Her şey bireyler için

Giriş Tarihi: 25.10.2016
Her şey engelli bireyler için

Vodafone Vakfı, Alternatif Yaşam Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği Düşler Akademisi projesi sayesinde sadece Kaş’ta bin 37 birey eğitim gördü

Alternatif Yaşam Derneği (AYDER)'in katkılarıyla hayata geçirilen Düşler Akademisi adlı proje, tamamen bireyleri mutlu etmek, düşlerini gerçekleştirmelerine destek olmak, onları hayata dahil etmek amacıyla kuruldu. Akademi'nin Kaş'ta iki yıl önce tamamen engelli bireylerin hizmetine sunduğu yeri ziyaret ettik. Bize gezimizde, Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ve Düşler Akademisi kurucusu Ercan Tutal da eşlik etti. Dünya genelinde 1 milyar engelli var. Ülkemizde bu rakam 8 milyonun üzerinde. Yani nüfusumuzun yüzde 10'u engelli. Ancak biz onları sokaklarda, parklarda normal yaşamda göremiyoruz. Alt yapı sorunları, bireysel endişe, toplumsal bilinç gibi nedenlerden dolayı engelli vatandaşlar; kaldırımlardan ulaşım araçlarına, AVM'lerden okullara kadar pek çok yerde çeşitli zorluklarla karşılaşıyorlar. Zihinsel, fiziksel ve sosyal dezavantajlı bireyleri göz ardı etmeyen Vodafane Vakfı, onları hayata kazandırarak düşlerini gerçekleştirme imkanı veriyor.

1 MİLYON LİRALIk YATIRIM DAHA
Öncelikle, Dalaman Havalimanı'ndan Kaş'a ulaşmak iki saati buluyor, gitmek biraz zahmetli ancak Düşler Akademisi'ndeki sahneyi görmeye değer. İçeride bambaşka bir hayat var sanki. Vakıf, 2007'de kurulmuş ve bugüne kadar 29 milyon liralık yatırım yapılarak 4 milyon kişiye ulaşılmış. Yani yukarıda verdiğim rakamın yarısı. Başka bir deyişle ülkemizde bulunan dezavantajlı bireylerin yarısı bu vakıfla bir şekilde temas etmiş. "Engelli bireylerin ekonomik ve sosyal hayata eşit katılımına verdiğimiz desteği sürdürüyoruz" diyen Süel, bu yıl 1 milyon liralık bir yatırım daha yapacaklarını söyledi. Düşler Akademisi Kaş, Türkiye'nin en büyük engelsiz yaşam merkezi olarak lanse ediliyor. 2013'te New York'ta, alanında en iyi örnek olarak gösterilen proje seçilmiş. Kaş'taki merkezi gören Kanadalı bir müzisyen, tesisten ve hizmetten o kadar etkilenmiş ki, bu fikri alıp kendi ülkesinde uygulamış.

EĞİTİMİN MERKEZİ KAŞ
Neden Kaş? Çünkü yıllar önce Dalmak Özgürlüktür adlı engelli bireylere yönelik su sporları Kaş'ta başlamıştı. Zamanla hem yerel halk, hem de yönetimler bu çabayı destekleyince bu proje de Kaş'ta hayata geçirilmiş. 20 dönüm arazi üzerine kurulu kamp şeklindeki tesis, 12 ay boyunca açık ve tamamen ücretsiz. Sanat, spor ve eğitim alanında hizmetler veriliyor. Türkiye'nin dört bir yanından aileleriyle birlikte gelenler için 100 odalı bir otel var. Gönüllülük esası geçerli. İki senede 587 gönüllünün desteğiyle bin 37 öğrenci eğitim görmüş. Düşler Akademisi'ni şimdiye kadar yaklaşık 10 bin kişi ziyaret etmiş. İçinde 10 binden fazla kitabın bulunduğu, resim ve müzik atölyesinin olduğu 70 yıllık Çukurbağ İlkokulu; eğitim yuvası haline dönüştürülmüş. Hepimizin bir engelli adayı olduğu gerçeğini düşünürsek, Kaş'taki bu merkezi görüp etkilenmemek elde değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şey engelli bireyler için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN