilir. Besin alerjileri bazen hafif alerjik bulgular ile kendini gösterirken; bazen de hayatı tehdit eden, anafilaksi denilen ve aniden gelişen bütün vücut fonksiyonlarının durduğu şok seklinde de kendisini gösterebilir. Besin alerjilerinin bulguları, etkilenen organa göre değişir. En tipik beklenti ciltte , kızarıklık ya da döküntü yapmasıdır. Alerji, bu bulgular dışında birçok organı da tutabilir."

?REFLÜ VE KABIZLIĞA NEDEN OLABİLİR
Besin alerjileri ciltte; kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, döküntü ve egzamaya yol açabilir.
Alerjiler burunda; kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, hapşırma, geniz akıntısı, kokulara karşı aşırı hassasiyet gibi belirtilere neden olabilir. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanmayla kendisini gösterebilir.
Alerji kulağı etkilemişse sinüzite, hava yollarına zarar vermişse havlar tarzda öksürüklere rastlanabilir. Bronşlarda ise öksürük, hırıltı ve nefes darlığı ile ortaya çıkan astım görülebilir.
Hastalık, sindirim sistemini etkilediğinde ise karın ağrısı, kusma, ishal, kabızlık ve reflü olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her 13 çocuktan birinde besin alerjisi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN