14 Yunus Emre şiiri geliyor

İbrahim Sadri’nin Yunus Emre şiirlerinden oluşan albümü Ramazan’da SABAH Gazetesi okurlarıyla buluşacak. Sadri, “Yunus Emre’nin ölümsüz dizelerinden 14 şiir seçip orijinal besteler eşliğinde stüdyoya girip okuduk. Müzikal formu ve leniş tarzıyla bugüne kadar yapılmış en farklı Yunus Emre albümü oldu” diyor

Giriş Tarihi: 28.5.2016
14 Yunus Emre şiiri geliyor
İbrahim Sadri, yıllar önce çıkardığı 'Adam Gibi' adlı şiir albümüyle bir nesle şiiri sevdirmti. Ünlü sanatçı, geçtiğimiz haftalarda okuduğu, kendisine ait olan 'Hoşçakal Anne' adlı şiirle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı duygulandırmıştı. Sezon başından beri atv'de hafta sonları 'atv'de Hafta Sonu' haberlerini sunan Sadri, yeniden şair kimliğiyle gündeme gelmeye hazırlanıyor. Sanatçının şiir albümü, Ramazan ayında SABAH Gazetesi okurlarına hediye edilecek. İbrahim Sadri ile hem albümünü, hem de haberciliği konuştuk...
Hafta sonu sabah kuşağına farklı bir soluk ve yeni bir heyecan getirdiniz. Programla ilgili nasıl yorumlar alıyorsunuz?
Vallahi bu haber sunma meselesi, benim yeni yeni öğrenmeye çalıştığım bir şey. Tabii ki şiir programı yapmayı daha çok tercih ederim. Ancak 'atv'de Hafta Sonu' ile hayatı önplana koyan farklı bir kuşak programı oluşturduk. Atv yönetimine ve haber merkezindeki ekibe bu konuda bana destek olup arkamda durdukları ve 'Sen yaparsın abi' diye yüreklendirdikleri için şükran borçluyum. Çok iyi bir ekiple, abi-kardeş ilişkisiyle götürüyoruz programı. Haber de veriyoruz, şiir de okuyoruz, 'Hava böyle olacak' diyoruz, eski şarkıları çalıyoruz... Geri dönüşlerden, ilgiden ve izleyicinin programı sahiplenmesinden de çok memnunuz.
Malum önümüz Ramazan ve yaz... Program yine aynı şekilde devam edecek mi?
Sanırım Ramazan'ın ikinci haftası programa ara vereceğiz. Yeni sezonda kısmet, nasip neyse bakacağız yeniden.
Cumhurbaşkanını etkilediğiniz şiirle adınızdan bahsettirdiniz. Sizin etkilendiğiniz şair ve şiirler var mı?
Kendi dizelerimi okurken elbette ayrı bir duygu yoğunluğu oluşuyor. Sonuçta kendi iç dünyanızı paylaşıyorsunuz. Hasreti, özlemi, sevgiyi, aşkı, keşkeleri... Ancak elbette şiirlerini okumaktan mutlu olduğum, hatta onur duyduğum bir dolu kıymetli şair var. Öncelikle bana şiiri sevdiren yedi güzel adamdan biri olan Cahit Zarifoğlu ve üzerimde emeği olan Abdürrahim Karakoç'un adını vermeliyim. Elbette üstadlar Necip Fazıl, Veli, Ahmed Arif, Attila İlhan ve niceleri...
22 yıldır televizyonculuk yapıyorsunuz. Ancak şair olarak anılmak ayrı bir haz olsa gerek, öyle mi?
Evet. Ben televizyon ve radyo programlarımı iş olarak yapıyorum. Ama şiir yazmayı ve okumayı hayatım olarak görüyorum. Şiir benim için iş değil, kendimi ifade etme yöntemim. O yüzden hangi işi yaparsam yapayım, şiiri hep profesyonel ilişkilerden sakladım.

ŞİİR VARSA, VARIM

İnsanlara şiiri sevdirdiğinizi söylesek yanlış olmaz sanırım...
Elimden geldiğince yıllardır şiiri saklayıp durdum. Allah ömür verdiği sürece de öyle yapmaya devam edeceğim inşallah. Memleketimin gitmediğim köşesi kalmadı. Yıllardır Anadolu'nun küçük ilçelerinde bile sahneye çıkıp şiir okuyorum. Belki Orhan Veli'yi, Cahit Zarifoğlu'nu, Nurullah Genci ilk kez benimle birlikte işiten insanlar oldu. Üstelik ben bunu yıllardır yapıyorum. Rabbime şükürler olsun ki, bana böyle bir nimet bahşetmiş; daha ne isterim. 'Biz şiiri seninle sevdik' diyen kaç ses duydum bugüne kadar hatırlamıyorum. Bu çok kıymetli.
Sosyal medya aracılığıyla haberdar olduğum Yunus Emre albümünüzden de bahseder misiniz? Nasıl bir albüm olacak? Yunus Emre ile ilgili bir albüm yapmak nereden aklınıza geldi?
Bu fikir, sayın Serhat Albayrak Bey'e ait. Bir gün bana "Ramazan ayında SABAH Gazetesi okurlarına verilecek hediye paketinin içinde Yunus Emre şiirleri CD'si olsa, nasıl olur?" diye sordu. Ben de "İş şiir olunca heyecan verici ve çok güzel olur" dedim. Böyle başladı ve çok kısa bir sürede Yunus Emre'nin ölümsüz dizelerinden 14 şiir seçip orijinal besteler eşliğinde stüdyoya girip okuduk. İddialı konuşan biri değilim ama en azından müzikal formu ve işleniş tarzıyla bugüne kadar yapılmış en farklı Yunus Emre albümü oldu diyebilirim. Çok emek harcadık. Kısmet olursa, albüm SABAH okurlarına ulaştıktan sonra da, o albümün konserlerini yapmayı planlıyorum.

KIYMETLİ BİR EKİBİM VAR

TRT'de yayınlanan 'Gece Mavisi' isimli programınız, şiir severlerin vazgeçilmezi oldu. O programla ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Öncelikle Turkuvaz Medya Grubu yönetimine TRT'de sunduğum ' Mavisi' için anlayış gösterdikleri için çok teşekkür ediyorum. Yıllardır yaptığım gibi gecenin bir vaktinde haftada bir gün 80 dakika süreyle orkestramızla birlikte canlı canlı şiir okuyup şarkılar söylüyoruz. Birkaç aydır TRT Müzik kanalında pazartesi geceleri devam ediyoruz programa. Sağ olsun oradaki kıymetli yöneticiler ve program ekibi de ellerinden gelen desteği verdiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
14 Yunus Emre şiiri geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN