Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aptal bir kadın değilim ben hayatı iyi okudum

Her Kafadan Bir Ses ekibi olarak ‘Seni Çok Seviyorum’ adlı single’ını çıkaran ’yle 5 çayında buluştuk. Mehmet Turgut’un çektiği albüm fotoğrafları ve “Ben güzel gacıyım” lamasıyla şaşırtan Kibariye’yle; yeni imajından yatırımlarına kadar her konuda konuştuk. Kibariye; sanat camiası hakkında gıybet yapmayan, okumasa da aptal olmadığını söyleyen, dilinden Allah’ı düşürmeyen biri. İşte dört farklı gözden Kibariye...

Giriş Tarihi: 27.5.2016
Aptal bir kadın değilim ben hayatı iyi okudum
İlker GEZİCİ
En büyük hayali kızının okuması ve imanlı olması

42 yıldır hayatımızda... Söylediği arabesk şarkıların yanı sıra mütevazı kişiliği, sempatikliği ve şahsına münhasır ses rengiyle gönüllerde taht kurmasını bildi. Kendisiyle o kadar barışık ki; kariyerinin ilk yıllarından itibaren hem nota, hem okumayazma bilmediğini yüreklilikle ifade etti. aksu'yla yeni proje
Kibariye bizi evinin yakınındaki bir mekanda 5 çayına davet etti. Kendisine ilk "Yıllardır albüm yapan biri olarak neden bu kez single yaptınız?" diye sordum. "20 şarkılık albümler bile yaptım. Bir-iki şarkı patlıyor, diğerlerine yazık oluyor. Canım böyle istedi" diye cevap verdi.
15 yaşındaki kızı Birgül'ün üstüne titriyor. "Hayatta en çok anne olmayı istedim" diyen Kibariye, kızıyla arkadaş gibi olduklarını, çok katı ve kuralcı bir anne olmadığını anlatıyor. "Ben okumadım, o okusun; benim eksikliğimi o kapatsın" diyen sanatçı; kızını imanlı, namazı niyazı bilen biri olarak yetiştirmeye çalıştığını söyledi.
Onun için brahim Tatlıses ve Tarkan'ın yeri başka. Tatlıses'le ilgili "Onun da benim gibi içi dışı birdir" yorumunu yaptı. 'Gülümse Kaderine' adlı şarkıda düet yaptığı Tarkan'la da yeniden düet yapmayı çok istediğini söyledi. Kibariye, Megastar için de "Türkü de okuyor, sanat müziği de; çok dolu, kimse onun eline su dökemez" dedi. Sezen Aksu ve 'la da bir şarkı söylemek istediğini belirtirken Sezen Aksu imzalı bir proje için hazırlandıklarını da ilk kez açıkladı.
17 yıldır Ali Küçükbalçık'la evli olan şarkıcı, mutlu evliliğin sırrını da verdi: "Evlilik özel bir şey. Ömür boyu sürmesi için hassas dengeler var. Evde biri konuşurken diğeri susacak. Biri karabiberse diğeri tuz olacak."

MERVE YURTYAPAN
Yüzüne dokunup botoks var mı diye test ettik

Kibariye'nin yeni single'ı için çektirdiği fotoğraflar çok konuşuluyor, 'Ne kadar güzelleşmiş, botoks yaptırmış' yorumları yapılıyor. "Bakın botoks var mı?" diyerek ellerimizle yüzünü test etmemizi isteyen şarkıcı şunları söyledi: "Güzelim ne yapayım, Allah beni böyle yaratmış. Mankenlerden bile güzelim. Şaka bir yana; kalp güzelliğimi nasıl elde ettiğimi sorarsanız; onu bana veren Allah. Ben kırışmadan kalacağım. Ufak tefek şeyleri fondötenle kapatırız artık. Estetiğe karşıyım. Makyajsız daha güzelim. Ben kendimi beğeniyorum; önemli olan, sesim bozulmasın."
Her cümlesi mütevazı ama konu işine gelince iddialı: "Arabeskin öncülerinden biriyim. Stüdyoya bir kere girer, okumamı yapar, çıkarım. Çok sağlam bir kulağım var ve ezberim çok iyidir."
Kızı Birgül'den bahsederken gözünün içi parlıyor. "Kuralcı mısınız?" diye soruyorum. "Ben kurallardan sıkılıyorum. Kızımla arkadaş gibiyim. Babası biraz kuralcıdır. Ama önce okuyup altın bileziğini alacak. Yolunu çizdi zaten, tasarımcı olmak istiyor" diye cevap veriyor.
Kibariye son derece açık yürekli biri. "Bu gördüğünüz şeylerin içinde büyümedim ben. Bunları sesim sayesinde gördüm. Haddini bilen bir kadınım ama bilmeyenlere de bildirtirim" diyor.
Sanatçı bize ev yaşantısından da bahsediyor. Evde yemekler ondan soruluyormuş. Şeker hastalığı olduğu için sağlıklı beslenmeye özen gösteren Kibariye "Mümkün olduğunca sebze yapıyorum. Bulgurla pazı dolması yaparım. Güzellik için değil, sağlık için yediklerime dikkat ediyorum. Güzelliğin peşinde değilim; yoksa çoktan neler yaptırırdım neler."
Kibariye'ye yatırımlarını da soruyoruz. Söze "En utandığım şeyi soruyorsunuz bana" diye başlıyor ve devam ediyor: "Neyim varsa hepsi evladıma kalacak. Kendime hiçbir zaman zenginim demem. Biz bu dünyada misafiriz. Bugün paran olur, yarın sıfırlanır gidersin."

ÖMER KARAHAN
Sanatçı egosundan eser yok

Amerika'nın önde gelen müzik okullarından Berklee College of Music'in 'Ortadoğu'nun en güçlü ve kişilik sahibi sesleri' listesinde yer alan, Çinlilerin yaptığı teknik analizle detone olmadığı ortaya çıkan bir sanatçı Kibariye...
Kibariye, sesi kadar maneviyatı da güçlü bir kadın... Bir arada yemek yerken, hiçbir sanatçı hakkında kötü konuşmayan Kibariye; dedikoduyu hayatında barındırmıyor. Arkadaşlarım ile kendisinden diğer sanatçılar hakkında yorum almak istesek de, defalarca "Ne olur gıybete girmeyelim" demekten kendisini alamadı. Her defasında Allah'a şükreden Kibariye, Allah'ı da ağzından düşürmüyor.
Alışılmış sanatçı egolarından eser yok Kibariye'de... Nev-i şahsına münhasır derler ya; işte o Kibariye için söylenmiş olsa gerek. "Okumamış olabilirim ama hayatı iyi okudum. Aptal biri değilim ben" diyen Kibariye; enerjisi, samimiyeti, doğallığı, alçakgönüllülüğü ile 'Sanatçı demeye bin şahit ister' dedirtiyor....
Bu arada sohbetimiz sırasında ağzından çıkan İngilizce cümleler de çok keyifliydi. Özellikle 'Like is like' demesine bayıldım.

ÖZLEM AVCI
Gıybet yapmıyor, kimsenin arkasından konuşmuyor

42 yılını müziğe adamış, dünya çapında bir sanatçı olan Kibariye, tüm sorularımızı içtenlikle yanıtladı... Arada İlker ve Ömer'e, 'Kılçıksız balık gibisiniz' diye takılmasıyla sohbetimizden kahkahalar eksik olmadı.
Son günlerde çıkan arabesk albümlerle ilgili konuşan Kibariye, "Sibel Can'ın şarkıları çok güzel, sesi zaten Allah vergisi. Muhteşem biri o. Zara'nın albümü de güzel" dedi. Konu sesten açılmışken biraz gıybet yapalım dedik ama Kiboş, bu hevesimizi kursağımızda bıraktı. Kibariye "Kimseyi eleştirmek bana yakışmaz. Ben Kuran okuyorum, Umre'ye gittim; bende gıybet olamaz" dedi. Allah korkusu olduğunu söyleyen Kibariye, 16 yaşında şöhret olduğunda, Allah'a şımarmayacağına dair söz verdiğini anlattı.
Ameliyattan korktuğu için estetik ameliyat olmayacağını belirten Kibariye, "Yüzüme krem bile sürmem. Botoksum da yok. Kızım botokslu yanaklarımdan öpmesin" dedi.
Kızını 40'lı yaşlarda kucağına aldığını söyleyen Kibariye, kızına bırakacağı en büyük mirasın onu imanlı bir birey olarak yetiştirmek olduğunu belirtti. Kızının müziğe yetenekli olup olmadığıyla ilgili de "Kulağı var ama sesi bana benzemiyor" diye konuştu.
Mal varlığını sorduğumuzda ise "Biz kiracıyız" diyor. Allah'ın verdiği sesle hayal etmediği yerlere geldiğini söyleyen sanatçı, kazandıklarını konuşmanın ayıp olduğunu, her şeyin sahibinin Allah olduğunu söyledi. Kazandıklarını eşinin değerlendiğini söyleyen sanatçı, "Karı-koca arasında para mevzu olmaz. O bana dünyaları, kızımı verdi" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aptal bir kadın değilim ben hayatı iyi okudum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN