öncesi ilk durak chenck-up

Yaz tatilinden dönen miniklerin, öncesi kontrolünden geçmesi çok önemli. Derslerde başarı ve hastalıkların erken tanısı için, çocuğunuza check-up yaptırmalısınız

Giriş Tarihi: 9.9.2016
Okul öncesi ilk durak chenck-up
İşitme ve görme sorunları başta olmak üzere; diş problemleri, bağışıklık sistemindeki zayıflıklar ve daha önce tespit edilmemiş rahatsızlıklar, çocukların daki başarısını doğrudan etkiliyor. "Okul başarısı için ilk şart, " diyen Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Uzm. Dr. Okan Yapar, okula başlamadan önce işitme ve görme muayenelerinin yaptırılmasının öncelikli olduğunu söylüyor. Görme veya duymada sıkıntı yaşayan çocuklar derslerine odaklanmada sıkıntılar yaşayabiliyor. Tarama testleri ile saptanabilen rahatsızlıkların erken teşhis ve tedavisi, çocukların yaşam kalitesini ve başarısını artırıyor. Çocuk yaşta kazandırılması gereken bir diğer alışkanlığın da düzenli diş bakımı olduğunun altını çizen Yapar, şöyle diyor: "Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk-sıcak hassasiyeti ve hafif gibi sinyalleri zamanında yorumlayamaz. Ancak dayanılamayacak kadar ağrı oluştuğunda fark ederler. Bu durumda çok geç kalınmış olabilir. Bu sebeple diş kontrolü atlanmamalıdır." Çocukluk çağının, sağlık konusunda en hassas dönem olduğunu söyleyen Yapar, gelecekte oluşabilecek hastalıkların uygun tarama ve tanı yöntemleri ile bu çağda önlenebileceğini belirtti. Yapar ayrıca, check-up programlarından sonra düzenli aralıklarla yapılması gereken büyüme takibinin çok yakından izlenmesi ve anormal durumların erkenden tespit edilerek kalıcı etki bırakmadan tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

AŞILAR EKSİKSİZ OLMALI
Okulla birlikte sosyalleşen çocukların hastalıklardan korunması için önemli araçlardan biri de aşılardır. Bu amaçla 4-6 yaş arasında karma, KKK (kabakulak, kızamık, kızamıkçık) ve suçiçeği aşılarının yapılması önerilmektedir. Koruyucu aşıların eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir bedenin ilk şartlarından biri de düzenli ve kaliteli bir uykuyla beraber sağlıklı bir beslenme düzenidir. Özellikle çocukların büyüme ve gelişimlerinin hızlandığı, öğrenmenin daha kolay olduğu okul çağı döneminde beslenmenin önemi artmaktadır. Bol sebze, meyve, protein, süt ve süt ürünleri alınmasına, fast food tarzı gıdaları tüketmemesine dikkat edilmelidir. Okula gitmeden önce kahvaltı yaptırılmalı, beslenme çantalarının da dengeli ve besleyici olmasına özen gösterilmelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul öncesi ilk durak chenck-up
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN