Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Karadeniz’de doğayla baş başa alternatif yaz i

Kim demiş yazın mutlaka deniz ine çıkılır diye? Yaz tatili planları yapmaya başladığımız bugünlerde, rotanıza doğayla iç içe olan alternatif tatil bölgelerini de ekleyebilirsiniz. Özellikle ve Ankara’da yaşayanlar için muhteşem bir sığınak olan Batı Karadeniz; bisiklet, fotoğraf ve kamp gibi farklı aktivite seçenekleriyle sizi bekliyor

Giriş Tarihi: 28.5.2016
Batı Karadeniz’de doğayla baş başa alternatif yaz tatili
Temiz havada dinlendirici ve ilham verici bir doğa i yapmak ister misiniz? Hem de muhteşem fotoğraflar çekerek... Deneyimli rehber Okan Yenigün, Food and Travel dergisine bu yaz Batı Karadeniz'de tatil yapabileceğiniz alternatif destinasyonları anlattı...

GÖLCÜK GÖLÜ
şehir merkezine sadece 13 kilometre uzaklıkta olan Gölcük gölü; deniz seviyesinden 950 metre yukarıda ve doğal olmayan bir set gölü. Doğal olmasa da; çevresini saran sarıçam ve köknar ormanları, gölün içindeki balıklar, kaplumbağalar ve gölün karşı kıyısına konuşlanmış Orman Bakanlığı misafirhanesiyle, fotoğrafçılar için dört mevsim güzel kareler sunuyor. 'Buraya kadar geldik, fotoğraf çektik. Geri kalan zamanda ne yapalım?' diye soracak olursanız, göle giden yolu takip ederek Aladağ Yaylaları'na ulaşabilirsiniz. Burada Karaağaç, Örencik ve Okçular gibi pek çok yayla bulunuyor. Araç trafiği çok az olduğu için ormanla çevrili yollarda keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

YEDİGÖLLER
1965 yılında milli park ilan edilen Yedigöller'i duymayan yoktur. Özellikle fotoğraf ve kampseverler için çok doyurucu bir gezi noktası. Adı üstünde yedi tane göl var var: Büyük, Küçük, Derin, Serin, Nazlı, Sazlı ve İnce göller, heyelan sonucu oluşmuş. Milli parka, Bolu merkezden ve Mengen üzerinden ulaşabilirsiniz. Bolu şehir merkezinden çıkan yol geçen sene yenilendi. Bu da ziyaretçi sayısında önemli bir artışa sebep oldu. Özellikle yazın başı ve sonu, milli parkın daha sakin olduğu ve fotoğraf için uygun zamanlar. Eğer bu dönemlerde giderseniz, göller arası patikalarda yürüyüş yapıp fotoğraf çekerek zaman geçirebilirsiniz. Yedigöller, günübirlik bir gezi için 'a uzak olsa da, Ankara ve yakın iller için ideal bir destinasyon. İstanbul'dan gidecekler, milli parkta kamp kurabilir veya Bolu'daki otellerde kalıp göller bölgesine günübirlik ziyaretler yapabilirler. Fotoğrafçılar, bahar aylarında da güzel fotoğraflar çekebilirler. Fotoğraf için Kapankaya manzara terasını ve 500 yıllık Sarıçam'ı mutlaka ziyaret edin. Bolu merkezden milli parka giden yol 42 kilometre. Bisikletseverler için uzun ama keyifli bir rota olabilir. Mengen üzerinden dönerseniz, hem farklı manzaralar görmüş olursunuz, hem de Mengen'de keyifli bir yemek molası verebilirsiniz.

YENİCE ORMANLARI
Yenice Ormanları; bakir doğası, anıt ağaçları, yabani hayat çeşitliliği ve zengin bitki örtüsüyle öne çıkıyor. Çok az kişinin bildiği bölge, WWF tarafından 1999'da Avrupa'nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanı arasında gösterilmesiyle daha bilinir oldu. 2009 yılında Karabük Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı örnek bir çalışmaya imza attı; bölgede patikalar ve parkurlar işaretlendi ve güzergahlara tabelalar konuldu. Türkçe ve İngilizce rehber kitapçıklar basıldı. 210 kilometre boyunca işaretlenen yol üzerindeki 21 parkur, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 396 kilometreye ulaşıyor. Yürüyüş parkurları günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor. Parkurlar genellikle orman yolu ve patikalardan oluşuyor. Ayrıca 292 kilometrelik dağ bisikleti rotası mevcut. Kent Ormanı, Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası, Karabük Eğriova Göleti ve Arboretum alanında kamp yapmak mümkün.

SÜLÜKLÜGÖL
Akyazı ilçesine bağlı Tavşansuyu Köyü'nden ulaşılan Sülüklügöl, üç asır önce bir heyelan sonucu oluşmuş. Tabiatı Koruma Alanı statüsündeki gölün içinde 183 tane ağaç gövdesi var ve bunlar halen ayakta duruyor. Bahar aylarında suyun yükselmesiyle çoğu görünmese de, sonbaharda suların çekilmesiyle ortaya çıkıyorlar. 1070 metre yükseklikteki göle stabilize yolla ulaşılıyor. Yürüyüşseverler için göle ulaşan birkaç yürüyüş parkuru var: Göle çıkan toprak yolda yürüyüş yapabilir, patikadan çıkabilir, Tavşansuyu'dan bir sonraki köy olan Köseler'den göle uzun ve zorlu bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Veya Taraklı'dan yürüyüşe başlayıp Çubukgöl üzerinden Sülüklügöl'e uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yalnız, patikalar için herhangi bir işaretleme yapılmadığı için bir acente veya yöreyi bilen bir rehberle yola çıkmalısınız. Dağ bisikletçileri ise şu parkuru takip edebilir: Tavşansuyu Köyü'nden başlayıp 12 kilometrelik toprak yolu çıktıktan sonra göle varılıyor. Buradan tekrar iniş yapılabilir. İleri derecede kullanıcılar gölden sonra devam eden yolu takip edip yaklaşık 1.5 kilometre sonra sola inen patikada heyecanlı dakikalar yaşayabilir. Eğer patikayı kaçırırsanız küçük bir göl göreceksiniz; buradan geri dönmeyi unutmayın! Göl, fotoğraf meraklıları için her mevsim güzel kareler sunuyor.

AYAKLARA RENK GELİYOR
Ceyo, ilkbahar/ yaz koleksiyonunda şıklık ve konforu birlikte sunuyor. Rengarenk modeller ve taşlı parmak arası terliklerle yaza merhaba derken, güneşli günlerde şıklığınızı konuşturacaksınız. Tatil öncesi mutlaka bir Ceyo mağazasına uğrayın!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Karadeniz’de doğayla baş başa alternatif yaz tatili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN