Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinemanın ışığı yeniden ’dan yükseliyor

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Sinemanın ışığı yeniden Antalya’dan yükseliyor

53. Uluslararası Film Festivali için, sinemanın ışığının Antalya’dan yükseldiğini ve yükselmeye devam edeceğini tasvir eden bir tanıtım filmi hazırlandı

Antalyadan-yukseliyor-1476199914250.jpeg" style="margin: 4px; width: 161px; height: 250px; float: right;" />16-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi'nin evsahipliğinde, Hugh Hudson ve Semih Kaplanoğlu'nun jüri başkanlığında düzenlenecek olan tanıtım filmi yayınlandı. Punctum Creative Production ekibi, doğal bir plato olarak Antalya'yı bu özel çalışmanın merkezine taşıdı. 20 kişilik ekibin, altı gün boyunca çalıştığı, 30 figüranın kullanıldığı çekimlerde; klasik Antalya'nın yanında, yaşayan, genç ve sanatla dolu şehir, tüm dinamizmi ile yansıtılıyor. Festivalin afişinde de kullanılan 'Sinemanın Işığı Antalya'dan Yükselir' söylemine uygun olarak, tanıtım filminde de sinemanın ışığı Antalya'nın içinden yükseliyor. Festival Direktörü Elif Dağdeviren, tanıtım filmi hakkında şöyle konuştu: "Tanıtım filmimizde; Festival Başkanımız Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Antalya'yı uluslararası bir sinema şehri yapmak üzere başlattığı bütün çalışmalarla beraber, sinemanın ışığının Antalya'dan yükseldiğini ve yükselmeye devam edeceğini anlatmayı hedefledik. Film için bilgilendirmeyi yaparken de tüm dünyada artık marka olan Antalya görsellerinden ziyade bize, yaşayan Antalya'yı, sanatla dolu genç Antalya'yı anlatmalarını rica ettik. Sonucunda alkışlara aday bir film çıktığına inanıyoruz."

ALTIN PORTAKALLI KÖSE FESTİVAL JÜRİSİNDE
Oyuncu Nursel Köse, 53. Uluslararası Antalya Film Festivali-Uluslararası Yarışma Jürisi'nde yer alacak. Köse, daha önce pek çok uluslararası filmde rol aldı. Sinemaya, usta Alman yönetmen Hark Bohm'un, Ayı adayı filmi 'Yasemin' ile adım atan Nursel Köse, 2004'te senaryosu Fatih Akın'a ait olan 'Kebab Connection'da rol aldı. 2007'de ise Fatih Akın'ın Cannes Film Festivali'nde En İyi Senaryo ve Ekümenik Jüri ödüllü 'Yaşamın Kıyısında' filminde oynadı. Nursel Köse, bu performansıyla 44. Antalya Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Portakal kazandı.

'ENKAZ'I YÖNETTİ
Köse, ikinci Altın Portakal'ını 2014'te Kutluğ Ataman'ın yönettiği 'Kuzu'daki rolüyle aldı. Başarılı oyuncu, 2013'te 'Enkaz' adlı kısa filminde ise yönetmen koltuğuna oturmuştu. Başarılı oyuncu, 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 53. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Hugh Hudson başkanlığında toplanan yarışma jürisinde Andie MacDowell, Rutger Hauer, Najwa Najjar, Wash Westmoreland ve Mirsad Purivatra ile bir araya gelecek. Uluslararası Uzun Metraj jürisi; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Müzik, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerindeki Altın Portakal ödüllerini belirleyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemanın ışığı yeniden Antalya’dan yükseliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN