Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perdeler yeni oyunlarla açılıyor

2016-2017 sezonunun açılmasına günler kala, sahnelenecek oyunlar belli olmaya başladı. Engin Hepileri, Öztürk, Oya , Ayşe Kökçü gibi deneyimli oyuncular yeni oyunlarla tiyatroseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 17.9.2016
Perdeler yeni oyunlarla açılıyor

Yeni sezonu için geri sayım başladı. Oyun Atölyesi, Tiyatro İn, Tiyatro Kare, Craft Tiyatro ve Tiyatro Keyfi'nin yeni sezonda sahneleyecekleri oyunlar belli oldu. Birbirinden ünlü oyuncular iddialı oyunlarla seyirci karşısına çıkacak.

OYUN ATÖLYESİNDEN TARİHİ OYUN
Geçtiğimiz sezon sahnelenen 'Pencere', 'Köprüden Görünüş', 'Hansel ile Gratel'in Öteki Hikayesi' ve 'Aşk Delisi' oyunları devam edecek olan Oyun Atölyesi, yeni oyunu 'Kundakçı'yla seyirciye adalet kavramını sorgulatacak. Milattan önce 356 yılında Efes'teki Artemis Tapınağı'nın yakılmasını konu alan oyunun provaları tüm hızıyla devam ediyor. Haluk Bilginer'in çevirdiği, Muharrem Özcan'ın yönettiği oyunun biletleri satışta. Çağrı Beklen'in müzik, Özlem Karabay'ın sahne, Ayşe Sedef Ayter'in ışık tasarımına imza attığı oyun 6 Ekim'de perdelerini açacak. Ekim ayı boyunca sergilenecek olan oyunda Deniz Oral, Tuna Kırlı, Devrim Özder Akın, Tuğba Çom Makar gibi isimler rol alıyor.

4 OYUNCU 22 KARAKTERİ CANLANDIRIYOR
Ses getiren oyunlarıyla dikkat çeken Craft Tiyatro, sadece oyun sahnelemeyi değil, oyuncu yetiştirmeyi de ilke edindiği için bağımsız tiyatronun öncülerinden oldu. Topluluk, sezona Michele Lowe'un yazdığı ' Kolye, Levrek ve Turşu Yapma Sanatı' adlı ilginç isimli bir oyunla başlıyor. Birbirine benzemeyen sekiz kadının, değişik şekillerde eline geçen inci kolyenin kadınlardaki sıradışı etkisini anlatan komedi oyununda Ceyla Odman, Merve Akın, Çisil Sıkı ve Senem Kıraç rol alıyor. Craft Tiyatro'dan yeni mezun bu dört oyuncu, oyunda 22 farklı karaktere hayat vererek zor bir işe kalkışmışlar. Başarılı olup olmadıklarını, 22 Eylül'deki ilk oyunda göreceğiz.

ÇOCUK YAPMALI MI YAPMAMALI MI?
Tiyatro İn'in kurucusu Engin Hepileri, 'Oda ve Adam' adlı oyunundaki partneri Öztürk ile yeni bir oyun için kolları sıvadı. İkili, Duncan Macmillan'ın 'Akciğer' adlı oyununu sahneleyecek. Oyunun provaları Mehmet Birkiye yönetiminde devam ediyor. 11 Ekim'de perdelerini açacak oyuna Hepileri'nin eşi Beyza Şekerci de yapım sorumlusu olarak destek veriyor. Kostümleri Şirin Dağtekin, ışık ve dekorları Cem Yılmazer'e ait olan oyun, iklim değişikliği eşiğindeki bir dünyada, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan insanoğlunun 'Çocuk yapmalı mı, yapmamalı mı?' sorununu ele alıyor. Nergis Öztürk, bir yandan da Cemal Toktaş ile birlikte kurdukları Taşra Kabare'nin Kadıköy'de yeni açılacak olan mekanı için koşturuyor. Taşra Kabare, yeni oyunlarını yeni kültür sanat mekanlarında sahneleyecek.

İKİ USTA AYNI SAHNEDE BULU ŞACAK
'Leyla'nın Evi' ve 'Fosforlu Cevriye' oyunlarını seyirciyle buluşturmaya devam edecek olan Tiyatrokare, 25'inci sanat yılını, Joseph Kesselring'in Dünya Tiyatrosu klasikleri arasına girmiş olan 'Ahududu' oyunuyla açıyor. Nedim Saban'ın uyarlayıp yönettiği ve daha önce Vasfi Rıza Zobu ile Çetin İpekkaya tarafından iki kez sahneye taşınmış oyun, Kasım ayından itibaren yepyeni bir yorumla sahnelenecek. Oyunda, insanlığa büyük iyilik yaptıklarını sanan ve yalnızlığa çare bulduklarını düşünen iki yaşlı deliyi, Ayşe Kökçü ile Oya İnci oynuyor. İkiliye, oyunun eski versiyonunda farklı bir rolde oynamış olan Metin Zakoğlu da eşlik ediyor.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ SAHNELENİYOR
Atv'nin iddialı dizisi 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisinde rol alan Kemal Başar'ın kurucusu olduğu Tiyatro Keyfi, yeni sezonda Kosta Kortidis'in yazdığı 'Camille' oyununu sahneye koyuyor.1864-1943 yılları arasında yaşamış Fransız heykel sanatçısı Camille Claudel'in, erkek egemen toplumun kurallarına uymayan başkaldırışını sahneye taşıyan oyun, 22 Eylül'de Türkiye'de ilk kez sahnelenecek. Kemal Başar'ın rejisini yaptığı oyunda; Begüm Topçu Turay, Kubilay Tunçer ve Serap Yılmaz rol alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perdeler yeni oyunlarla açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN