Rol gereği bile olsa asla kürk giymem

Giriş Tarihi: 10.6.2016
Rol gereği bile olsa asla kürk giymem

TV dizilerinin sevilen yüzü , bu sezon atv’nin iddialı yapımı ‘Kehribar’da ‘Adile’ karakteriyle ekrana geliyor. Hayvan hakları savunucusu ve Bana Göz Kulak Ol Derneği’nin kurucularından olan Özder; Lucy ve Beatles isimli iki sevimli köpeğin de sahibi... Biz de Her Kafadan Bir Ses olarak Özder’le buluşup hem parkta köpeklerini gezdirdik, hem de keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

İLKER GEZİCİ

Kuş tüyü küpeyi takmayı reddetmiş

Önümüzdeki hafta 2015-16 eğitim- öğretim yılı sona erecek. Birçok minik, ailelerinden karne hediyesi olarak kedi-köpek gibi bir evcil hayvan isteyecek. ; Ayça Varlıer ve Aslı Tandoğan ile birlikte kurduğu Bana Göz Kulak Ol Derneği'nde, hayvanların hediye olarak verilmemesi için çalışmalar yürütüyor. Biz de karne dönemi yaklaşırken, Özder ile dernek faaliyetlerini konuşmak üzere buluştuk. Etiler'deki buluşmamızda, Özder'in köpekleri Beatles ve Lucy de bize eşlik etti.
Lucy ve Beatles, fotoğraf çekimi sırasında hiç zorluk çıkarmadan bize poz verdi. Köpeklerden çok haz etmeyen Ömer bile, Lucy ile Beatles'in sevimliliğine karşı koyamadı.

'SÖZLEŞMEYE MADDE KOYDURDUM'
Özder, çocukluğundan beri hayvanları çok sevdiğini ve bu konuda duyarlı bir ailede yetişmenin kendisi için avantaj olduğunu söylüyor. Güzel oyuncu şimdi de sokakta, barınaklarda ve petshop'larda yaşayan, sirklerde çalıştırılan ve kürkleri için öldürülen hayvanların haklarını savunmak ve onları korumak için mücadele veriyor. 'Satın Alma Sahiplen', 'Kürkünü Çıkar Vicdanını Giy', 'Bir Kap Su Bir Kap Mama' başlıklı kampanyalarda ünlü isimlere de yer vererek farkındalık yaratmaya çalışıyor.
Kendisini bu işe o kadar adamış ki, dizi ve film projelerindeki sözleşmelerine bile özel maddeler koyduruyormuş. Özder'in sözleşmelerinde, 'Hayvana karşı şiddet içeren, hayvan istismarı ve kötü muamele yapılan bir ortamda asla bulunmaz ve asla kürk giymez' yazılı bir madde bulunuyormuş. Ünlülerin sözleşmelerinde, 'Sevişmez, öpüşmez' gibi maddeler bulunmasına alıştığımız için, hayvanlar konusunda böyle bir hassasiyetle karşılaşmak hepimizi şaşırttı. Özder, "Sözleşmesine böyle bir madde koyduran tek oyuncuyum herhalde" diyor.
Rol için bile kesinlikle kürk giymeyeceğini söyleyen ünlü oyuncu, 'Kehribar' dizisinin bir sahnesinde, tüyünden yapılmış bir küpe takması gerektiğini, bunun yerine kendi yaptığı imitasyon bir küpeyi taktığını anlattı.
En çok 'Hayvanlara yardım yapacağınıza, aç insanlara yardım edin' şeklindeki eleştirilerden muzdarip olduğunu söyleyen Özder, "Kime ne yardım yaptığımı nereden bilecekler? O benimle yukarısı arasındaki bir konu" diyor.

MERVE YURTYAPAN


'Ödül için benim de DiCaprio gibi ayıyla boğuşmam lazım!'

'Kehribar'da 'Adile' karakterini canlandıran Özge Özder ve köpekleriyle Etiler'de uzun bir gezi yaptık. Özder, tam bir hayvan sevdalısı. Bu sevgi, ona ailesinden miras kalmış. Küçükken, annesiyle birlikte aç hayvanları doyururlarmış.
Ünlü oyuncu, hayvansever birinin mutlaka insanlara da yardım edeceğini vurguluyor: "Kedi ve köpekler için çalışan birinin, yardıma muhtaç bir insan için bir şeyler yapmama ihtimali yoktur. Ama bu konuda yaptıklarımızı duyurmuyoruz. İyilikler, afişe edilmez. Hayvanlar konusunda ise duyurmak şart çünkü hayvanseverlik ülkemizde tam oturmadı."
'Kehribar'daki rolünü çok sevdiğini söyleyen Özder, "Adile', çok dobra bir kadın. Yetimhaneden çıkmış, 17 yaşında anne olmuş. Oğluyla akranı gibi takılıyor. Çok rastlayabileceğimiz bir ilişki değil" diyor. Özder, ekiple aile gibi olduklarını da söylüyor: "Almanya'daki çekimlere dört kişi gittik. Gürkan (Uygun), Necip (Memili), ben ve oğlumu canlandıran Cem (Kenar)... Orada aile gibi olduk. Herkesi seveceğin bir ekip bulmak zor."
Özder, dört kez aday olup kazanamadığı Afife Tiyatro Ödülü'yle ilgili komik bir açıklama yapıyor. Altı kez Oscar'a aday olup ödülü bu yıl 'Diriliş' filmiyle alabilen Leonardo DiCaprio'ya gönderme yapan Özder, "Leonardo'yu artık çok iyi anlıyorum. Sanırım 'Diriliş'teki gibi ayıyla boğuşmadan bana ödül yok!" diyor.

ÖZLEM AVCI

Müşteri gibi petshop'ları dolaşıyor

Beatles ve Lucy ile parkta buluştuğumuzda, hayvanların aslında insanlara ne kadar muhtaç olduğunu düşündüm. Bana Göz Kulak Ol Derneği'nde arkadaşlarıyla birlikte çalışmalarını sürdüren Özder, hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmek için var gücüyle çalışıyor.
Özder, dernekte sadece kedi ve köpekler için değil, yunuslar için de sanatçı arkadaşlarıyla kampanyalar yaptıklarını anlatıyor. Sarıyer'de yeni kurulan hayvan barınağının, tüm İstanbul'a hizmet vermek için uzak bir yerde olduğunu anlatan Özder, barınakların birleştirilme fikrini desteklemediğini vurguluyor.
Hayvanseverlik konusunda herkesin birbirine saygılı ve hoşgörülü olması gerektiğini belirten ünlü oyuncu, "Şehitlerimiz varken, tabii ki barınaklardan ve hayvanlardan bahsedemeyiz. Her şey yeri ve ı geldiğinde konuşulmalı" diyor.
Hayatımda gördüğüm en akıllı köpeklere sahip Özge Özder... Lucy ve Beatles, fotoğraf çekiminde objektiflere poz verirken çok sevimliydi. Köpeklerinden birini barınaktan aldığını söyleyen Özder, sokaklara bırakılan köpeklere çok üzüldüğünü söylüyor. "Bakamayacaksanız hayvan almayın" diyen ünlü oyuncu, "Zaman zaman müşteri gibi petshop'lara giriyorum. Beni tanıdıkları için farklı davranıyorlar" dedi.

ÖMER KARAHAN

Hayvanlar için kendi hayatından vazgeçebiliyor

Bana Göz Kulak Ol Deneği'nin kurucusu Özge Özder'in hayvanlara duyduğu sevgiyi görünce gerçekten duygulandım. Hatta Özder'in köpekleriyle de keyifli vakit geçirdim, ki bu, köpek fobim nedeniyle benim için devrim sayılacak bir durumdu.
Özge Özder, kendisine teklif edilen rollerde önce senaryoya baktığını, hayvanlarla ilgili ters bir durum söz konusuysa, o konunun değiştirilmesi için uğraştığını söylüyor. Birçok reklam filmi teklifini de, hayvanlarla ilgili duyarlılığı nedeniyle kabul edemediğini belirtiyor. Gerçekten işi çok zor Özge Özder'in... Projelerde çok seçici olduğu için, meslektaşlarına göre daha zor şartlarda para kazandığı ortada.
Ünlü oyuncunun hayvan hakları konusundaki sağlam duruşu beni çok etkiledi. Sokak, barınak ve petshop'larda yaşayan; kürkü için öldürülen, deney, yük ve gösteri hayvanı olarak çalıştırılan canlıları korumak, savunmak ve yapılan haksızlığı geniş kitlelere duyurmak için çalışmasını takdir ettim. Toplumda farkındalık yaratmak için kendi hayatından bile vazgeçebiliyor...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rol gereği bile olsa asla kürk giymem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN