Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Franchising yatırımları için altın öğütler

Girimciler, bir markanın sektördeki gücü ve deneyiminden yararlanmak için franchising sisteminden yararlanıyor. Öte yandan franchise veren ve alan firmalar için, pazarlamanın detaylı bir iş olduğunu kabul etmek gerek. İşte firmalar için başarıya giden yolda birkaç önemli ipucu...

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Franchising yatırımları için altın öğütler
Bir markanın sektöründeki tanınırlığından yararlanmak, deneme-yanılma yöntemi yerine güçlü bir şirketin yapma biçimlerini uygulamak; yatırımcılar için pek çok riskin ortadan kalktığı güvenilir bir liman oluşturuyor. Franchise sisteminin pek çok avantajı olsa da pazardaki rekabet, güçlü bir pazarlama planını gerektiriyor. Pazarlama yönetimi konusunda deneyimli bir isim olan Can Ogan, pazarlama açısından hem master franchise'ların, hem de şubelerin yapabileceği çok şey olduğunu söylüyor. İşte öne çıkan uyarılar.

PAZARLAMA PLANININ MERKEZİ MÜŞTERİ
Şık bir ofis tasarlamak ve şubelerinize de bunu yaptırmak işin sadece başlangıcı. Önemli olan, etkili bir pazarlama programıyla yola çıkmaktır. Pazarlama programınızı oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey, müşterinizi tanımak. Başarının sırrı, müşterinizi anlamaktan geçiyor. Doğru müşteriye, doğru deneyimi, doğru da ve doğru ücretle yaşatmak; başarı ile başarısızlık arasındaki belirleyici faktör olacaktır. Burada en yakın dostunuzun pazar araştırması olduğunu unutmayın. Deneyim noktalarının belirlenmesinden doğru fiyatın seçilmesine kadar her aşamada pazar araştırması sizi hata yapmaktan korur, prestijinizi zedelemeden doğru adımları bir seferde atmanızı sağlar.

MÜŞTERİNİN NASIL YAŞADIĞINI BİLİN
Pazar araştırmaları, kullanıcı personaları çıkartmanıza yardım edecektir. Personalar müşterinizi yansıtan kişilerdir. Nerelerden alışveriş yaparlar, hangi dizileri izlerler, neler severler, nelerden hoşlanırlar, saat kaçta nerede olurlar, ne kadar paraları var? Mümkün olduğu kadar çok şey belirleyin. Pazarlama çalışmalarınızı personalarınıza dayanarak yapabilirsiniz.

PLANINIZI TAKVİMLENDİRİN
Planı mutlaka bir zaman planına oturtmak gerekir. Çalışmaları lokal şubelerinizle belirli aralıklarla kontrol edin. Unutmayın onlar sahada oldukları için neyin çalışıp neyin çalışmadığını sizden daha iyi anlama fırsatı bulurlar.

ESNEK OLUN
Pazarlama planınız; pazarın şartları, rekabet ve müşteriye göre evrim geçirir. Siz de bunu yapmayı unutmayın. Sadece kendinize değil, aynı zamanda rakiplerinize de bakmayı ve onların hareketlerini izlemeyi unutmayın.

PLAN, ONLINE VE OFFLINE'I KAPSAMALI
Pazarlama planınızı sadece online veya sadece offline değil, her ikisini de birleştirecek şekilde hazırlayın. Sık ve düzenli olarak müşterinizle iletişime geçin. Bunun için heyecan verici resimler, videolar, kısa mesajlar, kısa anekdotlar iş görecektir. Bunları rast gele değil belirlediğiniz persona için yapmanız gerektiğini unutmayın.

MÜŞTERİ DENEYİMİNİ TASARLAYIN
Pazarlama planıyla müşterileri çekmeyi başarsanız bile doğru deneyim yaratılmaz ise yeniden gelmelerini sağlayamazsınız. Pazarlama danışmanlarının önemli bir rolü de budur. Müşterinin deneyim noktalarının tespit edilmesi ve hangi noktalarda nelerin yapılacağının master franchise tarafından belirlenmesi gerekir. Bunun doğru işletilmesi ve bulunduğunuz yere göre adapte edilmesi ise lokalin işidir.

İNTERNETTE AKTİF OLUN
Lokal olarak yapılabileceklerden biri de internette aktif olmaktır. Birçok web sitesi ve platform var. Buralara kayıt olmak, internette bulunabilirlik, müşterilerinizden size puan ve yorum yapmasını istemek sizi çekici kılacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Franchising yatırımları için altın öğütler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN