Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Tam bir star filmi yaptım’

Giriş Tarihi: 28.8.2016
‘Tam bir star filmi yaptım’

Yarattığı popstar ‘Das Borak’ karakteriyle sinemaya adım atan Yavuz Seçkin: Film çekmekte biraz geç kaldım çünkü dağınık bir komedyenim. Komedyenler yılda bir film çekiyor ama ben sahne şovları, radyo programları ve kukla çalışmaları yaptım. Biraz geç demlendim ama oluşumumu tamamladım

27 yaşına kadar Gültepe'deki bir hediyelik eşya dükkanında esnaflık yapan Yavuz Seçkin, 90'lı yıllarda atv'de yayınlanan 'İner misin Çıkar mısın?' yarışmasını kazanarak şov dünyasına adım attı. Kısa sürede 'nin en sevilen komedyenleri arasına giren Seçkin, yıllarca radyo ve TV programları sunduktan sonra sinemada da iddiasını ortaya koyuyor. 'Yıldızlar da Kayar: Das Borak' isimli komedi filmiyle izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanan ünlü komedyenle, Acarkent'teki evinde buluşup filmini konuştuk...

Sonunda siz de kendi filminizi çektiniz. Peki 'Das Borak' nasıl bir karakter?
'Das Borak', 10 yıl önce 'Comedya' isimli televizyon şovumda canlandırdığım bir tiplemeydi. O zamanlar bu karakteri Alper Mestçi'yle birlikte palazlandırmıştık fakat hiçbir zaman bugünkü kadar inanmadım. Senaryoyu Enver Sülük ve Olcay Onur Kaya ile birlikte yazdık. 'Das Borak'; bir popstar, aslında überstar yani popstar üstü bir kişilik. 'deki birçok ismi bünyesinde barındıran bir karakter oldu. Herkesten küçük parçalar aldı ama kendisini dünyaca ünlü isimlerle yarıştırıyor.

ARGOLU KOMEDİ YAPMAK İSTEMEDİM

Yıldız olmak için nasıl biri olmak lazım?
Farklı, ukala ve aykırı olmak lazım. Tabii biraz da naz ve kapris yapmak gerekiyor. 'İstemem, yan cebime koy'cu oluyorlar. Yani röportaj istemeyip beş dakika sonra 'Hadi yapalım' diyenler gibi. Bir popstarla ilgili ne kadar şaka yapılabilirse filmde onu yapmaya çalıştık. Genellikle bol argolu skeç komedileri yapılıyor ama ben öyle bir filmle başlamak istemedim. Ben de argonun dibine vururdum, ağzımı bozardım ama bizim işimizin omurgası çok sağlam oldu.

Argo, komedi filmlerine prim mi sağlıyor?
Tabii ki prim yapıyor. Enteresan ama talep görüyor. Bu şekilde milyonlara ulaştılar, bunu bir incelemek lazım. Onların da sanatına saygı duyuyorum. Tabii Cem Yılmaz'ı ayırıyorum çünkü onu farklı bir yerde görüyorum. Bizim filmimiz tek kişilik bir şov gibi görünse de, bir Yeşilçam öyküsü gibi oldu diyebilirim. İhtiyacımız olan motivasyonu ve neşeyi vâdediyoruz. Beni sevenlerin gurur duyacağı bir film yaptık.

Filminizde, birçok ünlü isim konuk oyuncu olarak yer almış...
Altan Erkekli, Altan Gördüm, Ali Erkazan gibi üç baba var. Veysel Diker, Ali Rıza Tanyeli, Ümit Karan, Larissa Gacemer, Serenay Aktaş, Görkem Mete Demir, Bülent Serttaş, Mesut Yar, Saba Tümer, Elif Güvendik, Cem Belevi, Özgün, Tan Taşçı, Didem Taslan, Murat Evgin, Faruk K. ve eşim Dicle Seçkin... Popçular, topçular, dansçılar, televizyoncular, gazeteciler ve duayenlerden oluşan 25 yıldız isim var. Filmin içinde çok renk oldu. Bir star filmi yapıyoruz ve filmde starları oynatıyoruz. İlk filmimde bu kadar çok starla çalışmak hem çok eğlenceli, hem de çok zordu.

ÇEKİMLERDE BEŞ KİLO VERDİM

Çekimlerde kapris yapan gerçek star oldu mu peki?
Kaprise zaman bırakmadım; son derece baskılı ve istikrarlı çalıştık. Ne derlerse, ekip olarak elimizden geleni yaptık ve gönüllerini hoş etmeye çalıştık. Tabii bu süreçte beş kilo verdim. 10 yıldır hiç bu kadar zayıflamamıştım.

'Das Borak'ın devam filmi olacak mı?
Devam filmi olacak gibi gözüküyor. Yapımcı olarak ilk filmim ve bunun devamından ziyade, yapımcı olarak başka filmler de yapmak istiyorum. Benim yanımda ne baba bir yapımcı, ne de gizli bir ortak vardı. Bu iş başarılı olursa, kazancımı dağıtırım. Güldük, eğlendik, stresimizi attık duygusunu yaşatabilmek benim için paradan daha önemli. Ben yine sahneye çıkıp şov yaparak paramı kazanır, yeni filmler çekerim.

Komedyenler iyi para kazanıyor mu? 'de beş-altı komedyen var diyelim, onların da kazanması lazım. Çok isim olmadığı için karaborsa bir durum var. Komedyenlerin birçoğu geri planda; yılda bir film yapabiliyorlar ama ben bu konuda daha iştahlıyım. Film çekmekte biraz geç kaldım, çünkü dağınık bir komedyenim. Sahne şovları ve radyo programları yaptım, kukla çalışmalarım oldu. Yaptıklarımın üstüne yeni şeyler ekleyerek ilerlemeye çalıştım. Biraz geç demlendim ve oluşumumu tamamladım.

KOMEDYENLER GÖRÜŞMÜYOR

Komedyenler arasında dayanışma oluyor mu?
Görüşmüyorlar ki, dayanışma olsun. Komedyenden kastettiğin; ben, Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar, Tolga Çevik ve Engin Günaydın mı? Ne konuşacağız ki? Sen ona bir şaka anlatıyorsun, o sana bir fıkra anlatıyor. Herkesin tarzı belli... Bir müddet sonra insan sıkılır ve konu kilitlenir. Zaten iki komedyen karşı karşıya geldiğinde 'Benim şakam daha iyi' durumu ortaya çıkabilir. Herkes daha renkli, daha kalabalık ve egosunu gösterebileceği yerlere gider ama karşılaştığımızda selamlaşırız.

Kemal Sunal'ın komedyenliği tartışılmaz ama gerçekte çok ciddi ve sinirli biri olduğu konuşulurdu. Komedyenlerin gerçek kişilikleri, mesleklerinin tam tersi mi?

Açıkçası aile babası görüntüm, şakacı kimliğimden uzak olabilir. İki kızım, bir oğlum var ve onlara baba duruşu sergilemeye çalışıyorum. Kötü arkadaşları ve kötü alışkanlıkları olmasın diye, çocuklarıma örnek olmaya çalıştım. Çoğu zaman gezmedim, eğlenmedim ve onlarla evde oturdum.

Taklidini yaptığınız ünlü isimleri neye göre seçiyorsunuz?

Sevdiğim kişilerin taklidini yapıyorum ve tepki almayacağımı düşündüğüm isimlere adapte oluyorum. Nihat Doğan, 'Benim taklidimi yapmasınlar' demiş, zaten yapmam. Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne giderken Nihat Hatipoğlu ile aynı teknedeydik. Sonrasında makyajımı yaptım ve Nihat Hoca'yı taklit ettim. Kendisine de gönderdim, beğenmiş. Nihat Hoca da zaten şakacı birisi.

Bir yapımcı olarak kimlerle proje yapmak istersiniz?

Bülent Ersoy, Serpil Çakmaklı ve Banu Alkan'la film yapmak ve onları sinemaya geri döndürmek istiyorum. Bülent Hanım ile bir film projemiz var. Ters köşe bir hikaye ve komedi değil. İnsanlar korkudan ağlayacaklar diyebilirim! (Gülüyor)

ARKADAŞINA GÖNDER
‘Tam bir star filmi yaptım’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN