2 milyon €’luk Martı Kanat da Elvis’in arabası da bu müzede

Giriş Tarihi: 13.11.2016
2 milyon €’luk Martı Kanat da Elvis’in arabası da bu müzede

Murat ve Selim Özgörkey’in kurucusu olduğu İzmir’deki Key Museum, otomobil meraklılarının mutlaka görmesi gereken bir müze. Elvis Presley’nin kullandığı Stutz ile yaklaşık 2 milyon Euro değerindeki Martı Kanat, müzenin en dikkat çekici otomobilleri

Çocukluğumdan beri arabalara hayranım... Odamın duvarlarını otomobil posterleriyle donatır, o araçların direksiyonunda olduğumu hayal ederdim hep. İşte hayallerini gerçekleştiren, bununla da yetinmeyip meslek haline getiren iki isim; Murat-Selim Özgörkey kardeşler... Özgörkeyler, önce birkaç klasik aracı yenilemek için kolları sıvamış. Bu hobileri, müzayedelere katılıp beğendikleri otomobilleri almaya başlamalarıyla farklı bir boyut kazanmış. Bir-iki, 10-20 derken, araçların sayısı 100'u geçmiş. Araba tutkularını koleksiyonerliğe dönüştüren ikili, değerli otomobillerini sergilemek için geçtiğimiz yıl İzmir Torbalı'da bir müze açmış. Müzenin adını da; Özgörkey'in son hecesinden yola çıkarak Key Museum koymuşlar. 7 bin metrekare alan üzerine kurulu müzeyi gezme fırsatı buldum. Çocukken hayalini kurduğum birkaç arabayı yakından görünce büyük heyecan yaşadım. Benim gibi otomobil meraklısı biri için, Key Museum tam bir cennet! Müzede, farklı dönemlere ait 130 araç bulunuyor. Her klasmandan aracın bir arada sergilendiği müzenin Türkiye'de benzeri yok. Key Museum; dünyada da önde gelen otomobil müzeleri arasında yerini aldı. Otomobilin en küçük vidasına kadar sökülerek yenilenebildiği sistem sayesinde, araçlara ayrı bir değer katıyorlar. Müzeyi, dünyadaki örneklerinden ayıran önemli bir özellik de bu. Senede 600 aracı restore edebiliyorlar. Key Museum'da; 1886 yılında üretilen ilk otomobilden bugüne otomobil dünyasının demirbaşları olan Mercedes, BMW, Porsche, Cadillac ve Ford gibi markaların ilk modellerini görebilirsiniz. Savaş öncesi dönemden klasik otomobillere, Elvis Presley'nin aracından Batmobile'e kadar çok çeşitli araçlar bir arada. Otomobillerin arasından geçerken hem tarihte yolculuk yapıyorsunuz, hem de dünyada otomobilciliğin nasıl geliştiğini gözlemleyebiliyorsunuz.

YAKLAŞIK DEĞERİ 2 MİLYON EURO
Beni en çok cezbeden araç; Elvis Presley'nin kullandığı 6.5 metrelik, 1975 model Stutz ile Mercedes'in Martı Kanat olarak bilinen SL 300 modeli oldu. Dünyada bin 400 adet üretilen Martı Kanat, müzenin en pahalı otomobili. Aracın değeri, yaklaşık 2 milyon Euro. Key Museum'da sadece otomobiller sergilenmiyor; 40 motosiklet ve birçok otomobil aksesuvarını da görmek mümkün. Ayrıca, 1950'li yılların benzin istasyonlarıyla ilgili detaylara da rastlayabiliyorsunuz. Klasik otomobil temalı eşarplar da sergilenenler arasında. Müzenin üst katında ise; 400 satranç takımı ve 200 ahşap gemiden oluşan bir koleksiyon yer alıyor. Müzeye giriş ücreti 20 lira. Geçtiğimiz ay, 2 bin kişiyle en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşılmış. Havalimanına yarım saat uzaklıkta bulunan Key Museum, İzmir'e gitmek için güzel bir sebep.

OTOMOBİL TARİHİNDE YER ETMİŞ MODELLER
KEY Museum'u gezerken, bize Selim Özgörkey eşlik etti. Müzenin, dünya otomobil tarihine merak duyanlar için önemli bir merkez olduğunu belirten Özgörkey, şöyle konuştu: "Key Museum'un; hem içerik, hem de sergi alanı büyüklüğüyle dünyada benzeri olmayan bir müze olduğunu söyleyebilirim. Burada, bir koleksiyonda mutlaka olması gereken, dünya tarihinde yer etmiş modelleri sergilemeye özen gösterdik. Her eserin yaratıcı bir şekilde sunulmasını sağladık. Key Museum; sadece otomobil tutkunları için değil, dünya tarihini otomobil dünyası üzerinden izlemek isteyenler için de bir çekim merkezi olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 milyon €’luk Martı Kanat da Elvis’in arabası da bu müzede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN