Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’le oynamayı çok isterim

Şu sıralar ‘Hangimiz Sevmedik’ dizisinde ‘Şener’ karakteri olarak seyirci karşısına çıkan Cengiz Bozkurt: bir müzikalde oynuyordu, ben de onun provalarını izlemiş, çok heyecanlanmıştım. Şener Şen’le aynı projede yer almayı çok isterim

Giriş Tarihi: 8.10.2016
Şener Şen’le oynamayı çok isterim
Yeşilçam'ın sıcaklığını, mahalle kültürünü yansıtan 'Hangimiz Sevmedik' dizisi 15 Temmuz gecesi TRT1'de yayın hayatına başlamıştı. Dizinin ilk bölümünün yayınlanmasının ardından malum olaylar baş gösterdi. Köprüler kapatıldı, darbe girişimi yaşandı ve dizi içinde bildiri okunan dizi olarak tarihe geçti. Henüz ilk bölümüyle seyirci kazanmayı başaran dizi yoluna devam ediyor. 'Hangimiz Sevmedik', 'Şener' karakterine hayat veren Cengiz Bozkurt'la malum olayları, diziyi ve karakterini konuştuk. Bozkurt, her işinde olduğu gibi bu dizide de öne çıkmayı başardı. Performansıyla 7'den 70'e herkesin beğenisini kazanan, iki ay sonra üçüncü kız çocuğunu kucağına alacak olan başarılı oyuncu samimi açıklamalar yaptı...

Dizi talihsiz bir günde başladı; 15 Temmuz gecesi... Olayları nasıl karşıladınız?
Memlekette hiç beklemediğimiz bir şey oldu. İlk bölümünde darbe bildirisi okunan bir dizi olarak tarihe geçtik.

Sonra mecburen ara verildi diziye...
Evet. TRT kamu yayıncılığı yaptığı için demokrasi nöbetlerini yayınladı. O sürede bir aya yakın gösterilemedik. İkinci bölümden sonra tekrar başladık. Badireli bir başlangıç oldu ama seyirci kolay benimsedi.

O gün neredeydiniz?
Bozcaada Kitap Fuarı'ndaydım. Söyleşi yapıyorduk. Sonra katılımcılardan biri bana cep telefonunu gösterdi, "Köprü kapatılmış" dedi. İş ciddiye bindi. Herkes telefonlara sarıldı. Biz Bozcaada'da kaldık.

Korktunuz mu peki?
Böyle durumlarda ben sakin kalıyorum. Yurt dışından telefonlar geldi, Ne oluyor? diye. Biz de bilmiyoruz ki ne olduğunu. 'Bekleyin' dedim. Sabah kadar uyumadık. Arkadaşlar 'Senin İngiliz pasaportun var, kaçar gidersin' diye bana takıldı ama bu ülkeden gidecek en son kişi benim.

Dizi çekimleri nasıl gidiyor?
Her şey çok güzel. Yönetmenimiz Metin Balekoğlu, inanılmaz hızlı çekiyor. Çok memnunuz. Beş gün çalışıyoruz. İki gün tatil yapabilme lüksüne sahibiz. Çok iyi bir ekibimiz var.SEKTÖR KENDİNİ İMHA SÜRECİNE GİRDİ
Uzun dizi sürelerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektör, hızlı bir şekilde kendini imha sürecine doğru ilerliyor. İlk bölümleri 190 dakikaya çıkardılar. İki sinema filmi neredeyse. İlk bölümden reyting alalım diye 200 dakikayı zorlamaya başladılar. Bu bir süre sonra normalleşecek. Bu da sektörün imhasına yol açacak.

Çözümü nedir sizce?
Reyting sistemini değerlendiren kurumların, 'Saat 20.00'den 22.30'a kadar olan süreyi değerlendiriyoruz, diğerleri değerlendirme dışıdır' diye bir karar alması gerekiyor. Yani bir kota konulması lazım ki, bu sistem düzelsin. Dizi sektörü kendi ipini çekerse 'Ben şimdi ne yapacağım?' endişesi yaşamam. Yaş kemale erdi artık. Dede olma yaşında baba oluyoruz. Ama önümde Altan Erkekli örneği var. Abimiz öyle yapınca biz de onu örnek aldık. Bir çocuk daha geliyor. Üçüncü kızımız doğacak. İki ay sonra doğacak. Bundan sonrasını seçmece projelere ayırarak; çocuklarla bolca vakit geçireceğim, daha sakin, koşturmacasız bir hayat planlıyorum.

İngiltere'den İstanbul'a geleli 12 sene olmuş. Aslında çok da uzun bir süre değil ama seyirci sizi benimsedi. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?
Evet, 12 yıl oldu. 31 yıllık oyunculuk kariyerimin 21 yılında sadece sahne yaptım. Son 10 yılda dizi ve sinemada yer aldım. Seyirci 'Daha önce neredeydiniz' diye soruyordu. Bu soruyla ilk yıllarda çok karşılaşıyordum. Artık benimsediler.

Hâlâ 'Erdal Bakkal' diye sesleniyorlar size. O algıyı bir türlü yıkamayacaksınız herhalde...
(Gülüyor) Yok, yok, şikayetçi değilim. 'Erdal Abi' dediklerinde de dönüp bakıyorum. Sorun yok.

Her yaptığınız işte fark yaratmayı, öne çıkmayı nasıl başarıyorsunuz?
Öncelikle, öyle bir çabam yok. 'de yaşayıp orada sahneye çıkmanın avantajını yaşıyorum. İngiliz mizahıyla kendi mizahımızı harmanlamadan doğan başka bir şey çıktı ortaya.

Sizin yer aldığınız bütün işlerde genelde aynı mizah anlayışı söz konusu. Canlandırdığınız karakterler de öyle. Bu tarzdan sıkıldınız mı?
Evet. Şu an 'Şener' karakterini canlandırıyorum. Daha çok Yeşilçam samimiyeti var. Ama karakter yine alavereci, fırsatçı, paragöz birisine dönüştü. 'Erdal Bakkal'ın türevi gibi oldu. Bu türevlerden sıkıldım.

Aslında bu seyircinin istediği bir şey değil sanki. Yani seyirci sizi aynı tipte görmekten rahatsız değil.
Çok doğru. Zaten bu, belli noktadan sonra oyuncunun ihtiyacı oluyor, seyircinin ihtiyacı değil. Dizi sektörü, seni iyi yaptığın karaktere sıkıştırıyor ve oradan devam etmeni istiyor. Bu, tamamen şahsi ihtiyaca, kanıtlama hırsına dönüşüyor. Tamam, sen oyuncu olarak yelpazeni genişletmek istiyorsun ama seyircinin öyle bir derdi yok. O yüzden dizilerde böyle devam edebilirim ama sinemada oyunculuğumun farklı özelliklerini göstermek istiyorum.

YEŞİLÇAM DENİNCE AKLIMA 'HABABAM' GELİR
Yeşilçam denince aklınıza ilk gelen film hangisi? 'Hababam Sınıfı' serileri çok büyük miras. Ben hâlâ gülüyorum, açıp izliyorum. 'de büyüyen Türk çocuklara soruyordum, 'En sevdiğiniz yerli film hangisi?' diye, onlar da 'Hababam Sınıfı' demişlerdi. Şaşırmıştım. Sadece bizi değil, göçmen ailelerin çocuklarını da etkileyen, nesilden nesile geçen bir film.

'Şener' karakterini canlandırıyorsunuz. 'le tanıştınız mı? Hayır, tanışmadım. Bir müzikalde oynuyordu ,ben de onun provalarını izlemiştim. Çok heyecanla izlemiştim. Şener diye anılmak gurur duyacağım bir şey.

Birlikte bir filmde rol almayı arzu ediyor musunuz? Hem de nasıl. Çok isterim. İnşallah oynarız ama Şener Abi çok az film yapıyor biliyorsunuz.

Şener Şen'i az film yaptığı için eleştiren bir kesim var. Ben de daha fazla filmde oynamasını isteyenlerdenim. Siz ne düşünüyorsunuz? Kişisel bir tercih. Saygı duyuyoruz. Orada laf bize düşmez. Tabii ki daha fazla filmde oynasın isteriz ama bence az ve öz işlerde rol aldığı, çok rafine işler yaptığı için Şener Abi hâlâ o Şener Şen'liğini koruyabiliyor. Belki de her yıl iki filmde oynasa böyle beklemezdik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şener Şen’le oynamayı çok isterim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN