Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Sanat diye soytarılık yapıyorlar!’

Sanatçı Ali Elmacı’nın, heykelinde II. Abdülhamid’i dilini çıkarırken resmetmesine tepki çığ gibi büyüyor. Sosyal medyada #UluHakanıYedirtmeyiz etiketi açılırken, heykelin soytarılık ve rezillik örneği olduğu görüşünde birleşildi

Giriş Tarihi: 6.11.2016
‘Sanat diye soytarılık yapıyorlar!’
Sanatçı Ali Elmacı'nın, Osmanlı Devleti'nin 34'üncü padişahı II. Abdülhamid'in portresini, kadın formundaki bir heykelin göbeğinde resmetmesi büyük tartışma yarattı. Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı kapsamında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda sergilenen heykel, Ulu Hakan lakaplı II. Abdülhamid'i dil çıkarırken gösterdiği için 'Ecdada saygısızlık' olarak nitelendirildi. Elmacı'nın heykeline tepki gösteren bir grup, önceki gün fuarın açılış organizasyonunda gösteri yaptı. Isabelle Croxatto'nun galerisinde sergilenen eserin kaldırılmasını isteyen gruba, fuar yetkilileri kayıtsız kalmadı. Heykel bir süreliğine kaldırıldı. Ancak Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli'nin devreye girmesi üzerine, grup dağıldıktan sonra heykel yerine konuldu. Ardından yetkililer, yaptıkları açıklamada heykelin fuarın kapanışına kadar sergilenmeye devam edeceğini belirtti.

'TIRNAĞI ETMEZSİNİZ!'
Bir Osmanlı sultanını mayolu kadın bedeninde resmettiği için şimşekleri üzerine çeken Ali Elmacı'ya, sosyal medyada da tepki yağdı. Twitter'da #UluHakanıYedirtmeyiz etiketi açılırken, kullanıcılar II. Abdülhamid'e çirkin bir saldırı ve saygısızlık yapıldığı görüşünde birleşti. Twitter'daki tepkilerden bazıları şöyle:
Abdülhamid Han'ın resmini çıplak kadın vücudunda resmeden sapıklığı, sözde sergiyi basarak ortadan kaldırtan kardeşlerimizi tebrik ediyoruz!
Sultan Abdülhamid'e karşı bu nasıl bir kin ve alçaklıktır böyle! Yazıklar olsun size!
Arkada domuzlar, önde ise bir kadının vücudunda Abdülhamid Han... Bu rezil şey İstanbul'da sergilendi. Yazıklar olsun!
Ulu Hakan'ımız Abdül- Hamid Han'a yapılan bu çirkin karalama kampanyasına karşı #UluHakanıYedirtmeyiz hashtag'ine tweet atarak tepkini göster.
#UluHakanıYedirtmeyiz #AbdülhamidHanaSaygısızlıkYapma... Protesto edip heykeli kaldırtanlardan Allah razı olsun.
II. Abdülhamid Han'a yapılan bu edepsizlik, terbiyesizlik, ahlaksızlık karşısında susmak büyük bir ayıptır. Yedi ceddiniz birleşse, Abdülhamid Han'ın tırnağı edemezsiniz.
Ceddinize sövüyorlar, siz bomboş işlerle uğraşıyorsunuz! #UluHakanıYedirtmeyiz
Atası gibi teşkilatlanamayan bir millet, başka bir millete boyun eğmeye, sonra da yok olmaya mahkumdur.
Abdülhamid'e yapılan saygısızlığı kabul etmiyoruz! Sanat diyerek soytarılık yapan kansızlar!

'HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM'
Olayların odak noktasındaki sanatçı Ali Elmacı, tepki çeken heykelle ilgili konuştu. Hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen sanatçı, şöyle devam etti: "Bu eseri dalga geçmek ya da alaya almak için yapmadım. Kompozisyonumu tamamladığı için, o şekilde düşünüp tasarladım. Böyle bir tepkiyle karşılaşacağını hiç düşünmemiştim. Sanat eserinden rahatsız olabilirsiniz; herkes, her şeyi beğenmek zorunda değil ama bu tepkiyi hak edecek bir şey görmüyorum. Olaylardan dolayı hayal kırıklığı yaşıyorum."

'ASLINDA RESİM BANA BENZİYOR!'
Resim çalışmalarıyla tanınan Ali Elmacı, İstanbul Art Snob sitesine geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda, II. Abdülhamid'in resmedildiği heykelin ortaya çıkış sürecini şöyle anlattı: "İki farklı seri üzerinde çalışıyorum. Birinin adı; 'Hislerine karşılık veremem Osman'. Yeni Osmanlı ideolojisini kritik eden bir çalışma. Diğerinin adı ise; TV ve dizileri eleştiren 'Güzeller birbirine aşık olduğunda, çirkinler mutlu bir şekilde tezahürat ediyordu.' Bu heykel de aslında bu iki serinin bir karışımı." 'hep yapmak isted im' Heykeldeki II. Abdülhamid portresinin kendisine benzediğini söyleyen Elmacı, "Aslında o benim! Abdülhamid'e benziyorum!" diyerek espri yaptı. Elmacı, şöyle devam etti: "Heykel, her zaman yapmak istediğim bir şeydi. Bunu, 360 derecelik bir tablo olarak görüyorum. Heykeli döndürdüğümde üzerinde farklı resimler görmek istedim. Yani tablom, heykelim oldu."

II. ABDÜLHAMİD KİMDİR?
34'üncü Osmanlı padişahı olan II. Abdülhamid, 1876'da tahta çıktı ve ardından I. Meşrutiyet'i ilan etti. Osmanlı Devleti'nin kritik bir döneminde 33 yıl hükümdarlık yapan II. Abdülhamid'in, 1878'te meclisi kapatmasıyla I. Meşrutiyet son buldu. 1908'de II. Meşrutiyet ilan edilirken, Kanun-i Esasi'de bazı değişiklikler yapıldı. 13 Nisan 1909'da İstanbul'da çıkan ayaklanmanın ardından tahttan indirildi. Üç yıl Selanik'te kaldı. 1918'de Beylerbeyi Sarayı'nda vefat etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Sanat diye soytarılık yapıyorlar!’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN