Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanatçı Deniz Sağdıç’ın ‘ReadyReMade’ Sergisi Vis Sanat’ta Açıldı

Evrensel değerler zemininde, güncel teknolojiyle geleneksel olanı birleştirerek, kültür ve sanatın toplumsal katmanların tümüne yayılmasını sağlama hedefiyle yola çıkan Vis Sanat, sezona Deniz Sağdıç’ın “Ready-ReMade” isimli sergisiyle başladı.

Giriş Tarihi: 10.11.2016 16:15
Sanatçı Deniz Sağdıç’ın ‘ReadyReMade’ Sergisi Vis Sanat’ta Açıldı

VİS SANAT, YENİ SEZONUN İLK SERGİSİNİ GENÇ SANATÇI DENİZ SAĞDIÇ'IN PROJESİ İLE AÇTI

İş dünyasından önemli isimlerin ve çok sayıda davetlinin katıldığı sergide, ödüllü Arp Sanatçısı Meric Dönük'ün gerçekleştirdiği performans ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.4 Ekim Salı günü Vis Sanat'ta açılışı gerçekleşen sergide sanatçı Deniz Sağdıç Ready-ReMade" ile sanatta biçim ve düşünce düzleminde ortaya konulan ayrıştırmalara odaklanıyor. Sanatçının günlük kullanım nesnelerini, görece tüketilip, terk edildikleri noktalardan kendi deyimiyle "devralarak" bu nesnelere kendisiyle özdeşleşen çizgilerle müdahalelerde bulunuyor. Bu yöntemle, düşünceyi yaratıcı eylemle ilişkilendiren Sağdıç, buluntu nesneyi sanatın doğasında yeniden var etmeyi amaçlıyor.Sağdıç'ın yürürlükte olan sanat tarihi yaklaşımına yönelik eleştirisi, hesaplaşması, kaçınılmaz olarak sanatçı tanımına da yöneliktir. Sağdıç'a göre söz konusu yaklaşım sadece sanatı değil sanatçıyı da eser üzerinden tanımlamakta, sanatçıyı 'ne'liğinden öte 'kim'liği zemininde temellendirmektedir. Sağdıç'ın "Ready-ReMade" yaklaşımı, yaşadığı dönem, hayata getirdiği biçim ne olursa olsun sanatçının ilk günden beri düşüncesiyle var olduğuna vurgu yapıyor.Deniz Sağdıç, "Ready-ReMade" sergisi Işık Gençoğlu küratörlüğünde, 13 Kasım 2016 tarihine kadar Vis Sanat'ta izlenebilir.DENİZ SAĞDIÇ KİMDİR?


Mersin doğumlu sanatçı, 1999 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakütesi'nde sanat eğitimine başladı. Daha öğrencilik yıllarında çeşitli projelerde yer aldı. 2003 yılında aynı üniversiteden, fakülte birincisi olarak mezun oldu. Mezuniyet başarısının getirdiği akademik davetlere rağmen, sanatını, ülkenin sanat başkentinde sürdürmek üzere İstanbul'da kendi atölyesini kurdu. Genç yaşta olgunlaştırdığı kendine özgü plastik üslubu, kısa zamanda sanatçının imzası haline geldi. Çalışmaları mimari mekân öğesi ve tasarım ürünü olarak, farklı sanatçılar tarafından yeniden üretildi. Video, fotoğraf ve baskı alanında da çalışmalarda bulunan sanatçının, son dönemde çeşitli mekanlara özel ürettiği yerleştirmeleri dikkat çekicidir. Bugüne dek dokuzu kişisel olmak üzere uluslararası ve ulusal birçok projede yer alan genç sanatçı çalışmalarını İstanbul'daki atölyesinde sürdürmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanatçı Deniz Sağdıç’ın ‘ReadyReMade’ Sergisi Vis Sanat’ta Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN