Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinemanın emektarlarına emeklilik hediyesi

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Sinemanın emektarlarına emeklilik hediyesi

Yeşilçam’ın 102’nci yılında sinemanın görünmeyen kahramanları ödüllendirildi. Emeklilik yaşı gelmiş 10 ismin banka borçları da ödendi

Sinemanın görünmeyen kahramanları, önceki gün Beyoğlu Belediyesi evsahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAK ve Kültür Kenti Vakfı iş birliğiyle Emek Sineması'nda düzenlenen törenle ödüllendirildi.

'ÇOCUKLUĞUMA DÖNDÜM'

Öte yandan Beyoğlu Belediyesi, sinemaya 40-50 yıl emek vermiş, yaşları 70 ile 80 arasında değişen emekçiler için Türkiye'de bir ilke imza attı. Sinemaya uzun yıllar hizmet etmiş sektör çalışanlarından, emeklilik yaşı gelmiş, hatta geçmiş olan 10 sinema emekçisinin 210 bin liralık vergi, SGK ve tüm banka borçları ödendi. Emektarların ilk maaşları 2017 itibariyle hesaplarında olacak. Etkinlik kapsamında; aralarında yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz, ışık şefi Süleyman Çekiç, sanat yönetmeni Kadriye Deniz Özen, set amiri Mevlüt Ekinci, oyuncu Cevdet Balıkçı ve Neşe Arda'nın da bulunduğu birçok emektar isim; ödüle layık görüldü. Ödülleri, Emir Karan, Mevlüt Koçak, Ceren Benderlioğlu, Serdar Akar, Osman Sınav, Yusuf Sezgin, Erdal Aktaş, Selda Alkor, Ergin Yılmaz, Yılmaz Atadeniz ve Engin Çağlar'ın da aralarında bulunduğu ünlüler takdim etti.m. Türk sinemasının gün geçtikçe daha da geliştiğini söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan şöyle konuştu: "Sinemada 102 yıl geçti. 102 yıllık sinema tarihimizde Emek Sineması da bir o kadar eski bir mekan. Onun yenilenmiş hali aslında bize geleceğe ilişkin güzel ilhamlar da veriyor. Bugüne kadar sinemada aktörleri parlatan kameraların arkasında birçok insan vardı. Onları hatırlamak istedik bu sefer." Emek Sineması'nın hayatında özel bir yere sahip olduğunu söyleyen Yeşilçam'ın usta isimlerinden oyuncu Necdet Kökeş, "62 senesinde buraya geldiğimde ön taraftan film seyrederdim. 18 yaşındaydım. Bu sinemaya gelince çocukluğuma döndüm" dedi. Usta yönetmen Osman Sınav ise, "Emek Sineması'nın yeni salonunu ilk defa görüyorum. Emek verenlerin ellerine sağlık, çok güzel olmuş. Tertemiz pırıl pırıl. İyi olan şeyi kutlamak lazım.. Sinemanın, sinemanın görünmeyen kahramanları için yapılan etkinlikle açılması önemli bir şey" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinemanın emektarlarına emeklilik hediyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN