Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Gulyabani’ ilk kez sahnesinde

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Gulyabani’ adlı eseri sahnesine uyarlanıyor. ‘Süt Kardeşler’ filminden hatırladığımız ‘Gulyabani’de ‘Muhsine’ karakterini canlandıran Damla Cercisoğlu, “Bu sezon herkes bizden bahsedecek” diyor

Giriş Tarihi: 13.8.2016
‘Gulyabani’ ilk kez tiyatro sahnesinde
Altıner'in kurucusu olduğu Kedi yeni sezona, daha önce hiç tiyatroya uyarlanmamış ancak herkesin yakından bildiği 'Gulyabani' hikayesiyle girmeye hazırlanıyor. Genç oyuncu Damla Cercisoğlu, sosyal medyada yeni oyunun prova fotoğraflarını paylaşınca oyundan haberim oldu. Güzel oyuncu, partneri Bülent Alkış'la çekilmiş fotoğrafların altına 'Seyreden herkese parmak ısırtacak bir 'Muhsine' oynamaya and içtim. Hodri meydan; bu oyunu duymayan, seyretmeyen kalmayacak' diye yazdı. Bu iddialı mesajı görünce Cercisoğlu'nu aradım. Ekip, şu sıralar Haldun Dormen'in başrolünü oynadığı 'Kibarlık Budalası' oyunuyla Ege turnesinde. Damla ile konuştuğumuzda Ayvalık'tan İzmir'e geçiyorlardı. Bana "Çok iddialıyız, sezonun en iyi oyununu oynamak için sabırsızlanıyoruz. Bu sezon herkes bizi konuşacak" dedi.

DANS DERSLERİ ALIYORLAR
Cercisoğlu, sosyal medyada ise şu mesajı paylaştı: "Hayatımda ilk defa bir oyunun belkemiğini oynayacağım bu sezon. Üstadım ve hocam Altıner bir klasiği, Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın 'Gulyabani'sini akıl almaz ve dahiyane bir rejiyle yorumluyor. Bana ise onun 40 yıllık tecrübesiyle yaptığı her şeyi iyi dinlemek, çalışmak ve bunca sene biriktirdiğim her şeyi ortaya koymak kalıyor. Biri size bu kadar kıymetli bir şey emanet etti mi, onu hayal kırıklığına uğratmamanız gerekir." Cercisoğlu, oyun için bir süredir partneri Alkış'la dans dersleri de alıyor.

30 EYLÜL'DE BAŞLIYOR
'Gulyabani'; 1976 yapımı Ertem Eğilmez imzalı, Kemal Sunal'lı, Şener Şen'li, Halit Akçatepe ve Adile Naşit'li 'Süt Kardeşler' filminden bildiğimiz o dev cüsseli yaratığın ismi. Sırf bu yaratığın üzerimizde yarattığı etki sebebiyle film, 'Süt Kardeşler' olarak değil, 'Gulyabani' diye biliniyor. Usta edebiyatçı Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın 1913 yılında yazdığı roman; batıl inançlarla, saf ve namuslu insanların nasıl kandırıldığını konu alıyor. İşte sinemaseverlerin yakından bildiği bu dev cüsseli yaratığın sahnede nasıl yorumlanacağını ve bir klasiğin nasıl absürd bir komediye dönüşeceğini görmek için biraz daha beklemek gerekecek. Çünkü provaları büyük bir titizlikle devam eden oyun, 30 Eylül'de Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde perdelerini açacak ve sezon boyunca seyirciyle buluşacak.

12 KİŞİLİK KADRO
'Gulyabani ' oyununda; 'Muhsine' isimli kadının, perili ve gulyabani hikayeleriyle dolu bir konağa taşınmasıyla başından geçen olaylar anlatılıyor. Eser, komedi türünde, eğlenceli bir şekilde kaleme alınmış. Koreograf Mişa'nın dans ve ritim figürleriyle sahnelenecek olan oyunda; Nükhet Akkaya, Barış Kıralioğlu, Efe Yeşilay, Işık Selin Kuyumcu ve Reyhan Aydınsel gibi isimler de rol alıyor. Oyunun dekorkostüm tasarımı Tülin Pural, ışık tasarımı Kaan Pural, efektleri Akın Dirgen imzasını taşıyor. Oyunun müzikleri ise Tufan Aydın'a ait.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Gulyabani’ ilk kez tiyatro sahnesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN