Kadınların üzerinden mükemmel görünme baskısı kalkmalı

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Kadınların üzerinden mükemmel görünme baskısı kalkmalı

Son zamanlarda ekrana çıkan kadınların güzel ve fit olması gerektiği yönünde bir algı oluşmuş durumda... Biz de kadın görselliğinin öne çıkarılmasını haber spikerlerine ve sunuculara sorduk. ortak görüşte: Kadınlar fiziksel özellikleriyle değil, işleriyle değerlendirilmeli.Artık güzellik algısı kırılmalı

Son zamanlarda ekrana çıkan kadınların güzel ve fit olması gerektiği yönünde bir algı oluşmuş durumda... Biz de kadın görselliğinin öne çıkarılmasını haber spikerlerine ve sunuculara sorduk. ortak görüşte: Kadınlar fiziksel özellikleriyle değil, işleriyle değerlendirilmeli.Artık güzellik algısı kırılmalı

GÖRÜNTÜ HABERİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ?

Televizyonculukta görselliğin etkisini kimse yadsıyamaz ama bu daha çok işin doğasına uygun kıyafet ve sunumla ilgili olmalıdır. Bana göre haber sunarken hedef; güven vermek olmalı. Bu noktada da spikerin görüntüsü, haberin önüne geçmemeli.
Bizim mesleğimizde esas olan; haberi kadın ya da erkeğin kaç kiloyla, nasıl bir görüntüyle sunduğu değil, kamuoyunu bilgilendirme görevini taşıyıp taşımadığıdır. Bunun dışındaki bütün tartışmaların son derece çağdışı olduğunu düşünüyorum.


GÜZELLİK DEĞİL DOLULUK ÖNEMLİ
Çoğu kişi ekrana çıkan bir kadın- Artık güzellik algısı kırılmalı da olması gereken ilk kriterin güzellik olduğunu düşünür ama ben bu algının kırılması gerektiğini düşünüyorum. Sadece ne kadar güzel olduğunuzla değil, ne kadar dolu olduğunuzla anılmanız daha değerli.
Geçtiğimiz günlerde Mısır'daki spikerlerin sadece kilolu oldukları için ekrandan alındıklarını okuduk. İnsanlar salt fiziksel özellikleri ile değil, ortaya koydukları işlerdeki becerileri ile değerlendirilmeli. Spikerlik mesleği çok yönlü özellikler gerektirir. Sunucu sürekli araştırmacı olmalı, okuduklarını hemen anlamalı ve doğru özümsemeli, yeri geldiğinde soğukkanlı olabilmeli, kişi ve toplum psikolojisini iyi tartmalı, konuştuğu dili en doğru şekilde kullanarak aktarmalı. Bu saydıklarım, güzellik kavramından çok daha kıymetli meziyetler.
Mesleğimi yaparken hiç böyle bir baskı yaşamadım. Güzellik Allah vergisi bir özelliktir, bu yüzden yargılanamazsınız ama kesinlikle ekrandaki her kadın spikerin spor yapması, yediklerineiçtiklerine dikkat etmesi, bakımlı ve kendine has imajı olması gerektiğini düşünüyorum. Ben bunların hepsini yapmaya çalışıyorum.

GENETİĞİM İYİ OLMASA KENDİMİ SPORA VERİRDİM
'de sadece güzel oldukları için sunuculuk yapanlar var. Ne ses, ne diksiyon, ne de başka özellikler aranıyor. Fiziksel özellikleri öne çıkarılıyor. Kilo alsalar haberleri yapılıyor. Ayrıca kadınların, kadınlara yaptığı bir baskının söz konusu olduğunu düşünüyorum.
Genetiğim iyi olmasa, ben de işimi sağlama almak adına kendimi spora verirdim ama ben başka eksiklerimi gidermek için daha çok okuyor ve daha çok çalışıyorum.

İMKANSIZ OLANI
Kadınları işleri ile değerlendirmek lazım; fiziksel özellikleri ile değil. Medya ve moda dünyasının kadınlara bu kadar mükemmel olmayı dayatmaması gerekiyor. Kadının üzerinde inanılmaz bir yük var. Mükemmel anne, mükemmel eş, mükemmel arkadaş ol, mükemmel kariyerin olsun, hep genç ve fit görün... Kısacası kadından imkansız olanı istiyorlar. Erkeklerde aynı durum söz konusu değil.
Ben 'ye ilk geldiğimde 27 kilo almıştım, 42 bedene çıkmıştım ama podyuma çıkıyordum. O dönem anket yapmışlar ve '42 beden olan Tülin Şahin'in podyuma çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz?' diye sormuşlar. Kadınlar da 'Bu bedenlerin de kabul görmesi ve podyuma çıkması ne güzel' demişler

MANKEN GİBİ OLMAK DEZAVANTAJA DÖNÜŞEBİLİR
Maalesef 'Kadın sunucular güzel olmalı' gibi bir algı var. Oysa bana göre spikerin haberin önüne geçmeyen sade bir görüntüsü olmalı. Bu nedenle çok güzel olmak, manken gibi bir görüntüye sahip olmak, dezavantaja bile dönüşebilir.
Ben ekranda çok küçük gösterdiğim yönünde eleştiri alıyorum. Bu yüzden hep makyaj hileleriyle, giyim ve saç tarzımla kendimi büyük göstermeye çalışıyorum. Tabii şu bir gerçek; göze de hitap eden bir tarafı var işimizin, o kısım için de ayrı bir mesai harcanması gerektiğini düşünüyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların üzerinden mükemmel görünme baskısı kalkmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN