Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beş gitarım var, bülten öncesi beste yapıyorum

Atv Ana Haber’in tecrübeli anchorman’i Cem Öğretir; habercilikte yıllardır zirvede olan bir isim. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 21 gün boyunca canlı yayınla Türkiye’nin nabzını tutan Öğretir ile atv Ana Haber’in başarısını ve perde arkasında yaşananları konuştuk

Giriş Tarihi: 26.8.2016
Beş gitarım var, bülten öncesi beste yapıyorum

MERVE YURTYAPAN
İÇİNDEKİ ROCK'ÇIYI MOTOSİKLETLE YOLLARA VURUYOR?
Etkileyici ses tonu, düzgün diksiyonuyla, ekranların en iyi spikerlerinden biri Cem Öğretir. Atv Ana Haber stüdyosunda buluştuğumuz Öğretir, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Danimarka'da bulunduğunu söyledi. "O İstanbul'da olsanız ne yapardınız?" diye sorduğumda, şu cevabı verdi: "Kanala gelip işimin başına geçerdim. O gece eşimle Danimarka'daydık. İlk düşündüğümüz şey ilk uçakla dönmek oldu ama uçuşların hepsi iptal edilmişti. Ancak ertesi gün Türkiye'ye dönebildik. Ülkemizle ve ailemizle ilgili endişeleri, habercilik refleksini, gelecek kaygısını; hepsini bir ar yaşadık. Tam bir kabustu..."
"15 Temmuz gecesi yaşananları canlı yayınla izleyiciye aktarmayı çok isterdim" diyen ünlü spiker, "Sonrasındaki haberlerde, o hissiyatı tam olarak yansıtamadığımı düşündüm. O anlara canlı canlı ortak olmak isterdim. Yaşananları anlatırken cümlelerin içini doldurmak çok kolay değildi" diye konuştu.

'KIZIM, İŞİMİZİ ANLIYOR'
Öğretir, ana haber bültenine nasıl hazırlandıklarını şöyle anlattı: "Saat 10.30'da sabah toplantısı yapıyoruz ve günün fotoğrafını görüyoruz. Yayın akışını bozup yeniden yaptığımız çok nadir olmuştur. Hikayesi olan, insanlara bir şeyler anlatan haberleri seçiyoruz. Detaya çok önem veriyoruz. 'Siz kendi fikrinizi ortaya koyan bir spiker değilsiniz' diyorlar. Ben tam tersine fikrini ortaya koyan bir spikerim ama anlayana! Kelimelerin gücünü kullanmayı tercih ediyorum. Anlamak isteyen zaten anlıyor."
Cem Öğretir ile eşi Seda Öğretir'in 4 yaşındaki kızları Ada, annebabasının spiker olduğunu biliyor ama evde haber izlemiyormuş. Ünlü spiker, her akşam kızıyla gün içinde neler yaptığını konuşuyormuş: "Ada'ya haber izletmemeye çalışıyoruz. Geçenlerde şirkete gelip haber masasına oturdu, çok hoşuna gitti. Akşam eve gittiğimizde ona günün sorusunu soruyoruz, bize anlatıyor. Ne iş yaptığımızdan çok emin."
Kamera arkasında çok eğlenceli biri olan Öğretir, uzun süredir müzikle ilgileniyor. Hatta kanaldaki odasına küçük bir sistem kurmuş ve beste yapıyormuş. Her gün odasında gitar çalan ünlü spiker, "Gitar dersi almaya başladım, kendimi daha da geliştirmek istedim. Ofisteki odamda beş gitar var. Arada bu dünyadan uzaklaşmak gerekiyor. Bültenden bir saat önce kendime vakit ayırabilirsem, yayına daha enerjik çıkıyorum. Odamda kayıt bile yapıyorum."

'BESTEMİ KIZIMLA OK UDUK'
Albüm yapmayı düşünüp düşünmediğini sorduğumuzda şöyle diyor Öğretir: "Bir işin detayına çok giriyorum ve bütünü kaçırıyorum. Böyle bir sıkıntım var. Bu nedenle yaptıklarımın hiçbirini beğenmiyorum. Belki küçük bir albüm yapıp Ada'ya bırakabilirim. Bir bestemi Ada ile birlikte okuduk."
leri de çok seven Öğretir, özgür ruhunu bu şekilde ortaya çıkarıyor. "Motosiklet kazası haberleri sizi kötü etkiliyor mu?" diye sorduğumuzda ise şöyle diyor: "Ders almadan bu işe kalkışmak tam bir intihar. Neredeyse her gün bir motosiklet kazası haberi yapıyoruz. Benim durumum şu; içimde bir rock'çı var ve onu yollara vurmak için motosiklet kullanıyorum."ÖZL EM AVCI
'ERDOĞAN'IN FACE TIME BAĞLANTISI LİTERATÜRE GİRMELİ'
Her gün atv ekranından evlerimize konuk olan Cem Öğretir, bu kez Her Kafadan Bir Ses'in konuğu oldu. Ünlü spikerle sohbetimize darbe girişimiyle başladık. 15 Temmuz gecesi eşi ve kızıyla birlikte kısa bir gezi için Kopenhag'ta bulunan Öğretir, "Yorgun olduğumuz için o gece çok erken uyuduk. Sabaha karşı uyandığımda telefonumda 175 cevapsız çağrı vardı" dedi. "O gece yabancı bir ülkede, kendi ülkemizle ilgili bir kabusa uyandık" diyen ünlü spiker, "Halen darbe girişimine inanamıyorum" diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

'24 SAAT ÇALIŞTIK'
21 gün boyunca günde dört saat canlı yayın yaptığını söyleyen Öğretir, haberin mutfağında yaşananları şöyle anlattı: "Atv ve a Haber, çok özverili ve uyumlu çalıştı. A Haber, gün içindeki gelişmeleri derledi ve aktardı. Atv Haber ise bu gelişmelerin içinden insan hikayelerini çıkardı ve detay haberciliği yaparak perde arkasını ekrana yansıttı. Yani ortak paydada buluştuk. Ekip olarak 24 saat çalıştık."
15 Temmuz gecesi FETÖ'cüler tarafından bildiri okutulan TRT spikeri Tijen Karaş'ın yerine kendisini koyduğunu söyleyen Öğretir, şöyle devam etti: "O an aklıma Mesut Mertcan geldi... Kendime 'Ben olsam ne yapardım?' diye sordum. Elime zorla verilen yazıyı okurdum belki ama emin olun, araya kendimden cümleler sıkıştırmaya çalışırdım. En azından bunu ifademle yapmaya gayret ederdim. Tijen Hanım, o an durum ne gerektiriyorsa onu yaptı. Silah dayanmış olması bir yana, darbe girişimi olduğunu bu yolla halka duyurmuş oldu. Halkı durumdan haberdar etmiş oldu."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimi sırasında Facetime ile canlı yayına bağlanmasını 'İletişim okullarında gösterilmesi ve literatüre girmesi gereken bir olay' olarak nitelendiren ünlü spiker, "Bu, teknolojinin darbe girişimine vurduğu bir darbeydi" yorumunu yaptı. Darbe girişiminin önünün alınabilmesinin en önemli nedeninin, Cumhurbaşkanı'nın halka yaptığı çağrı olduğunu söyleyen Öğretir, "Cumhurbaşkanımızın çağrısının karşılık bulması, çok çarpıcıydı. Durum sadece TRT'de okunan bildiriyle sınırlı kalsaydı, bugün her şey çok farklı olabilirdi" dedi.
Darbe girişimiyle ilgili yayınlarda kendisini en çok etkileyen olayın ne olduğunu sorduğumuzda, ünlü spiker şu yanıtı veriyor: "Tankın önüne yatan vatandaşlar... O anı ve psikolojiyi anlamak ve anlatmak zor. Tankın önüne yatan bir gencin sözleri halen aklımda: 'O an sadece 'Ölümüm çabuk olsun' diye düşündüm.' Ailesini, çocuğunu düşünmeden... İnanç, vatan, bayrak ve demokrasi için bu dünyadan geçmeyi göze almalarını unutmayacağım. O vatandaşlardan biri de 'Biz o gece Çanakkale ruhunu yaşadık' demişti'. Bu durum başka türlü açıklanamaz.İLKER GEZİCİ
'SPİKERLERİN YAKIŞIKLI VEYA GÜZEL OLMASINA GEREK YOK'
Cem Öğretir, çok doğal ve samimi biri. Uzun zamandır atv Ana Haber ile reytinglerde zirveyi kimseye kaptırmayan Öğretir'e başarısının sırrını soruyorum. Şöyle cevap veriyor: "Meslekteki 25'inci yılım... İşinizi iyi yapar ve dersinizi iyi çalışırsanız, reyting almak çok kolay. Sabah programı, Müge Anlı, öğle bülteni, ardından Esra Erol, sonra da biz... Biz de diziye devrediyoruz. Kanal, o saate kadar çok güçlü geliyor. Bize düşen, o gücü iyi taşımak."
Peki bu ilgi Öğretir'i şımartıyor mu? "Hayır "diyor ve ekliyor: "Her gün, yeni bir gün. Sonuçlara baktığımızda, üzülmek de 10 dakika, sevinmek de 10 dakika... 'Ne kadar büyürsen, o kadar küçülmen lazım' derler ya, ona çok inanıyorum."
'GTA oyununun şifrelerini, FETÖ'nün darbe şifreleri' olarak ekrana getirmeleri çok konuşulmuş ve Öğretir, bu durum için özür dilemişti. Ünlü spiker, olayın iç yüzünü şöyle anlattı: "Yayında özür dilenmez diye bir şey yok. Biz de insanız, gözümüzden kaçmış. Orada muhabirin, kameramanın, editörün; hepimizin hatası var. Beş-altı aşamadan geçip yayına geldiyse, bu yorgunluğun belirtisidir. Art niyet aramamak gerek. Ama tabii ki daha dikkatli olmamız gerekiyordu. Haber yayına girdikten sonra anladım ve özür dilemeye o an karar verdim. İşin kötüsü; 3.5 dakikalık haberin 27 saniyesiydi o. Haberimiz; Kuran-ı Kerim'in çöpe atılmasıydı. O 27 saniye, üç dakikalık işin önüne geçti."
Mısır'da kilolu kadın sunuculara zayıflama şartı getirilmesini de değerlendiren Öğretir, "Spikerler yakışıklı ya da güzel olmalı mı, tartışılır. Haberin önüne geçmemesi, tercih nedeni. Ne kadar gerçekseniz o kadar iyi. İnsanlar; doğallığa bakar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş gitarım var, bülten öncesi beste yapıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN