Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonbaharda sokak stili

Yazdan kışa yumuşak geçiş yaparken leri keşfettiğimiz aydır Eylül... Bu ay yazlık elbiseleri; kışlık ayakkabılar ve ceketlerle kombinlemek, boyun tasması, mini pelerin ve kemer takmak çok

Giriş Tarihi: 24.9.2016
Sonbaharda sokak stili
Sıcak ve nemin yerini, hafif esintiler ve zaman yağan yağmura bıraktığı Eylül ayında, gardırobumuz da kendini hafiften yeniliyor ve yaklaşan kış mevsimine kendini adapte etmeye çalışıyor. Eylül ayının güzelliği, henüz soğuk kış günleri kapıya dayanmadan, yazlık kıyafetlerimizden hafif sıcak tutan parçalara yumuşak geçiş yapma imkanı vermesi... Eylül.stylishtimes.net blog'unun kurucusu Ayşegül Uluç, yeni sezonun lerini Cosmopolitan'a anlattı.

YAZLA KIŞI BİRLEŞTİRMEK
Benim bu mevsimle ilgili en favori yaklaşımım, yazlık elbiseleri, kışa göz kırpan ayakkabılar ve ceketlerle kombinlemek. Sonbahar; yazdan kalma renkli bir elbiseyi, biker botla tamamlamak veya en sevdiğimiz pantolonu, babet ve loafer'lar ile kullanmak gibi bağımsız tercihler yaptırmasıyla stil anlamında çok verimli bir dönem.

BOYUN TASMASI
Eylül ayının, yani yeni bir mevsimin gelişinin güzel yanlarından bir diğeri ise yeni trendlerin hayatımıza giriyor oluşu. Artık biliyorsunuz, akımları eskiden olduğu gibi keskin geçişlerle birbirinden ayrılmıyor. Moda akımlarında da mevsimler gibi yumuşak bir geçiş mevcut. Örneğin ilkbahardan beri etkisini gösteren choker (boyun tasması), sonbaharda sokak stiline de iniyor ve kolay erişilebilir markalarda bile bu tipte kolyeler bulmak artık mümkün. Bohem bir elbiseyi veya 'girly' diye tabir edilen daha şirin kombinlerinizi choker ile tamamlarsanız, stiliniz bir anda değişecek ve yolda yürürken dahi herkesin dikkatini çekeceksiniz. Farklı tarzları, dengeli şekilde birlikte kullanmak sizi her zaman farklı kılacaktır.

SWEATSHIRT
Bu sezon sokak stiline damga vuracak ve en sevdiğim bir diğer trend de sweatshirt'lerin günlük hayata katılışı. Daha çok spor kombinlerde tercih edilen bu sıcacık üstler, artık günlük ve hatta gece giyimimizde demirbaş haline gelecek. Benim hayalimdeki kombinasyon; skinny jean üzerine kapuşonlu bir sweatshirt ve altına renkli stiletto. Hatta sweatshirt kumaşından yapılma elbiseler ve bluzlar da mağazalarda yerlerini aldı. Sweatshirt elbiselerden birini, burnu kapalı topuklu siyah ayakkabıyla giyen Kendall Jenner'ın stili tartışma konusu olmuştu elbet ama bu örnek bizlere, sweatshirt'lerin yeri ve zamanının olmadığını göstermiş oldu. Bu trendi de aynı choker'da olduğu gibi farklı stilde parçalarla kombinleyebilirsiniz. Sonbaharın önemli trendlerinden biri olan desenli etekler de bu iş için biçilmiş kaftan.

KADİFE
Sonbaharın en sevdiğim trendlerinden biri de kadife. Eylül itibariyle tüm mağazalarda, kıyafetten ayakkabıya, çantadan aksesuvara her alanda kadifenin yumuşaklığı ve parlaklığıyla karşılaşacağız. Genelde kadife deyince akla hemen abiye geliyor elbet ancak birçok marka, spor ceketlerinde bile yumuşak kadife dokularını kullanmaya başladı.

KEMERLER
Desenler, geniş üstler deyince bu sezon salaşlık moda sanmayın. Ne giyerseniz giyin, belinize bir kemer mutlaka takmalısınız. Sonbaharın güzel yanlarından biri, havalar serinlemeye başladığı için 'layering' dediğimiz kat kat giyinme konusunda başarılı kombinasyonlar yapabilme imkanı vermesi. Bu sezon layering yaparken, ister ceketin/ hırkanın üzerine, ister içinizdeki ince bluzun beline kemer takmayı ihmal etmiyorsunuz. Bu sezon yine ince, tokalı, tokasız kemerler mevcut ancak kalın kemerler artık iyice ön plana çıkmaya başlıyor. Kemer sevmiyorsak, korseli elbiseler veya bele oturan eteklerle bel bölgemizi vurgulayabiliriz. Beliniz çok ince olmasa dahi, doğru kalınlıkta bir kemer ile vücudunuzu daha orantılı göstermeniz mümkün. Kemerle ilgili önemli bir nokta da, eğer boyunuz kısaysa, mutlaka altına topuklu ayakkabı giyin.

MİNİ PELERİN
Prada'nın bu sezon için tasarladığı omuz aksesuvarlarından bahsetmeden olmaz. Prada'nın kadifeden omuz aksesuvarları gibi minik dokunuşlar olduğu kadar, elbise veya kazakların üst kısmında pelerin efekti yaratan tasarımlarla bu trendi siz de yakalayabilirsiniz. Bu mini pelerin trendi, özellikle vücudunun üst kısmı daha ince olan armut tipindeki kadınlara yakışıyor, zira daha ince olan üst tarafı hareketlendirdiği için proporsiyonları dengeliyor. Eğer üstünüz genişse, bu trend sizi iri gösterir.

BAROK VE BOHEM ESİNTİLER
Tarzınıza uygun olanı seçip günlük hayatta sade parçalarla kıyafetinizi tamamlayabilirsiniz. Özellikle bohem desenler; sweatshirt veya choker'larla kombinlenmek i��in oldukça ideal.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonbaharda sokak stili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN