‘Hayallerimi gerçekleştirmenin keyfini yaşıyorum’

Hayal Perdesi’nin iki oyunu ‘İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’ ile ‘Üç Kız Kardeş’; Edinburgh Fringe ve Avingon Off festivallerinde ülkemizi temsil ediyor. Topluluğun genel sanat yönetmeni ‘Hayallerimi gerçekleştirmenin keyfini yaşıyorum’ diyor

Giriş Tarihi: 9.7.2016
‘Hayallerimi gerçekleştirmenin keyfini yaşıyorum’
Genel sanat yönetmenliğini 'ın üstlendiği Hayal Perdesi'nin yeni oyunu 'Üç Kız Kardeş', önceki gün Fransa'daki dünyanın en önemli festivallerinden sayılan Avignon Off Festivali'nde perdelerini açtı. Özge Özder, Tuba Karabey ve Selin İşcan'ın rol aldığı, Çehov'un aynı eserinden uyarlanan oyun, ilk kez İstanbul Tiyatro Festivali'nde görücüye çıkmıştı.

İKİNCİ KEZ EDINBURG'DA
'Üç Kız Kardeş'le Avignon heyecanını yaşayan Selin İşcan ve Hayal Perdesi tiyatro topluluğu, hemen sonrasında 'İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz'ü sahneleyecek. Topluluk 17 Temmuz'a kadar 'Üç Kız Kardeş' isimli oyunu, tiyatroseverlerle buluşturacak. 'İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz' de yine aynı festivalde 20-30 Temmuz arası sahnelenecek ve ardından ikinci kez Edinburgh'a gidecek. Reha Özcan, Selin İşcan, Ayşe Lebriz Berkem, Tuba Karabey ve Nihat Alptekin'in rol aldığı, Aleksander Popovski'nin yönettiği, Boris Vian imzalı oyun; geçen yıl Edinburgh'da 68 yıl sonra oynanan ilk Türkçe oyun olmuştu. Bu yıl ise özel bir davetle, Fransa Kültür Enstitüsü programı kapsamında, festivalin 69'uncusunda yer alacak.

'İKİ YILDIR SEYİRCİYDİM'
Selin İşcan, festivalle ilgili duygularını şöyle anlatıyor: "İki yıldır izleyici olarak festivale gidiyordum ve 369 sayfalık programda Türkiye'den hiç oyun olmaması çok ağırıma gidiyordu. Başvuru yaptım ve 14 oyun sahneledik. Oradan dört yıldız aldık. The Times ve Guardian'da haber olduk." Geçen yıl çok güzel reaksiyonlar aldıklarını anlatan İşcan, konuşmasına şöyle devam ediyor: "Bu sene başvurmama gerek kalmadan Fransız Kültür Enstitüsü tarafından davet edildik. Bu da bir ilk. İlk defa Türkiye'den bir oyun, iki defa üst üste festivale gidiyor. Bu kez, 5-21 Ağustos tarihlerinde 18 oyun sahneleyeceğiz."

MİLANO'DA ADAY
İşcan, oyunun; Edinburgh'daki başarısının ardından uluslararası sanat otoritelerinin dikkatini çekerek, Mart ayında İtalya Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle, Milano'da bu yıl yedincisi düzenlenen IL Teatro Nudo di Teresa Pomodoro Uluslararası Ödülü'ne aday gösterildiğini söyledi. İşcan, "İtalyanca üst yazıyla Türkçe olarak iki kez sahnelendik. 12 ülkenin tiyatrolarının aday olduğu yarışmanın kazananları Kasım ayında belirlenecek" diyor.

SPONSOR OLMADAN ZOR!
Bu iki festivalde 38 kez sahnelenecek oyunla izleyici karşısına çıkacak olan İşcan, şöyle konuşuyor: "Sinemacılar için Cannes'a gitmek neyse, tiyatrocular için de Edinburg'a ve Avignon'a gitmek aynı. Çok önemli festivaller. Bu festivallere katılarak hayallerimi gerçekleştirmenin keyfini yaşıyorum." Festivallere katılmak için sponsorların öneminden bahseden İşcan, "Geçen yıl Beşiktaş Belediyesi ve Western Union vardı; bu sene de onlar var. Kültür Bakanlığı da destek oldu. Sponsor olmadan, bu işler çok zor oluyor" diyor. İşcan, yeni sezonda Şehir Tiyatroları'nda oyun yönetmek istiyor.

'KOZALAR' DA SAHNELENDİ
Adalet Ağaoğlu'nun yazdığı, Ayşenil Şamlıoğlu'nun yönettiği, Pangar Tiyatro topluluğunun 'Kozalar' isimli oyun da önceki gün ilk gösterimini Avignon'da yaptı. Demet Evgar, Binnur Kaya ve Esra Dermancıoğlu'nun rol aldıkları oyun, 30 Temmuz'a kadar Fransızca üst yazılı olarak, Avignon L'Entrepot Tiyatrosu'nda seyirciyle buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Hayallerimi gerçekleştirmenin keyfini yaşıyorum’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN