Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç kadının, erkekler ve hayatla baş etme öyküsü

Giriş Tarihi: 27.8.2016
Üç kadının, erkekler ve hayatla baş etme öyküsü

Özen Yula’nın yönettiği, Vahide Perçin, Yasemin Conka ve Açelya Topaloğlu’nun oynadığı ‘Filler Kadınlar Vesaireler’ adlı oyun, apartman komşusu üç kadının komik öyküsünü anlatıyor

BKM'nin yeni sezona Yunus Emre 'ün yazdığı, Özen Yula'nın yönettiği 'Filler Kadınlar Vesaireler' adlı oyunla gireceğini yazmıştım. Yapımcısı, yönetmeni ve Vahide Perçin, Yasemin Conka ile Açelya Topaloğlu'dan oluşan kadrosu ile sezonun en iddialı prodüksiyonlarından biri olacağı belli olan oyun için soluğu hemen provalarda aldım.

İYİ NİYETLİ BİR AKTİVİST ROLÜNDE
Perçin, en son yedi sene önce Oyun Atölyesi'nin 'Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler' oyununda rol almıştı. Usta oyuncuyu bu oyunda yaşı ilerlemesine rağmen hiç evlenmemiş bakire bir aktivist olarak izleyeceğiz. Perçin, rolünü şöyle anlattı: "Ekolojik anlamda daha iyi bir hayali kuran bir kadını oynuyorum. Karşılaştığı bir sürprizle hayatı alt üst oluyor. Yaşadığı apartmandaki komşuların hayatlarına bir şekilde dahil oluyor. İnsanlara faydalı olmaya çalışıyor ama kendisini çözememiş, çok iyi niyetli bir kadın." "Bu kadın niye evlenmemiş?" diye sorduğumda, Perçin; "Giyimi kuşamı ve fiziği sebebiyle erkeklerin çok tercih ettiği bir kadın değil. Bilgili ve bir kadın. Böyle kadınları da erkekler pek fazla sevmezler" diyor fazla ipucu vermeden.

ANİK DEPRESİF VE SOSYAL MEDYA KURDU
Aynı apartmanda yaşayan üç kadının erkeklerle ve yaşamla baş etme yöntemlerini komik bir şekilde anlatan oyunda karakterlerin isimleri yok. Her biri sokakta karşılaştığımız kadınları temsil ediyor. Mesela, Açelya Topaloğlu'nun oynadığı genç kadın, erken yaşta anne ve babasını kaybetmiş biri. Topaloğlu rolünü "Oynadığım karakter sağlıksız ilişkiler yaşayan, sosyal medya kurdu, özgürlükçü, manik depresif biri. Onun kendisini bulma yolundaki çabasına komşuları da dahil oluyor" diye anlatıyor.

'DOMESTİK BİR HAYALCİYİM '
Deneyimli oyuncu Yasemin Conka da oynadığı rolü şöyle özetliyor: "Domestik bir hayalciyim. Ömrünün büyük kısmını bir erkeğe adayıp onun istediği hayatı yaşayan ve istemese de bunun tadını çıkarmaya çalışan bir kadını oynuyorum." Karakterin trajik bir durum yaşamasına rağmen neşeli olmaya çalışması çok hoşuna gitmiş Conka'nın. Oyunun isminden yola çıkıp fillerle kadınlar arasında ne gibi bir bağ kurulduğunu öğrenmek istedim. Oyunun yönetmeni Özen Yula şunları söyledi: "Fillerin insanlarla çok ortak özelliği var. Filler unutmuyorlar, çok vefakârlar, kadir şinaslar, hakkaniyetliler. Bir fil iskeleti gördüklerinde yanlarına gidip hortumlarıyla dokunup, ona saygı duruşunda bulunuyorlar." Perçin de Yula'nın bu sözlerine "Yani tam kadına dair şeyler bunlar" diyerek destek veriyor.

'RÜYA TAKIM GİBİLER'
Yönetmen Özen Yula, oyuncu arkadaşlarından "Bir yönetmenin rüya takımı gibiler" diyerek övgüyle bahsediyor. Yula oyunu ise şöyle anlatıyor: "Kadınların gözünden ilişkilerin sorgulandığı, herkesin kendisinden bir şey bulacağı bir oyun. Bu üç kadın, kadın-erkek ilişkileri ve kadın olmanın zorluğuna dair önemli sözler söylüyorlar. Bunu da mizahi dille yapıyorlar. Ama aynı zamanda derinliği de olan bir oyun."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç kadının, erkekler ve hayatla baş etme öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN