Endişeli tuzu kuruların adresi Miami

Herkes gider Mersin’e, biz gideriz tersine! Son yıllarda birçok Hollywood yıldızı ’den ev alırken, zengin Türkler Miami’den ev sahibi olmayı tercih ediyor. İki yılda bölgeden ev bakan Türklerin sayısı yüzde 58 artarken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası korkup ’den kaçmak isteyenler talep patlaması yarattı

Giriş Tarihi: 27.8.2016
Endişeli tuzu kuruların adresi Miami
Angelina Jolie-Brad Pitt, Karolina Kurkova, Cristiano Ronaldo, Kate Moss ve Naomi Campbell gibi dünyaca ünlü isimler, son dönemde 'den birer birer ev aldı. Yerli zenginler ise tam tersini yapıp Miami'den emlak satın alıyor! Geçtiğimiz günlerde The Wall Street Journal'da yer alan 'Miami'nin Son Sakinleri: Ev Satın Alan Zengin Türkler' başlıklı haberde; Miami'de yapımı devam eden lüks rezidansların yüzde 5'ini Türk vatandaşlarının satın aldığını yazdı. Miami'de faaliyet gösteren Türk emlak şirketlerinin sayısı artarken, Aralık ayında Miami'de şube açan Turyap'tan Hilal Borque, bölgede yılın belli zamanlarında yaşayan 10 bin Türk bulunduğunu söyledi. Türkler'in, yatırımlarının karşılığını dolar olarak almak istedikleri için ABD'den ev almayı tercih ettiğini de söyleyen Borque, en az 500 bin dolarlık yatırım yapanların ABD'de oturma vizesi alabilmesinin de Türkleri çektiğini belirtti. Haberde; bu yılın başlarında Ritz Carlton Residences'dan üç süper lüks dairenin, her biri 4 milyon dolardan üç Türk'e satıldığı da ifade edildi. İki yıl önce 'den neredeyse hiç talep almadıklarını belirten emlak danışmanı Edgardo Defortuna, Luxury Portfolio isimli emlak sitesine, Türkler'den gelen başvuruların geçtiğimiz yıla oranla yüzde 58 arttığını belirtti.

8.6 MİLYON DOLARA PENTHOUSE
Gazeteye konuşan bir başka emlak danışmanı Reid Boren, Türkler'in aradığı ev tipini şöyle anlattı: "Türkler genellikle; kalabalık ailelere uygun, okyanus manzaralı geniş dairelere ilgi gösteriyor. Özellikle son darbe girişiminin ardından, Türkler daha istikrarlı yatırımlara yöneldi. Avrupa çapındaki terör saldırıları ve liradaki dalgalanma, Türkler'in Miami'ye ilgisini artırdı." Geçtiğimiz ay İstanbul'daki lüks bir otelde, bir grup Türk alıcıya ev sunumu yaptıklarını da belirten Boren, "Türkler, genellikle Güney Fransa ve Londra'da ev almayı tercih ediyorlardı ancak şimdi rotayı, daha istikrarlı buldukları ABD'ye çevirdiler" diye konuştu. Biscayne Beach adlı rezidansta, dubleks bir penthouse daireyi 8.6 milyon dolara bir Türk'e sattıklarını söyleyen Boren, "Özel plajı olan bina, Aralık ayında tamamlanacak. Penthouse'un çatısında özel havuzu da olacak" dedi. İstanbul merkezli mimarlık firması Kontra'nın kurucusu Gülşah Cantaş ise, 12 dairenin bulunduğu Louver House isimli rezidansta, değeri 1.9 ve 3.6 milyon dolar arasında değişen dairelere dört Türk müşterinin talip olduğunu belirtti. Miami'ye yatırım yapan isimlerden Baran Süzer de gazeteye; Miami'de 41 milyon dolara okyanus manzaralı 4 bin metrekarelik bir arazi aldıklarını ve 105 milyon dolarlık bir yatırımla araziye lüks bir otel inşa edeceklerini açıkladı. 2014 yılında Miami South Beach'te iki odalı bir daire satın alan Türk iş kadını Tuğba Koç, bir yıllık tadilatın ardından evine taşınmış. Koç, "Restoranlara yürüyerek ulaşabiliyoruz, sahilde takılıyoruz. Güzel bir okyanus manzaramız var" diyor.

'AMERİKALILAR EV ALMIYOR'
Tuğba Koç'un birlikte çalıştığı emlak danışmanı Nurdan Yıldırım ise "Amerikalılar, Miami'den ev almıyor. Bu nedenle satılamayan birçok daire var. 'deki güvenlik sorunlarına rağmen İstanbul'da yüz yüze birçok satış sunumu yapılmaya devam ediyor" diyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Hyde Beach House'un 16'ncı katında iki odalı bir daire satın alan 49 yaşındaki Hülya Uyar, genellikle kış aylarında Miami'de bulunduğunu söylüyor. Uyar, bina 2018 yılında tamamlandığında mobilyalı dairesini yılda 150 gün kiralama hakkına sahip olacak.

YILDIZLARIN TERCİHİ TÜRKİYE
Son yıllarda birçok Hollywood yıldızı, tatil için ülkemizin Akdeniz ve Ege kıyılarını tercih etti. Kate Moss ve Naomi Campbell, her yaz Bodrum'da tatil yaparken, aktör Willem Dafoe geçtiğimiz günlerde Marmaris'teydi. Türkiye'nin doğal güzelliklerine hayran kalan Angelina Jolie-Brad Pitt, Karolina Kurkova ve Cristiano Ronaldo ise; yazlık bölgelerimizden ev satın alan isimler arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endişeli tuzu kuruların adresi Miami
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN