Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlişkiler başlar ve biter ben kısmete inanırım

atv ekranlarında bugün başlayan ‘Mutfakta İyilik Var’ programının sunucusu Sedef İybar, “İlişkiler bir sebeple başlar ve biter. Ben kısmete inanırım. Kızgınlık kişiye hasar verir” diyor

Giriş Tarihi: 6.6.2016
İlişkiler başlar ve biter ben kısmete inanırım
Sedef İybar, bugünden itibaren Ramazan ayı boyunca hafta içi her gün saat 13.40'ta 'Mutfakta İyilik Var' adlı programla ekranlarda olacak. Canlı yayınlanacak olan programda İybar; bir yandan yemek yapacak, bir yandan da ünlü isimlerin yakınlarını konuk edecek. Ünlülerin akrabaları ve yakın dostları, programa çıkıp onlar hakkında merak edilenleri anlatacak. Sedef İybar ile yeni programını ve özel hayatını konuştuk...

ÜNLÜLERİ, YAKINLARI ANLATACAK
Ramazan ayı boyunca canlı yayınla atv ekranlarında olacaksınız. İzleyiciyi nasıl bir program bekliyor?
Biraz değişik bir format hazırlamak istedik. Baktık, medya dünyası sevilen, tanınan isimlerle iç içe oluyor; biz de aile fertlerini ve yakınlarını konuk edelim diye düşündük. Programı canlı yayın çekiyoruz; bu nedenle onların programlarını ayarlamak zor oluyor. Ben programa ünlülerin annelerini, teyzelerini, halalarını konuk alacağım. Hatta ünlülerin doğdukları şehre gidip oralarda çekim yapmak gibi bir planımız da var. Programda konukların çocukluklarını öğrenip onların sevdikleri yemekler ne ise onları pişireceğim. Maksadının iyilik olduğu bir program olacak. Neşeli ve lezzetli bir program yapmayı hayal ediyoruz.
Programda beslenme uzmanlarına yer verecek misiniz?
Haftada iki gün mutlaka beslenme uzmanı konuk alacağız. Ramazan ayı, uzun süreli aç kalınan bir döneme geliyor. Uzmanlar, benim vakti kısıtlı olan insanlar için vereceğim pratik yemek tarifleri üzerinden sağlıklı beslenmeyi anlatacaklar.
Programda ne tür tavsiyelerde bulunacaksınız?
Bu bir ay içinde taze bulduğumuz sebze ve meyvelerin doğru zamanda tüketilmesi gerektiğini anlatıp ona uygun tarifler vereceğim. Bütün sebzeleri yaz çorbası olarak hazırladım. 15'e yakın çorba tarifi yazdım. Hiçbir şeyi ziyan etmeden, doğru ve kısa zamanda yemek yapmaya özen gösteren biriyim. Televizyon programımda da bunları anlatacağım.
Siz pazardan mı alışveriş yapıyorsunuz?
Evet, herkese de pazardan alışveriş yapmayı öneriyorum. Eğer çok acil bir yemek yapmam gerekiyorsa, manava giderim. Şu an İstanbul'da gittiğim birkaç tane semt pazarı var. Programda onları da tanıtacağım. Hatta arkadaşlarım da diğer şehirlerdeki pazarlara gidecek ve onları anlatacak.

İLK KONUK TERİM KARDEŞLER
İlk programa kimler konuk olacak?
Fatih Terim'in kızları; moda blogger'ı Buse Terim Bahçekapılı ve ablası Merve Terim Çetin konuk olacak. Anneleri Fulya Terim de çok muazzam sofralar hazırlar. Buse'yi de, Merve'yi de kızım gibi görürüm.
Sizdeki yemek tutkusu nereden geliyor?
İki dedem, anneannem ve babaannem muazzam yemek yaparlardı. Babaannem Selanik kökenliydi; her türlü yemeği yapar ve her şeyi bilirdi. Ben, babaannemle biraz daha baş başa vakit geçirebilmek için mutfağı seçtim, ablam (Akbağ) ise sanata yöneldi. Ben çok erken yaşta evlendim ve mutfaktan kopmadım.

DEMET ROMANTİK, BEN AKTİFİM
Ablanız Demet Akbağ ile çok iyi anlaşıyorsunuz...
Yaşımız büyüdükçe Demet'le çok daha fazla benzer olduk. Sürekli birlikte olduğumuz için de aynı mimikleri kullanıyoruz. Allah herkese bizim kadar iyi anlaşmayı nasip etsin. Kardeş kavgalarını hiç anlayamam. Benim hayattaki en iyi dostum Demet'tir.
Bir ailede iki ünlü olması avantaj mı?
İkinci ünlü; biri 45 yaşından sonra yarı ünlü olduysa avantaj. (Gülüyor) Benim kulvarım mutfak. Demet, çocukluktan beri sanatın içinde ve bu konuda da çok başarılı.
Çocukken aranızda hiç çekişme oldu mu?
Arkadaşlarımızla ilgili olurdu. Demet, daha romantikti; şiirler yazardı. Ben daha aktiftim. Bazen annem arkadaşlarımla buluşacağım zaman beni yalnız göndermezdi, Demet de gelsin isterdi. Böyle durumlarda sıkıntı yaşardık ama bunlar tatlı çekişmelerdi.
Kızınızı geçen yıl evlendirdiniz. Şimdi yurt dışında mı yaşıyor?
Evet, eşiyle Kanada'da yaşıyor. Şimdi yaz tatiline benim yanıma gelecekler. Artık biraz ben onların yanına gideceğim, biraz onlar benim yanıma gelecek. Böyle idare edeceğiz.
İlişkiler beklenmedik anlarda bitebiliyor. Siz de böyle bir şey yaşadınız. Bu konuda ne diyeceksiniz? Bir sebeple başlar ve biter. Kısmete çok inanan, hoşgörülü biriyim. Kızgınlıkların insana çok hasar verdiğini düşünürüm. Mutsuzluk ve hüzün getiren bir konuya takılıp kalmam.

BANA YEMEK HAZIRLAMAK ÇOK KOLAYDIR
Konukların sevmedikleri yemekler olabilir. Hiç bu konuda tedirginlik yaşadığınız oldu mu? Konuklarla program öncesinde bir süre konuşuyoruz. Eğer 'Limonu görmeye tahammülüm yok' ya da 'Maydanoz ağzıma sürmem' gibi şeyler söylüyorlarsa, onları koymayıp alternatif bir şeyler yapıyorum. Genelde bamya ve yer elması sevmediklerini söylüyorlar; onlara ediyorum.
Peki yediklerinize dikkat ediyor musunuz? Saat 18.00'den sonra yoğurdun içine meyve doğrayıp yiyorum, o bana yetiyor. Kanallarda yemek yapıp çok denediğim için acıkmıyorum.
Sizi yemeğe davet etmek zor mu? Bu konuda en kolay insanlardan biriyim. Yemek adabını iyi bilirim. Bir insanın mutfakta saatlerce çalıştığını biliyorum. Onun zahmetini ve ortada bir emek olduğunu bildiğim için yapılan yemeği keyifle yerim. Ama çok paralar ödeyerek gittiğim bir lokantaysa ve yemekleri beğenmemişsem, oraya bir daha gitmem.
Hep pozitif misiniz? İnsanların o kadar büyük dertleri var ki, bizlerin herhangi bir şeyi dert edinmesinin şımarıklık olduğuna inanıyorum. Siz sağlıklıysanız, sevdikleriniz, aileniz sağlıklıysa ve sevdiğiniz işi
yapıyorsanız; daha ne istersiniz ki!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlişkiler başlar ve biter ben kısmete inanırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN