Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beslenme çantasında meyve ve süt olmalı

Giriş Tarihi: 9.9.2016
Beslenme çantasında meyve ve süt olmalı

Çocukların okuldaki başarısını etkileyen önemli faktörlerden biri de beslenme düzeni... Uzmanlar; okul çağı çocuklarının, her sabah dengeli bir kahvaltıyla güne başlamasını ve beslenme çantasında süt, meyve, kuru meyveler ve ev yapımı sandviçler bulunmasını öneriyor

Öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlaması ve başarılı bir eğitim dönemi geçirmesi için yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturulması gerekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seza Baykan, okul çağındaki çocukların beslenmesiyle ilgili bilgiler verdi.

DENGELİ KAHVALTI ŞART:
Yeterli ve dengeli beslenme için dört temel besin grubundan her gün, her öğünde tüketilmelidir. Bu dört temel besin grubu; süt ve ürünleri grubu, et-yumurta- grubu, sebze ve meyve grubu, ekmek ve tahıllar grubu olarak belirlenmiştir. Özellikle kahvaltı alışkanlığı edinmek bu yaşlarda oldukça önem taşır. Vücudun ihtiyaç duyduğu en gerekli besin kaynakları bu öğünde karşılanır. Kahvaltıda kan şekerini hızla yükselten ve sonra düşüren şekerli besinler yerine büyümek için gerekli olan proteinden zengin süt, yumurta, peynir; bağışıklığı güçlendiren vitamin ve mineralden zengin taze sebze- meyve; günlük ihtiyacımızın çoğunluğunu sağlayan ekmek, tahıl gevreği gibi besinler tüketilmelidir. Ülkemizde yapılan bir araştırmada, okul çocuklarının ancak yüzde 57'sinin düzenli kahvaltı yaptığı belirlenmiştir. Kahvaltı yapmayan çocukların derslerdeki konsantrasyonlarının ve algılamalarının düşük, sürelerinin kısa olduğu, öğrenmede güçlük çektikleri, bazılarında da baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunların olduğu saptanmıştır.

BİSKÜVİ YERİNE KURU MEYVE :
Çocukların besin ihtiyaçlarının doğru karşılanması, fiziksel gelişimleri kadar akademik başarı ve zihinsel gelişimleri için de gerekir. Doğru beslenen çocuklarda zihin performanslarının daha iyi olduğu yapılan çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Çocuklara ara öğünlerde abur cubur, bisküvi, çikolata yerine kuru meyve, fındık, ceviz ve badem gibi hem vitamin, hem de mineral içeren sağlıklı besinlerin yedirilmesi gerekir. Çocukların okul döneminde fiziksel aktiviteleri de yoğun olduğundan, bu besinler onlar için doğru enerji kaynağı olacaktır.

BESLENME ÇANTASINA DİKKAT:
Beslenme çantasında taşınması kolay ve besleyici değeri yüksek besinler olmalıdır. Özellikle fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyveler hem çocuğun okul başarısını olumlu etkileyeceği, hem de enerji vereceği için beslenme çantasında yer almalıdır.

BESLENME ÇANTASI İÇİN MENÜ ÖRNEKLERİ :
1- Taze sıkılmış meyve suyu-ev yapımı poğaça
2- Ayran-simit-meyve 3- Süt-ev yapımı kek
4- Taze sıkılmış meyve suyu- peynirli sandviç
5- Ayran-ekmek arası köfte (yağsız tavada) ya da tavuk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beslenme çantasında meyve ve süt olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN