Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ilgaz’ın hayatı sahnesinde

‘Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz’ın hayatı ve bilinmeyen yönleri, ‘De Babam Rıfat’ adlı oyunla sahnesine taşınıyor. Oyunda, Ilgaz’ın eşini yıllar sonra sahneye dönen usta oyuncu canlandırıyor

Giriş Tarihi: 9.10.2016
Ilgaz’ın hayatı tiyatro sahnesinde
Sinemaya da uyarlanan 'Hababam Sınıfı' eserleriyle tanınan Türk edebiyatının önemli kalemlerinden Rıfat Ilgaz'ın hayatı, sahnesine taşınıyor. Haluk Yüce'nin geçen yıl kurduğu Tiyatro Tek, 'De Babam Rıfat' adlı oyunda Ilgaz'ın hayatını, dünya görüşünü, yaşam mücadelesini anlatırken bir yandan da 'Hababam Sınıfı'nı nasıl yazdığını, bilinmeyen yönlerini de ilk kez seyirciye aktarıyor. Oyunda Ilgaz'ı Hakter Balaban, Ilgaz'ın eşi rolünü ise uzun yıllar sonra sahneye dönen canlandırıyor. Haluk Yüce, Ilgaz'ın çocukları Aydın ve Yıldız Ilgaz'dan çok özel bilgiler aldıklarını anlattı. Ilgaz'ın tüm kitaplarını okuduğunu söyleyen Yüce, "Ilgaz, Cide'deki evinde çalışırken kendisiyle röportaja gelen gazetecilere yaşamını anlatmak yerine bunu oynayarak aktarmayı teklif eder. Biz de oyunda kendisinin cezaevindeki yaşamı ve hastanedeki sorunlarını gösteriyoruz" dedi. Oyunda 'Hababam Sınıfı'ndan da sahneler olduğunu söyleyen Yüce, şöyle konuştu: "Ilgaz, eserin film versiyonunu hiç benimsememiş. Zaten kitapla film aynı değil. O, parasız yatılı okulda yaşayan zeki çocukların hikayelerini yazmış. Eserde 'İnek Şaban' yoktur mesela, 'Öküz Ahmet' vardır. Biz filmde konu edinen bazı sahneleri de koyduk oyuna.

"OYUN İÇİNDE OYUN var Oyunun aynı zamanda yönetmeni olan Hakter Balaban ise, sahneleme açısından zor bir oyun olduğunu söylerken, "Oyun içinde oyun sahneliyoruz aslında. Tempoyu düşürmemek adına sahne geçişlerini çok hızlı kurguladık. Hem yönetmek, hem de oynamak da zor. Tarihi kişiliği oynamak ayrı bir sorumluluk zaten" dedi. Müzikleri Suavi imzası taşıyan oyun, 11 Ekim'de Profilo Kültür 'nde sahnelenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ilgaz’ın hayatı tiyatro sahnesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN