Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demir, ’yı korumak istediğinizi hepimiz görelim hadi!

Giriş Tarihi: 14.10.2016
Samsun Demir, Aleyna’yı korumak istediğinizi hepimiz görelim hadi!

16 yaşındaki lise öğrencisi Tilki'nin barlarda şarkı söylemesi, GÜNAYDIN'ın manşetinin ardından son günlerin en çok konuşulan konusu oldu. Ben de Gizem Özdilli, Esra Sönmezer, Yeşim Erçetin ve Cem Aydınlı'nın sunduğu 'Bir de Bizden Dinleyin' programına önceki akşam telefonla bağlanıp görüşlerimi paylaştım. Aleyna'nın ablası yaşındaki birçok popçu, ona yol göstermeleri gerekirken, 'Ekmek parasını kazanıyor' diyerek Aleyna'yı sahneye çıkması için teşvik etmişti. Fakat mevzunun geçim derdiyle ilgili olmadığı açıkça ortada. Nasıl mı? Hürriyet gazetesi yazarı Cengiz Semercioğlu, önceki gün 'Aleyna'nın şarkısı Youtube'da dünyada 25'inci sırada' başlıklı bir yazı yazdı. Bu da demek oluyor ki, Aleyna'nın parçası dijital yayın haklarından çok ciddi bir telif geliri elde ediyor. Aleyna reşit olana kadar, hiç sahneye çıkmadan da hayatını idame ettirip ekmek parasını eve götürebilir.

TWITTER'DAN SORDUM
Programdaki bağlantımın ardından, Instagram'da bir kullanıcı, 'Saat: 00.40 ve Aleyna Tilki, şu anda 'daki Hayal Kahvesi sahnesinde' diyerek bana fotoğraflı bir mesaj gönderdi. Ben de durumu DMC Genel Müdürü Samsun Demir'e bir tweet'le ilettim. Mesajımda şunları yazdım: "RTÜK, saat 21.30'da TV'de çocuklara uyku saatinin geldiğini hatırlatırken, 00.40'ta sahnede olan Aleyna Tilki'ye bunu kim hatırlatacak? Eğitim hayatı devam eden bir öğrenci, hafta içi gece yarısı sahnede. Sizce bu kız, okulda verim sağlayabilir mi? Okul çağındaki birinin sırf şarkıcılık sevdası yüzünden eğitimsiz kalması hoş mu? Aleyna; sahnedeyken hem mental, hem de fiziksel olarak yoruluyor. Yine sahne alsın ama kültür merkezlerinde..." Bu tweet'ime Samsun Demir'den hemen cevap geldi: "Bizim ve sanatçının açıklamalarında, kendisiyle sadece albüm sözleşmemiz olduğu ve sahne çalışmalarıyla ilgimiz olmadığı belirtildi. Sahne çalışmalarını kendi menajeriyle yürütmektedir. Biz sizin haberleriniz çıkmadan önce, bir dost olarak yasal konularda hassas davranmaları ve sanatçının zarar görmemesi için gerekli şekilde davranmaları gerektiğiyle ilgili kendilerini bir e-mail ile uyardık. Yasalara uygun davranmak gerekir. Ancak unutulmamalıdır ki, o yasa gençleri korumak içindir. Ama bir bakın, burada genç zarar görüyor mu? Gördüğü kanaatindeysek, elbette onu korumak için bunu anlatarak konuyu çözmek gerekir. Biz sizin haberleriniz çıkmadan uyardık, bunun kanıtı da yazılıdır. Uyarmak bizim görevimiz de değildi. Ancak onu düşündüğümüz için uyardık. Bunları neden mi yazıyorum? 'Bizim ilgimiz yok' der geçerim ancak size bir mesaj iletme derdindeyim. Gelin bu konuya, bu gencin de psikolojisini düşünerek daha ılımlı yaklaşalım. Onun iyiliği için, sahneye çıkmasının sakıncalarını psikolog, pedagoglarla anlatalım. Eğer sahneye çıkmaması onun iyiliğineyse, çıkmaması gerektiğini düşünüyorum. Henüz ödemeyi geri alamadık ama alırız, şarkısı hit oldu. Ayrıca kendi payına düşen telif yine ödenecek. Size anlatabildiğimi umuyorum, sorduğunuz için ayrıca teşekkür ederim."

EMRAH, KONUYU ÇARPITTI
Bunların üzerine Aleyna'nın sevgilisi ve aranjörü DJ Karaduman, bu tweet'leşmeye dahil oldu. Karaduman, sözü tesettürlü-açık konusuna getirerek, Aleyna'nın kariyerine daha çok zarar verecek bir açıklamada bulundu: "Bugün insanlar arasında tesettürlü kardeşlerimiz de vardı, hep beraber çok eğlendik. Bar ile pavyon farklı kültürler... Tek derdi alkış olan, sanat aşığı bir genci hayallerinden indirirseniz, esas o zaman psikolojisini bozarsınız." Erken gelen şöhret, bana Burçin Bircan'ı hatırlattı. Siz top model Burçin'i hatırladınız mı? Burçin; genç yaşta ünlü olmuş ve bunun bedelini canıyla ödemişti. Şov dünyasına ayak uydurmak, ağır işçilik gerektiriyor. Ben Aleyna'yı dinleyenler arasında tesettürlü insanlar olamaz demedim; '18 yaşından küçüklerin giremediği mekanlarda, 16 yaşındaki biri sahnede eğlence malzemesi olamaz' dedim.

REŞİT OLUNCA DEVAM ETSİN
Samsun Bey, gördüğünüz gibi Emrah Bey işi tesettüre bağlayarak mevzuyu saptırıyor ama inanç ile reşitlik bambaşka konular. Sevgili Emrah; tesettürlülerle, evli çiftlerle ya da bekarlarla aynı ortamda olmak, işi doğrulamaz. Bu inat niye? Konser vermeyin demiyorum; halk konserleri, kültür merkezleri sizi bekler. Hırslarını anlıyorum; sen de birçok DJ gibi popüler bir şarkıcı yaratmak istedin. Eğer Aleyna'nın seni ekarte etmesinden korkmuyorsan, bu hikaye iki yıl sonra Aleyna reşit olunca da devam edebilir. Bir şarkıcının sanat hayatını engellediğimizi düşünen hayranlara da seslenmek gerekiyor: Sanat, gece kulüplerinde ya da plajlardaki happy hour'larda mı oluyor? Ne Aleyna'ya, ne de şarkısına kötü diyoruz; sadece sahne aldığı yerler yanlış. Çünkü alkollü mekanlar... Mekanların güvenilirliğini savunanlara da; gece kulüplerinin kötü yönlerini, güvenlik zafiyeti olarak değil, psikolojik travmaların bırakacağı izler üzerinden değerlendirin derim. Son olarak Samsun Bey'den bir ricam var: Bahsettiğiniz üzere, Aleyna'nın ekibini uyardığınız e-mail'leri aynı gruba bağlı olduğunuz için Hürriyet gazetesinde yayınlatır mısınız? Aleyna'yı koruma gayretinde olduğunuzu hepimiz görelim. Eğer Hürriyet buna yanaşmazsa; bana gönderin, ben GÜNAYDIN'da sizin hatırınız için yayınlayacağım.

‘BİR REZALETE PARMAK BASTINIZ TEBRİKLER’ 16’LIK LİSE ÖĞRENCİSİ ‘BAR’DA ÇIKIYOR! AİLESİ YANINDA OLSA BİLE ALEYNA SAHNEYE ÇIKAMAZ ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK ÜNLÜ ŞARKICILARDAN UYARI YERİNE İSTİSMARA TEŞVİK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsun Demir, Aleyna’yı korumak istediğinizi hepimiz görelim hadi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN