Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yaptığı yardımları söylemez Allah’ın bilmesi ona yeter

Giriş Tarihi: 13.9.2016
Emrah yaptığı yardımları söylemez Allah’ın bilmesi ona yeter

Eşi ’ın, zihinsel çocuklar için 15 yıl önce Diyarbakır’da yaptırdığı u baştan sona yenileten Sibel Erdoğan: Eşim, yaptığı yardımları söylemeyi sevmez. Onun için Allah’ın bilmesi yeter. Emrah, eşi benzeri olmayan bir kişilik

Ünlü sanatçı Erdoğan'ın eşi Sibel Erdoğan, eşinin 2001 yılında memleketi Diyarbakır Ergani'de yaptırdığı Ayten Elyesa Erdoğan Özel Eğitim Uygulama u'nun fahri anneliğini üstlendi.
öğrencilere hizmet veren okulu restore ettiren Erdoğan, tüm tadilat süreciyle birebir ilgilendi. Sorularımızı yanıtlayan Sibel Erdoğan; okulla ilgili çalışmalarını GÜNAYDIN'a anlattı...
Eşinizin memleketinde yaptırdığı okulun fahri anneliğini üstlenmeye nasıl karar verdiniz? Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
Eşimin 2001 yılında yaptırdığı engelliler okulundan daha önce de haberim vardı. Öncelikle okulun nelere ihtiyacı olduğunu öğrenmek için biraz araştırma yaptım. Okul yapılalı 15 yıl olmuştu ve bazı eksikleri olabileceğini düşündüm. Araştırmam sonucunda, eksikliklerin yanında tadilata ihtiyaç olduğunu öğrendim. Konuyu eşim Emrah'a açtım. Okulun fahri anneliğini üstlenmek için eşimden izin istedim. O da hassas yaklaşımım nedeniyle çok sevindi. Bu şekilde kolları sıvamış oldum.TADİLAT 12 AYDA TAMAMLANDI
İlk iş olarak neler yaptınız?
Öncelikle okul müdürü Erbay Çelebi Hoca'mız ile tadilat yapılması gereken bölümleri ve eksikleri tespit edip bir liste oluşturduk. Sonrasında çalışmalara altı ay ara vermek zorunda kaldım. Çünkü oğlumuz Elyesa'nın doğumu araya girdi. Altı ay sonra geçen yıl çalışmalara kaldığım yerden devam ettim. Tüm tadilatları ve eksikleri, 12 ay içinde hummalı bir çalışma ile tamamladık.
Koca bir okulun tadilatı maliyetli bir iş. O kısmı nasıl çözdünüz?
Bu konuda Emrah'ın desteği çok büyüktü. Allah ondan bin kere razı olsun. Ama miktarları hiç sormayın, söylemem. Bunun dışında Emrah'ın çok saygın işadamı arkadaşları var. Düzenli olarak birlikte yemek yerler. Bu yemekleri ücretli hale getirdim! (Gülüyor) Eşimin arkadaşlarına "Eğer beraber yemek yemek istiyorsanız, okulumuza yardım yapmanız gerekiyor. Bunun karşılığında izin veririm" dedim. (Gülüyor) Bu şekilde 12 ayda okulumuzun tadilatını ve eksiklerini tamamlamayı başardık. Bu noktada teşekkür etmek istediğim isimler var. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen yardımsever eşim Emrah'a, menajeri Engin Esen'e, işadamları Süleyman Kaya'ya, Hasan Önder'e, Yılmaz Dede'ye, Niyazi Kelleci'ye ve Vahit Yıldız'a sonsuz teşekkürler. Bizden bağımsız olarak bu okula yardım eden başka işadamları da var. Engelli çocuklarımız, onların sayesinde daha modern şartlarda eğitimlerine devam edebilecek. Allah hepsinden razı olsun.
Şu ana kadar okulda neler yapıldı? Çalışmalar devam edecek mi?
Eğitim gören 120 engelli çocuğumuz için mutfağımız ve yemekhanemizi tamamen yeniledik. Okulumuzun tüm dış cephesi yeniden boyandı. Spor salonumuz, sakatlanma ve yaralanmalara sebep olmayacak şekilde yeniden yapıldı. Tuvalet ve banyolarımız yenilendi. Okulumuzun bahçe ve çevre düzenlenmesi yeniden yapıldı. Sınıflarımız, sıralarımız, müdür ve öğretmen odalarımız yenilendi. Tabii ki gücüm yettiğince çalışmalara devam edeceğiz. Artık okulumuzun fahri annesiyim ne de olsa.
Okulda oğlunuz Elyesa'nın da adı geçiyor...
Eşim, okula anne-babası Ayten-Elyesa Erdoğan'ın ismini vermeyi uygun bulmuş. Ancak güzel bir tesadüf oldu. Oğlumuza, eşim Emrah'ın babasının adını verince, okul aynı zamanda oğlumuzun da adını taşıdı.OĞLUMUZLA İLGİLİ SÜRPRİZİMİZ VAR!
Söz oğlunuza gelmişken; hâlâ Elyesa'nın fotoğraflarını göremedik...
Evet, 21 aylık oldu Elyesa... Bu konuda sırası gelmişken sürprizimizi açıklayayım. Elyesa'nın Zeynel Abidin tarafından çekilen özel fotoğrafları, Turkuvaz Medya Grubu'nda yayınlanacak. Ayten Elyesa Erdoğan Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi'ne yardım karşılığında, fotoğrafların kullanım haklarını aldılar. Önümüzdeki aylarda Sabah Gazetesi Günaydın Eki ve Turkuvaz'a bağlı birkaç dergide bu fotoğrafları görebileceksiniz. Turkuvaz Medya Grubu'na teşekkür etmek isterim. Oğlumuz Elyesa Erdoğan'ın fotoğraflarını hayırlı bir iş için kullanmak bize nasip oldu. Allah onlardan razı olsun.
Eşiniz, yaptırdığı okulla ilgili bugüne kadar pek konuşmadı. Neden arka planda kalmayı tercih ediyor sizce?
Çok derin bir konuya değindiniz. Bu, onun tarzı. Eşim diye söylemiyorum ama o eşi benzeri olmayan, çok özel bir kişilik ve özel bir sanatçı. Yardım konularını konuşmayı sevmiyor. Yaptığı yardımları, Allah'ın bilmesi onun için yeterli. Kimin ne dediğine çok önem vermiyor.

BEBEĞİN İSMİ VE CİNSİYETİ BELLİ
Emrah Bey evde nasıl birisi?
Üç kelime ile özetleyebilirim: Huzurlu, sade ve naif. Onun en huzurlu olduğu yer evi. Kimsenin bakmadığı, sıradan bir birey gibi rahat ettiği bir kale onun için ev. Harika bir eş ve harika bir baba. Anlatılmaz yaşanır diyebilirim. Allah nazarlardan korusun.

EZBERE BİLİRİM
Bu arada ikinci çocuğunuza hamilesiniz. Cinsiyeti ve ismi belli oldu mu?
Elyesa'ya bir kardeş geliyor. Hayırlısıyla cinsiyeti de, ismi de belli ama bu konuyu Emrah Bey'e sorun. (Gülüyor)
Eşinizin en sevdiğiniz üç şarkısı nedir?
Emrah'ın tüm şarkılarını ezbere biliyorum ve çok seviyorum. Ama en beğendiğim üç şarkısı; 'Götür Beni Gittiğin Yere', 'Gittiğin Günden Beri' ve 'Kasırga.'

ÖĞRENCİLERİ KENDİ ÇOCUĞUNDAN AYIRMIYOR
Ayten Elyesa Erdoğan Özel Eğitim Uygulama Okulu'nun müdürü Erbay Çelebi; Sibel Erdoğan'ın çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Okulumuzun Emrah Bey tarafından yaptırıldığı pek bilinmez. Bu, kendisinin mütevazı kişiliğinden kaynaklanıyor. Okulumuz; ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerinden oluşuyor. Ağır ve orta düzeyde zihinsel öğrenme yetersizliği olan çocuklara eğitim-öğretim veriyoruz. İlimizde, zihinsel engelli öğrencilere eğitim veren ilk ve tek resmi kurum olma özelliğini taşıyor. Okulumuzla ilgili tadilat, yapım onarım ve diğer ihtiyaçları karşılamada bize her türlü maddi manevi desteği sunan Emrah Bey ve eşi Sibel Hanım ile menajer Engin Bey, okulumuza destek sunmaya devam ediyor. Sibel Hanım, kendi çocuğuna gösterdiği özenin aynısını okulumuz öğrencilerine gösteriyor. Zaten kendisi hep 'Bu öğrenciler, benim ikinci çocuğumdur' der. Kendilerinin katkıları, ilgi ve samimiyetleri bizi onore ediyor. Bir harf öğretmek için dünyanın en özel öğrencilerine, en güzel okulu yaptıran Emrah Bey ve eşi Sibel Hanım'a şükranlarımızı sunuyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emrah yaptığı yardımları söylemez Allah’ın bilmesi ona yeter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN