Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğaziçi Film Festivali istanbulluları sinemaya doyuracak

Giriş Tarihi: 11.11.2016
Boğaziçi Film Festivali istanbulluları sinemaya doyuracak

4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başladı. 18 Kasım’a kadar devam edecek olan festivalde; ulusal ve uluslararası birçok iddialı yapım, sinemaseverlerle buluşacak. Öğrenciler ücretsiz, yetişkinler ise 5 TL’ye sinema şöleni yaşayacak

SABAH ve DailySabah'ın ana medya sponsorluğunda bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, önceki gün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle başladı. Ulusal ve uluslararası birçok filmi sinemaseverlerle buluşturacak olan festival; panel, söyleşi ve atölye çalışmalarında yerli ve yabancı birçok sinemacıyı ağırlayacak. Festivalde; öğrenciler ücretsiz, yetişkinler ise 5 TL'ye filmleri izleyebilecek. Sekiz gün boyunca sinemaseverlere dopdolu bir program sunacak olan festivalde; ulusal ve uluslararası yarışmalar kapsamındaki filmler Beyoğlu Atlas, Beyoğlu, Tarık Zafer Tunaya ve Feriye sinemalarında gösterilecek.

'68 FİLM BAŞVURDU'
Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi'nin düzenlediği festivalin açılış konuşmasını yapan Festival Başkanı Ogün Şanlıer, organizasyonla ilgili bilgiler verdi: "Türkiye çok zor bir yıl geçirdi, 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Film festivalini yapıp yapmayacağımızla ilgili en ufak bir tereddüde düşmeden kollarımızı sıvadık ve kaldığımız yerden devam edelim dedik. Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması yapacağımıza dair sinemaseverlere bir söz vermiştik. Çok şükür, sözümüzü tutmuş olduk. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na 68 film başvurdu. Sekiz film finale kaldı." 'Seyirci kalmadık' temasıyla, festivalde 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili söyleşiler ve film gösterimleri de yapılacak. Festival Koordinatörü Bülent Turgut, bir festivalin en ayırt edici özelliğinin film seçkileri olduğunu belirterek şunları söyledi: "Seçkileri uzun bir çalışma sonucu hazırladık. Arkamızda çok güzel filmler bıraktık. Yarışma filmleri dışında da çok güzel seçkiler hazırladık. Etkinlikler, paneller ve atölyelerimiz var. Amatör ruhu koruyarak profesyonel olmaya çalışan ve yürüyen genç bir festival olarak elimizden geleni yaptık."

TÜRK SİNEMASINA DESTEK
Festivalin kurumsal iş ortağı TRT Televizyon Dairesi Başkan Yardımcısı Halid Şimşek, Türk sinemasına destek olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek şöyle konuştu: "Üç yıl önce 'Televizyonun imkanlarını sinema için nasıl seferber ederiz?' sorusuyla bir yolculuğa başladık. TRT TV Filmleri Projesi'ni başlattık. Proje kapsamında 33 filmi hayata geçirdik. Antalya Film Festivali'nde de ortaklığımız oldu. Boğaziçi Film Festivali'nde bambaşka bir heyecan yaşıyoruz çünkü çok yeni, çok genç, çok profesyonel bir ekip ve iddialı bir organizasyon var. Türk sinemasının gelişimine destek olmayı amaç edinmiş bir organizasyon var karşınızda. Bizim de TRT olarak amacımız bu. Boğaziçi Film Festivali'nin kurumsal iş ortağı ve parçası, her şeyden öte duygudaşı olmaktan mutluyuz, gururluyuz."

İDDİALI BİR FİLMLE AÇILIŞ YAPTI
Festivalin açılış filmi; eski Yogoslavya Devlet Başkanı Maraşal Tito'nun uzaya roket fırlatma çalışmasını konu alan, Sloven yönetmen Ziga Virc'in yönettiği 'Houston, Bir Sorunumuz Var!' filmi oldu. Senaryosunu Ziga Virc ile Bostjan Virc'in kaleme aldığı film; 1960'larda ABD'nin, Yugoslavya'nın gizli uzay programını satın almak için yaptığı milyar dolarlık gizli anlaşma ve ardından Yogoslavya'yı iç karışıklıkla parçaladığı efsanesini konu alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaziçi Film Festivali istanbulluları sinemaya doyuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN